zalany-smartfon.jpg
Porady

Zalany smartfon. Co zrobić, kiedy telefon nie jest wodoodporny?

7 lipca 2020 4 minuty czytania

Zalany wodą smartfon oznacza przeważnie jedno – wysokie koszty naprawy. Co zatem zrobić w przypadku zalanego smartfona? W jaki sposób zabezpieczyć się przed problemem? Sprawdzamy!

Pakiet korzyści Play 360

Najchętniej wybieranym rozwiązaniem, by uchronić się nie tylko przed zalaniem naszego telefonu jest ubezpieczenie go u operatora. Dzięki temu nie musimy martwić się o zalanie smartfona, bo w takim przypadku czeka nas darmowa naprawa. Usługa Play 360 obejmuje nie tylko bezpłatną naprawę w przypadku zalania, ale też dodatkowe korzyści. Najważniejsze z nich to limit nawet do 2400 zł co rok na naprawę telefonu, ochrona antywirusowa urządzenia, nawigacja Play, a nawet dostęp do bajek i seriali z Nickelodeon Play. Usługę ubezpieczenia możemy aktywować bez wychodzenia z domu (online lub telefonicznie) przy niewielkiej opłacie miesięcznej (od 19 zł). Musimy tylko pamiętać, że jest to możliwe tylko w momencie podpisywania umowy. Wtedy na fakturze widnieje dodatkowa opłata (poza abonamentem).

Zalany smartfon. Co zrobić?

Co, jeśli nie mamy włączonej usługi Play 360? Bez względu na to, czy telefon zmókł nam na deszczu, wpadł do wody, a może wylał się na niego napój, postępowanie powinno być takie samo. W pierwszej kolejności wyłączamy go, by nie dopuścić do dalszych uszkodzeń, jak zwarcie, korozja metalu czy elektroliza. Zalany smartfon – co zrobić w pierwszej kolejności? Jeśli telefon był wyłączony w momencie zalania, warto pamiętać, by nie włączać go ponownie. Wiele osób myśli, że osuszenie czy położenie smartfona w ciepłym miejscu wystarczy, by po kilku godzinach sprawdzić, czy urządzenie działa. Niestety przy zalaniu wodą, skutki mogą być odczuwalne nawet po kilku dniach. Kolejnym krokiem jest otwarcie obudowy, wyjęcie baterii (jeśli nie jest zespolona z aparatem) oraz wszystkich ruchomych elementów. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, aby zminimalizować skutki zalania. Dzięki temu wnętrze telefonu będzie miało dostęp do powietrza, by woda szybciej odparowała. Wyjęte elementy należy przetrzeć suchą ściereczką albo ręcznikiem papierowym. Na koniec pozostaje umieścić zalany smartfon w ciepłym pomieszczeniu, by wysechł. Kiedy to nastąpi, nie pozostaje nic innego, jak oddać go do serwisu.

Zalany smartfon. Czego nie robić?

Oczywiście wielu posiadaczy zalanych smartfonów może mieć w nocy koszmary związane z ogromnym rachunkiem za naprawiony telefon. Niektórzy z nich będą próbowali go na uruchomić na własną rękę (któż z nas tego nie próbował po pierwszym zalaniu aparatu). Niestety wiele „popularnych” sposobów może przynieść przeciwny skutek – jeszcze bardziej zniszczyć naszego smartfona. Zobaczcie, czego zdecydowanie nie powinno się robić, kiedy telefon wpadnie do basenu, kałuży albo zmoknie na deszczu.

Pamiętajmy, że nawet jedno uruchomienie albo podłączenie do ładowania zalanego telefonu może spowodować nieodwracalne szkody. Może też dojść do zwarcia albo wybuchu akumulatora. Niektórzy stawiają na źródło ciepła (suszarka, grzejnik, słońce). Niestety to również nie przynosi oczekiwanych rezultatów w postaci cudownego ozdrowienia urządzenia. Wysoka temperatura suszarki albo grzejnika może spowodować uszkodzenie płyty głównej smartfona. Tymczasem wystawienie zalanego telefonu na działanie promieni słonecznych może zniszczyć matrycę.

Kolejnym, popularnym (niestety nieskutecznym) sposobem jest włożenie telefonu do miski z ryżem. Jak dobrze wiadomo, ryż rzeczywiście potrafi wchłaniać wilgoć. Jednak na tym jego rola się kończy. Nie jest on w stanie osuszyć wewnętrznych podzespołów telefonu.

Jeszcze inni stawiają na alkohol, który również odznacza się właściwościami wysuszającymi. Może on być użyty do osuszenia elementów elektronicznych, jednak nie przynosi on 100% szansy na odzyskanie sprawnego telefonu.

Ile kosztuje naprawa zalanego smartfona?

Zalany smartfon: co robić – naprawiać samemu czy zanieść do serwisu? Zawsze lepiej skorzystać z tej drugiej opcji. Warto pamiętać, że ingerowanie w urządzenie na własną rękę może przyczynić się do powstania dodatkowych usterek, co może zwiększyć koszty naprawy i tak zalanego już smartfona. Jeśli skutkiem zalania jest korozja i telefon musi zostać przeczyszczony, usługa może wynieść od 200-400 zł – w zależności od stopnia korozji. Gorzej, jeśli w wyniku zalania smartfona uszkodzeniu uległa płyta główna. Wtedy musimy liczyć się z kosztem naprawy sięgającym nawet do 1000 zł.

Warto także pamiętać o tym, by zawsze naprawiać smartfon w autoryzowanym punkcie. Inaczej może nam grozić utrata gwarancji i pełnopłatne naprawy w przyszłości.

Jak dbać o smartfon?

Jak dbać o nasz smartfon, by zabezpieczyć się przed jego zalaniem? Najtańszym sposobem jest zakup wodoszczelnej obudowy. Kosztuje ona znacznie więcej niż zwykłe etui, ale ochroni telefon. Przed jej zakupem warto wziąć pod uwagę certyfikat wodoszczelności. Najbardziej popularnym jest IP68, a więc pełne zabezpieczenie przed pyłem i zanurzeniem w wodzie na głębokości 1 m nie dłużej niż przez 30 minut.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl