Niedrogi laptop dla każdego – jak wybrać najlepszy model w rozsądnej cenie.jpg
Porady

Niedrogi laptop dla każdego – jak wybrać najlepszy model w rozsądnej cenie?

23 stycznia 2023 4 minuty czytania

O tym, że wydajność i jakość wykonania zazwyczaj idą w parze z wyższą ceną, raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Mimo to nie zawsze to, co drogie, jest najlepsze. Prawidłowość ta działa również w drugą stronę. Innymi słowy, jak najbardziej da się kupić tani, a przy tym dobry laptop. Czego więc unikać, a jaki sprzęt warto kupić?

Spis treści:
Tani laptop – jakiego sprzętu nie kupować?
Dobry i tani laptop, czyli jaki?
Przekątna i rozdzielczość ekranu
Dysk twardy i pamięć RAM
Złącza
Inne cechy


Tani laptop – jakiego sprzętu nie kupować?


Niezależnie od tego, do czego wykorzystywany będzie przenośny komputer, trzeba przyjąć pewien pułap cenowy. Tani, dobry laptop to urządzenie w cenie powyżej 1000 zł. Nie warto kupować modeli kosztujących mniej. Najtańszy sprzęt w ofercie danego sklepu niemal na pewno wyposażony będzie w podzespoły uniemożliwiające bezproblemowe użytkowanie.

Kłopotem mogą okazać się nawet najprostsze czynności. Bolączką takich urządzeń są m.in. mało pojemne dyski. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że magazyn pamięci mający np. 32 GB błyskawicznie się zapełni, co nieraz uniemożliwia nawet instalację aktualizacji systemu Windows.

Podobnie wygląda sytuacja z pamięcią RAM. Kości o pojemności 2 GB nie będą w stanie utrzymać działania więcej niż dwóch, trzech aplikacji. W rezultacie praca na wielu plikach, czy większa ilość otwartych kart w przeglądarce i programów może doprowadzić do znacznego spowolnienia pracy komputera.


Sprawdź: Dlaczego laptop wolno działa? Sprawdź, jak przyspieszyć jego pracę


Pamiętajmy, że w parze z budżetowym dyskiem i kośćmi RAM idzie równie mało wydajny procesor. Co więcej, nie można też liczyć na akumulator, który pod dużym, jak na możliwości sprzętu, obciążeniem, będzie działał krótko. Nierzadko wystarczają 2-3 godziny, by najtańszy laptop rozładował się do zera.


Dobry i tani laptop, czyli jaki?


W pierwszej kolejności warto zainteresować się rynkiem wtórnym. Na internetowych portalach aukcyjnych oraz w stacjonarnych komisach sprzętu elektronicznego często można kupić laptopy w dobrej cenie. Są to kilkuletnie urządzenia, które wcześniej należały do średniej, a nawet wyższej półki cenowej.


Sprawdź: Jaką elektronikę i internet wybrać do domowego biura?


Jeśli zakup używanego egzemplarza nie wydaje się atrakcyjny, warto wybrać laptop w przedziale cenowym 1-2 tys. zł. Przy jego wyborze trzeba zwrócić uwagę na kilka cech. Tanie laptopy do pracy i rozrywki w takich kwotach oferują niemal wszyscy producenci sprzętu elektronicznego. Dzięki temu łatwo można znaleźć komputer o specyfikacji technicznej dopasowanej do potrzeb użytkownika.


Przekątna i rozdzielczość ekranu


Jeśli laptop ma służyć do pracy lub rozrywki (np. oglądania filmów) głównie w domu, najlepiej wybrać model mający ekran przynajmniej 14-calowy. W przypadku częstego transportowania komputera lepszym wyborem może się okazać mały i lekki laptop z 11-calową matrycą.

Kolejna cecha, na którą trzeba zwrócić uwagę, to rozdzielczość ekranu. W tej półce cenowej najwyższa możliwa to Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Wyświetlacze w tej rozdzielczości cechują się bardzo dobrą szczegółowością. Dzięki temu nabywca ma pewność, że nie ujrzy żadnych postrzępionych krawędzi i pojedynczych pikseli. W tym przypadku nie ma też mowy o kompromisach. W ekrany o rozdzielczości Full HD wyposażane są nawet kilkukrotnie droższe modele laptopów.


Dysk twardy i pamięć RAM


Tani, a przy tym dobry laptop, powinien ponadto być wyposażony w możliwie pojemny dysk twardy. Warto wziąć pod uwagę zakup urządzeń mających przynajmniej 128 GB miejsca na dane. Jeżeli to możliwe, lepiej wybrać jeszcze większą jednostkę o pojemności 256 GB.

Do zapewnienia sprawnego działania potrzebna będzie też odpowiednio duża pamięć RAM. Akceptowalne minimum to 4 GB.


Złącza


Wpływ na wrażenia z użytkowania ma również liczba i różnorodność złącz. W komputerze powinny się znaleźć przynajmniej cztery. Optymalnym rozwiązaniem są dwa porty USB, dzięki którym będzie można podłączyć bezprzewodową myszkę i klawiaturę, a do tego pendrive, duży dysk zewnętrzny lub inne urządzenie np. smartfon.
Mimo coraz większej popularności słuchania muzyki przez Bluetooth nadal warto wybierać komputery ze slotem mini jack 3,5 mm. Dzięki temu nie będziemy musieli ograniczać się wyłącznie do bezprzewodowych słuchawek.


Sprawdź: Czy warto zainwestować w słuchawki true wireless?


W laptopie przyda się też DisplayPort (DP) lub HDMI do podłączania zewnętrznych ekranów takich jak dodatkowy duży monitor. Jeśli zamierzamy zgrywać zdjęcia z aparatu lub muzykę z innego urządzenia, warto zwrócić uwagę na obecność czytnika kart SD i microSD.


Inne cechy


Na pozostałe elementy specyfikacji technicznej, niestety, użytkownik nie ma większego wpływu. W tanich laptopach trudno choćby o procesory lepsze niż serie Celeron lub i3 od Intela. Do podstawowych zadań na szczęście wystarczają.

Co warto zaznaczyć, tani laptop bez wątpienia będzie wyposażony w któryś ze zintegrowanych układów Intel UHD. Oprócz tego kupujący zapewne otrzyma Wi-Fi w starszym, ale wciąż w pełni funkcjonalnym standardzie Wi-Fi 802.11 ac, dysk twardy w technologii SSD, system operacyjny Windows 10 lub 11 i zapewne nieco starszy moduł Bluetooth 4.1.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl