jaka_elektronika_internet_wybrac_do_biura.jpeg
Porady

Jaką elektronikę i internet wybrać do domowego biura?

10 lutego 2021 4 minuty czytania

Wielu z nas musiało niespodziewanie opuścić wygodne biuro i rozpocząć pracę zdalną. 

Wielu z nas musiało niespodziewanie opuścić wygodne biuro i rozpocząć pracę zdalną. Urządzenie domowego biura wymaga odpowiedniego sprzętu. Jak wybrać optymalną elektronikę do pracy w domu?

Laptop i domowy internet, które dotąd wystarczyły do załatwiania podstawowych spraw, niekoniecznie sprostają wymaganiom pracy zdalnej, obsłudze profesjonalnych programów czy chociażby połączeń na wideokonferencjach. Dla części z nas domowe biuro oznacza zatem konieczność wymiany sprzętu na bardziej wydajny. Pytanie tylko – co wybrać, żeby pracować efektywnie i nie denerwować się problemami technicznymi?

Bądź na stabilnych łączach

Nawet najszybszy laptop będzie w domowym biurze bezużyteczny, jeśli będziemy mieli problem z internetem. Dlatego przygotowania do pracy zdalnej najlepiej rozpocząć od sprawdzenia oferty łącza. Najbardziej stabilnym rozwiązaniem będzie internet stacjonarny. Przesył danych jest szybki i umożliwia płynne łączenie na platformach do wideokonferencji. Internet stacjonarny oznacza też brak limitu danych transferu, co może być istotne, jeśli w ramach obowiązków musimy pobrać pliki o dużym rozmiarze. W Play mamy do wyboru trzy pakiety internetu stacjonarnego:

  • 150 Mb/s – do swobodnego surfowania i pracy na m.in. dokumentach online,
  • 300 Mb/s – do wygodnego streamingu wideo,
  • 600 Mb/s – polecany do wysyłania plików o największej objętości.

Co ważne, dla osób, które potrzebują tymczasowego rozwiązania dla domowego biura, w Play można zawrzeć umowę na czas nieokreślony na internet stacjonarny, dzięki czemu, jeśli sytuacja zawodowa się zmieni, bez trudu można zrezygnować z usługi. Wraz z podłączeniem do sieci otrzymujemy również router, który umożliwi swobodne korzystanie z internetu w całym domu.

Część z nas ceni sobie najbardziej mobilność internetu, dlatego wybierze abonament, który zapewni dostęp do sieci zarówno w domu, jak i poza nim. Tutaj możemy liczyć na prędkość LTE lub 5G, jednak najważniejszy będzie pakiet danych. Podstawowe rozwiązanie, jak abonament, w ramach którego możemy wykorzystać 70 GB pakietu, będzie zadowalające do codziennego surfowania, jednak może okazać się niewystarczające do pracy zdalnej. Warto więc sprawdzić bardziej komfortowe oferty, jak 200 GB czy nawet 500 GB internetu z pełną prędkością.

Jaki router do szybkiego internetu?

Inny problem, jaki napotykamy w pracy zdalnej to zasięg domowej sieci Wi-Fi. Jest to istotna kwestia zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie ściany działowe skutecznie blokują sygnał z routera. Problemów może nastręczyć również korzystanie z internetu na piętrze. Czasami mimo szybkich łączy, prędkość połączenia ograniczana jest przez router. Można temu zaradzić, wybierając jeden z efektywnych i nowoczesnych modeli, które sprawdzą się w każdym domowym biurze.

Najpierw powinniśmy dobrać router do rodzaju oraz szybkości domowego internetu. Na nic bowiem zda się abonament internetu w 5G, skoro router obsługuje co najwyżej 4G (LTE). Podobnie jest z urządzeniami do internetu stacjonarnego. Należy zwrócić uwagę na maksymalną prędkość pobierania oraz wysyłania. Dla przykładu, decydując się na abonament Play stacjonarny z prędkością do 300 Mb/s, dobierzemy do niego cieszący się dobrymi opiniami router stacjonarny ZTE MF286 R1, który nie tylko w pełni wykorzysta możliwości łączy, ale też umożliwi jednoczesne korzystanie z internetu wszystkim domownikom. W dobie nauczania zdalnego to szczególnie ważne. Urządzenie posiada 4 wyjścia LAN, dzięki którym możemy podłączyć internet do telewizora lub komputera stacjonarnego.

W kwestii internetu mobilnego warto wybiec nieco w przyszłość. Sieć 5G jest już dostępna i niebawem stanie się równie powszechna, jak sieć LTE. Dlatego szukając routera do internetu mobilnego, dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w router obsługujący prędkość 5G, żeby w ciągu najbliższego czasu nie musieć ponownie wymieniać urządzenia. Huawei od lat należy do czołówki producentów routerów do internetu mobilnego, dlatego polecamy model Huawei 5G CPE Pro 2, który umożliwia przesyłanie danych z prędkością aż do 3,6 Gb/s. Oznacza to, że urządzenie pozwala na emitowanie relacji na żywo w jakości 4K lub nawet 8K bez zakłóceń.

Niezawodny laptop do domowego biura

Zwieńczeniem kompletowania sprzętu do domowego biura jest laptop, który umożliwi wygodną i przede wszystkim wydajną pracę zdalną. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim ważna będzie pamięć RAM, która jest niezbędna do płynnego funkcjonowania komputera w sytuacjach, kiedy pracujemy jednocześnie na programie CRM, korzystamy z przeglądarki internetowej i mamy włączoną wideokonferencję. Obecnie standard to 8 GB RAM-u, a bardziej wymagający użytkownicy mogą pokusić się nawet o 12 GB pamięci. Prawie każdy rodzaj pracy zdalnej to spore obciążenie dla urządzenia, dlatego ważny jest brak zakłóceń i spowolnień.

Sprawną pracę zapewni również dysk SSD. Różnicę między tym nowoczesnym rozwiązaniem a tradycyjnym dyskiem HDD odczujemy przede wszystkim na początku pracy, kiedy wszystkie programy oraz system operacyjny wystartują szybciej i od razu będą gotowe do działania. Obecnie laptopy dysponują dyskami SSD, na których zapisany jest system operacyjny. Zazwyczaj ich pojemność wynosi od 128 GB do 256 GB. Cena takiego dysku może być wyższa niż np. dysku HDD 1 TB, ale różnica w wydajności jest zdecydowana.

Wiele zawodów wymaga ponadto wydajnej grafiki. W związku z tym zadbajmy, żeby nasz laptop do domowego biura posiadał dodatkową kartę graficzną, a nie ograniczał się jedynie do modułu zintegrowanego z procesorem. Zapewnimy sobie tym samym komfort pracy, a także umożliwmy rozrywkę na najwyższym poziomie, kiedy już zakończymy służbowe obowiązki.

Z odpowiednio dobraną elektroniką praca zdalna nie musi być wyzwaniem, a wręcz przyjemnością. Jeśli znajdziemy w domu przestrzeń, gdzie możemy się w pełni skupić na obowiązkach, być może uporamy się z pracą nawet szybciej niż w swoim dawnym biurze.

Laptopy w ofercie Play znajdziecie tutaj.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl