Czy warto zainwestować w słuchawki true wireless (1).jpeg
Porady

Czy warto zainwestować w słuchawki true wireless?

10 stycznia 2022 3 minuty czytania

Podpowiadamy, jakie urządzenia najlepiej sprawdzą się podczas codziennego użytkowania.

Muzyka oraz połączenia głosowe nie tracą na jakości, za to użytkownik zyskuje więcej swobody – to najczęstszy argument za wyborem słuchawek true wireless. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania, a także sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru własnych słuchawek bezprzewodowych.

Ostateczne pożegnanie z kablem

Korzystanie ze słuchawek przewodowych jest proste, ale dostarczało użytkownikom wielu problemów. Po pierwsze długość kabla była ograniczona, co nierzadko uprzykrzało życie – niewygodnie chodziło się z takimi słuchawkami schowanymi pod kurtką i tylko specjalne modele sprawdzały się podczas biegania czy innych aktywności fizycznych. Sam przewód często plątał się w kieszeni czy torbie, denerwując użytkowników.

Słuchawki bezprzewodowe uwalniają od wiecznie splątanych przewodów. Użytkownik ma większą swobodę ruchu i nie musi nieustannie mieć przy sobie telefonu. Pierwsze słuchawki Bluetooth stanowiły modele nauszne lub douszne, połączone krótkim kablem. Z czasem pojawiły się modele true wireless, czyli popularne pchełki douszne, które zupełnie uwalniały użytkowników od jakichkolwiek przewodów.

Tego rodzaju słuchawki rozpropagowała firma Apple za sprawą swoich kultowych AirPodsów. W iPhone’ach zrezygnowano z wyjścia jack 3,5 mm, ponieważ rozwijająca się technologia Bluetooth polepszała jakość dźwięku i praktycznie niwelowała opóźnienie w przekazie dźwięku w porównaniu z tradycyjnymi słuchawkami.

Dziś słuchawki true wireless są standardem, a ich dostępność jest bardzo duża. Większość elektronicznych oraz muzycznych marek ma w swoim asortymencie tego typu produkt. Najwięksi producenci smartfonów stawiają na własne, w pełni kompatybilne słuchawki bezprzewodowe, jak chociażby wspomniane AirPodsy czy Galaxy Buds od Samsunga.

Jak wybrać dobre słuchawki bezprzewodowe true wireless?

Słuchawki Bluetooth kosztują od 100 do przeszło 1000 zł. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych modeli przewodowych, różnica w cenie wynika zarówno z funkcjonalności, jak i jakości odtwarzania dźwięków. Poszukiwania sprzętu warto zacząć od zadania sobie pytania o ich przeznaczenie. Wiedząc, do czego są nam potrzebne dane słuchawki, łatwiej zdecydować o priorytetach dotyczących ich funkcjonalności. Pod uwagę warto wziąć następujące kryteria:

  • jakość odtwarzanej muzyki,

  • moc basu,

  • jakość mikrofonu,

  • żywotność baterii,

  • szybkość ładowania,

  • jakość łącza Bluetooth,

  • funkcja redukcji szumów,

  • wodoszczelność,

  • komfort noszenia,

  • funkcjonalność w obsłudze smartfona.

Osoby, które szukają słuchawek wyłącznie do swobodnych rozmów telefonicznych, powinny skupić się na takich aspektach jak jakość mikrofonu, żywotność baterii czy funkcja redukcji szumów z otoczenia. Takimi cechami wyróżniają się np. słuchawki HTC Wireless Earbuds oraz podobne urządzenia, zaprojektowane przez producentów smartfonów. Wspomniany model cechuje się wysokim poziomem wodoszczelności IPX5, dzięki czemu rozmowę można kontynuować nawet kiedy zacznie padać deszcz.

Dla użytkowników prowadzących aktywny tryb życia kluczowe będą takie funkcje jak łatwość obsługi smartfona lub poziom szczelności. Istotne będzie również to, czy słuchawki można stabilnie włożyć do ucha, bez konieczności poprawiania ich ułożenia przy każdym ruchu głowy.

Przy częstym, wielogodzinnym użytkowaniu kluczowa będzie żywotność baterii oraz wygoda noszenia w uszach. Tutaj wiele pozytywnych recenzji zbierają np. słuchawki Huawei FreeBuds 4i, które są znakomicie dostosowane do kształtu ucha i potrafią grać nieprzerwanie do 10 godzin (22 godziny z etui ładującym).

Najbardziej wymagający użytkownicy powinni szukać rozwiązań z najwyższej półki. Posiadacze iPhone’a najwięcej korzyści znajdą w słuchawkach AirPods Pro, które nie tylko zapewniają znakomitą jakość dźwięku czy świetny mikrofon, ale w połączeniu ze sprzętem Apple’a mają dużo szerszą funkcjonalność. AirPods umożliwiają m.in. interakcję z Siri czy opcję spersonalizowania działania poszczególnych gestów.

Uniwersalne wskazówki przy wyborze słuchawek Bluetooth

Jak już wspomnieliśmy, wybór konkretnego modelu uzależniony jest od potrzeb użytkownika, jednak niektóre aspekty słuchawek true wireless są ważne dla każdego. Mowa chociażby o łączności Bluetooth. System ten przez lata ewoluował, a obecnie funkcjonuje już piąta generacja łączności bezprzewodowej. Nawet w najtańszych modelach true wireless znaleźć można łącze Bluetooth 5.0 i nowsze, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Każdy chciałby, żeby słuchawki działały długo bez konieczności ładowania. Pięć godzin nieprzerwanego grania powinno być standardem (czas skraca się podczas połączeń głosowych), natomiast niektóre modele zapewniają nawet dziesięć godzin ciągłego użytkowania. Przydatną funkcją jest też automatyczne zatrzymywanie odtwarzania w momencie wyjęcia słuchawek z ucha. Wbrew pozorom to rozwiązanie, które można znaleźć już w modelach kosztujących około 100 zł, dlatego nawet przy ograniczonym budżecie warto poszukać praktycznych słuchawek bezprzewodowych true wireless.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl