Standard DVB-T2 już w Polsce.jpeg
Newsy

Standard DVB-T2 już w Polsce! Czy wpłynie na jakość odbioru telewizji?

19 kwietnia 2022 3 minuty czytania

Do końca czerwca 2022 standard DVB-T2 będzie obowiązywał na terenie całego kraju. Jeśli zastanawiasz się, czym właściwie jest DVB-T2 czy Twój odbiornik jest na niego przygotowany lub w jaki sposób wpłynie on na jakość odbioru telewizji, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czym jest standard DVB-T2?

Obecnym standardem dla telewizji w Polsce jest DVB-T (obowiązuje od czasu pełnego przejścia z przekazu analogowego na cyfrowy), z wyłączeniem niektórych miejsc, w których funkcjonuje już nowy sygnał telewizji naziemnej. Taki stan rzeczy ma się zmienić do końca połowy 2022 roku, kiedy nastąpi zmiana na DVB-T2 (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation). Jak sama nazwa wskazuje, jest to druga generacja przesyłu danych multimedialnych. Wykorzystuje dwie grupy do kodowania audio i wideo (MPEG-2 oraz MPEG-4), chociaż według założeń ma także zostać uzupełniona o MPEG-H (HVEC). Technologia ta, w porównaniu do obecnie używanej AVC, transmituje większą ilość danych na danej częstotliwości i posiada efektywniejszą kompresję. To wszystko sprawia, że zmiana ta będzie polegać przede wszystkim na zmniejszeniu wykorzystywanej pojemności pasma radiowego.

Proces zmniejszania częstotliwości określa się mianem refarmingu. Wynika to z decyzji Komisji Europejskiej, która mówi o konieczności zwolnienia części pasma radiowego na rzecz sieci 5G. Obecnie telewizja naziemna zajmuje całą częstotliwość, a należy ją zmniejszyć do 694 MHz (lub nawet mniej). W tym celu potrzebna jest bardziej skompresowana technologia, która nie zajmuje aż tyle miejsca w paśmie. Jest nią właśnie DVB-T2.

Standard DVB-T2 – od kiedy w Twoim mieście?

28 marca nastąpiła zmiana sygnału w województwie lubuskim, opolskim i dolnośląskim, jednak do końca czerwca tego roku nowy standard ma obowiązywać już w całym kraju. Poszczególne etapy wprowadzania podzielone zostały pod względem obszaru. 25 kwietnia standard DVB-T2 zaczął funkcjonować także w północnej części kraju, czyli na terenie województwa zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Szczegółowy harmonogram dla każdego miasta można znaleźć z pomocą wyszukiwarki na stronie rządowej w domenie gov.pl. W najbliższych planach jest udostępnienie DVB-T2 w województwach: małopolskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim. Nastąpi to 23 maja. Natomiast ostatni etap, który planowany jest na 27 czerwca, obejmie wschód Polski, czyli województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Jednak co ta zmiana oznacza w praktyce?

Czy DVB-T2 faktycznie poprawi jakość odbioru telewizji?

Przesunięcie emisji na niższe częstotliwości może nasuwać pytania o jakość przesyłanego obrazu. Zmiana na DVB-T2/HEVC może przynieść jedynie pozytywne korzyści. Ze względu na bardziej skompresowany przekaz, możliwy będzie przesył większej ilości danych multimedialnych o jednocześnie wyższej rozdzielczości. Telewizor DVB-T2/HEVC będzie odbierał więcej kanałów telewizyjnych, a każdy z programów będzie wyświetlany w wysokiej rozdzielczości – HD, FullHD, 4K UHD i nawet 8K UHD. Nowy standard DVB-T2 to również lepsza jakość dźwięku, głównie dzięki technologii Dolby AC-4, która także należy do nowej generacji i pozwala na szybsze przesyłanie dźwięku.

Przejście na standard DVB-T2 oznacza, że w drugiej połowie roku każdy obywatel Polski (który korzysta z telewizji) będzie odbierał nowy standard jakości obrazu, a także więcej programów telewizyjnych. Dzięki zmniejszeniu pasma częstotliwości i udostępnieniu go na rzecz sieci 5G szybki internet będzie mógł być dostępny nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, ale również w mniejszych miastach w Polsce.

DVB-T2 – jak sprawdzić, czy telewizor jest przygotowany?

Jak już wcześniej wspomniano, obecnie większość telewizorów ma możliwość odbierania sygnału DVB-T2/HEVC. Jeśli jednak chcesz się upewnić, czy nadchodzące zmiany nie będą wiązały się w Twoim przypadku z koniecznością wymiany odbiornika, to podopowiadamy, jak sprawdzić, czy telewizor jest na to przygotowany. Po jego włączeniu należy przejść w „Ustawienia” i zmienić na „Automatyczny wybór kanałów”. Po tych zmianach ponownie włączyć telewizor i sprawdzić, czy pojawiły się nowe kanały, które udostępniane są na DVB-T2/HEVC. Są to w głównej mierze kanały należące do Telewizji Polskiej, takie jak TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Polonia czy TVP Kultura oraz kanały z multipleksu TVN Discovery, takie jak TVN HD, Metro czy TVN Fabuła.

Co w przypadku osób, które będą musiały wymienić telewizor? Rząd przygotował specjalną ustawę, która została już podpisana przez prezydenta RP. Dzięki niej każdy, kto nie posiada dekodera DVB-T2 będzie mógł ubiegać się o dopłatę w wysokości 100 zł lub 250 zł na zakup dedykowanego telewizora.

Wyższa rozdzielczość, lepsza jakość dźwięku i więcej programów to korzyści, jakie wynikają z przejścia na standard DVB-T2 – od kiedy w telewizorze pojawią się programy w jakości FullHD, zmniejszy się także podatność na zakłócenia. Nowy standard umożliwi także rozpowszechnienie sieci 5G w Polsce.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl