TOP 5 podcastów na świecie. Sprawdź, czego słuchamy najczęściej.jpeg
Zestawienia/Rankingi

TOP 5 podcastów na świecie. Sprawdź, czego słuchamy najczęściej?

3 lipca 2023 4 minuty czytania

Rynek podcastów stale się rozszerza, audycji można słuchać na wielu przeznaczonych do tego platformach.Sprawdź, które uchodzą za najlepsze w Polsce i na świecie.

Podcasty zyskują na popularności – nie tylko pojawia się coraz więcej odbiorców, ale również i twórców. Rynek podcastów stale się rozszerza, audycji można słuchać na wielu przeznaczonych do tego platformach. Jakie podcasty uchodzą za najlepsze w Polsce i na świecie?

Spis Treści:

  1. Podcasty – skąd ich popularność?

  2. Rodzaje podcastów

  3. Najlepsze podcasty na świecie

Podcasty – skąd ich popularność?

Podcasty są dość młodym medium. Często porównywane są do radiowych słuchowisk, jednak wyróżnia je jedna bardzo ważna cecha – można słuchać ich wszędzie, gdzie jest dostęp do internetu, lub zawsze gdy odcinki zostały pobrane wcześniej na urządzenie. Podcasty doskonale zajmują czas podczas drogi do i z pracy, szczególnie w trakcie porannych lub popołudniowych korków. Sprawdzają się jako tło do spacerów czy joggingu. Niektórzy słuchają ich podczas wykonywania innych obowiązków, np. sprzątania lub gotowania.

Podcasty zyskują na tym, że można przerwać ich odsłuchiwanie w każdym momencie i w dowolnej chwili powrócić dokładnie do tego samego fragmentu opowieści. Popularność podcastów bierze się również z dostępności. Wystarczy smartfon i słuchawki, aby cieszyć się ulubionymi odcinkami. Niektóre platformy mają darmowy okres próbny lub opcję, gdzie słuchanie podcastów odbywa się naprzemiennie wraz z pojawiającymi się reklamami. W taki wypadku za samą możliwość odsłuchu nie trzeba płacić.

Sprawdź także: Jakie słuchawki True Wireless wybrać?

Podcasty pozwalają również na przyswojenie wiedzy w komfortowych warunkach. Są one konstruowane tak, aby nie narzucać odbiorcom dużej ilości wiedzy, a także by była ona przedstawiona w przystępny sposób.

Rodzaje podcastów

Jest wiele różnych rodzajów podcastów. Do dziedzin, które cieszą się największą popularnością, należą:

  • podcasty kryminalne, czyli historie związane z przestępstwami i zagadkami kryminalnymi – najlepsze podcasty kryminale w Polsce to m.in. „Kryminatorium” Marcina Myszki czy „Piąte: Nie zabijaj” Justyny Mazur;

  • podcasty psychologiczne, dotyczące spraw związanych z umysłem, podświadomością, często poruszające kwestie zaburzeń psychicznych – najlepsze podcasty psychologiczne to m.in. „O Zmierzchu” Marty Niedźwieckiej czy „Psychologia, którą warto znać” Mirosława Brejwo;

  • podcasty polityczne, które przedstawiają bieżącą sytuację w kraju i na świecie – najlepsze podcasty polityczne to przykładowo „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka czy „Polityka Insight”;

  • podcasty sportowe – najlepsze podcasty sportowe to m.in. „Historie z boiska” Konrada Szymańskiego czy „W cieniu sportu” Łukasza Kadziewicza;

  • wywiady – prym wiedzie Karol Paciorek i „Imponderabilia”);

  • podcasty lifestylowe – Joanna Okuniewska i jedne z najpopularniejszych podcastów „Ja i moje przyjaciółki idiotki” oraz „Tu Okuniewska”.

Najlepsze podcasty na świecie

Top 5 podcastów na świecie, które mają nawet po kilkanaście milionów odsłuchań. Zebrane w tym zestawieniu podcasty są anglojęzyczne.

„The Joe Rogan Experience”

Joe Rogan to amerykański komik i prezenter telewizyjny, był także przez pewien czas komentatorem sportowym. W 2009 roku wystartował ze swoim podcastem „The Joe Rogan Experience”, który do 2015 roku prowadził wraz z Brianem Redbanem. Na początku można było odsłuchiwać jego podcasty na YouTube. Od 2020 roku na wyłączność przejął go gigant streamingowy, muzyczny i podcastowy – Spotify. Format jego podcastu to wywiady z osobami znanymi na całym świecie. Wśród jego gości znaleźli się m.in. Mark Zuckerberg czy Elon Musk. Program należy do jednych z najchętniej słuchanych podcastów na świecie, jego odcinki odsłuchuje nawet po 11 milionów słuchaczy.

„The Daily”

Podcast przygotowywany przez New York Times. Prowadzącymi są Michael Barbaro i Sabrina Tavernise, dziennikarze związani z gazetą. Co można znaleźć w programie? „The Daily” to podcast informacyjny, którego prowadzący skupiają się na bieżących reportażach i najważniejszych historiach opowiedzianych przez czołowych dziennikarzy.

„Crime Junkie”

To podcast kryminalny prowadzony przez Ashley Flowers i Brit Prawat. Gospodynie podcastu prowadzą go od 2017 i mogą poszczycić się ponad 500 milionami pobrań i 630 historiami. Opowiada losy ludzi, które wstrząsnęły mediami, a także sytuacje, które po cichu i bez wyjaśnień przemknęły bez wiedzy opinii publicznej.

„Call Her Daddy”

W zestawieniu najlepszych podcastów nie mogło zabraknąć „Call Her Daddy”. Historia podcastu zaczęła się w 2018 roku, kiedy założyły go przyjaciółki Alexandra Cooper i Sofia Franklyn. Początkowo dziewczyny rozmawiały o seksie czy historiach miłosnych, a dopiero później zaczęły zapraszać gości. Ich format szybko zyskał popularność. Podcast był dostępny na platformie Barstool Sports, ale po nieudanych negocjacjach, jedyną gospodynią i prowadzącą została Cooper, która przeszła na Spotify. W jej odcinkach brały udział takie gwiazdy jak: Hailey Bieber, Miley Cyrus, Demi Lovato czy Julia Fox.

„Office Ladies”

Serial The Office jest jednym z najpopularniejszych produkcji na świecie. Powstały w 2005 roku do dzisiaj ma rzesze fanów i fanek na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że podcast prowadzony przez dwie czołowe gwiazdy – Jennę Fischer i Angelę Kinsey, które kolejno grały Pam Beesly i Anegelę Martin – cieszy się ogromną popularnością. Prowadzące w każdym podcaście skupiają się na poszczególnym odcinku serialu, opowiadając historie również zza kulis.

Do zestawienia najlepszych podcastów na Spotify należą również m.in. „Stuff You Should Know”, „Pod Save America” czy „Planet Money”.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl