Tablet czy laptop Co lepsze na studia, do pracy lub do gier (1).jpg
Zestawienia/Rankingi

Tablet czy laptop? Co lepsze na studia, do pracy lub do gier?

24 lutego 2023 4 minuty czytania

Odmieniana przez wszystkie przypadki mobilność to obecnie najbardziej pożądana cecha urządzeń. Coraz rzadziej w użyciu są komputery stacjonarne, które z powodzeniem zostały zastąpione przez laptopy i tablety. Rozwój technologiczny drugiego typu urządzeń przyczynił się do wzrostu zainteresowania nimi już nie tylko jako sprzętu służącego wyłącznie do przeglądania internetu, słuchania muzyki i oglądania filmów. A więc co jest lepsze – tablet czy laptop?

Spis treści:
Tablet czy laptop? Zalety i wady obu typów urządzeń
Co jest lepsze dla studenta – laptop czy tablet?

Laptopy i tablety do pracy zdalnej
Tablet czy laptop? Dla seniora, do gier, do filmów


Tablet czy laptop? Zalety i wady obu typów urządzeń


Użyteczność jednego bądź drugiego rodzaju urządzeń zależy przede wszystkim od tego, do czego mają służyć. Wszędzie tam, gdzie potrzeba zaawansowanych programów, lepiej sprawdzi się przenośny komputer. Przyda się jako sprzęt do pracy m.in. w arkuszach kalkulacyjnych. Takie zadania ułatwia ponadto możliwość precyzyjnego sterowania przy pomocy myszki. Niestety, funkcja ta w tabletach spotykana jest rzadko, a do tego niemal wyłącznie w modelach z wyższych półek cenowych. Kolejna przewaga komputera nad tabletem to obecność portów USB, do których można podłączyć nie tylko myszkę, ale także zewnętrzną klawiaturę, dysk zewnętrzny lub dodatkowy monitor.

Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze – tablet czy laptop, nie jest jednak jednoznaczna. Na korzyść tych pierwszych przemawia przede wszystkim niższa niż w przypadku komputerów waga. Większość modeli ma ponadto mniejszą przekątną ekranu. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej je przenosić. Co więcej, tablety częściej umożliwiają podłączenie karty SIM. Dzięki temu użytkownik zyskuje możliwość korzystania z internetu bez konieczności przebywania w zasięgu Wi-Fi. Innymi słowy, tablet to sprzęt bardziej mobilny niż laptop, ale na ogół o mniejszych możliwościach.


Co jest lepsze dla studenta – laptop czy tablet?


O istotnych różnicach między obiema kategoriami urządzeń można się przekonać, rozważając, czy do nauki lepszy będzie laptop, czy tablet. Dla studenta komputer to narzędzie niezbędne przede wszystkim do pisania prac, w tym najważniejszych – licencjackiej lub inżynierskiej oraz magisterskiej. W ich sporządzaniu pomaga klawiatura o skoku wyższym, niż ma to miejsce w przypadku klawiszy, które można dokupić do tabletów. Owoce swojej pracy często trzeba zapisać na zewnętrznym nośniku podłączanym do urządzenia. Na tym polu ponownie wygrywa przenośny komputer.


Sprawdź teraz: Jaki tablet dla studenta wybrać?


Wszechstronne zastosowania, jakimi musi cechować się sprzęt dla studenta, powoduje, że na uczelni lepiej sprawdzi się laptop. Wątpliwości może budzić jedynie wygoda ich przenoszenia z jednej sali wykładowej do drugiej. Rozwiązaniem jest zakup urządzenia łączącego cechy obu typów urządzeń. Warto przy tym pamiętać, że zastanawiając się nad tym, co lepiej kupić – tablet, laptoptablet czy laptop 2 w 1, nadal lepiej wybrać komputer. Desktopowy system operacyjny Windows i możliwość wygodnej pracy z myszką i klawiaturą w połączeniu z kompaktowym rozmiarem to argumenty przemawiające za jego wyborem. Tablet z dołączaną klawiaturą pozostanie urządzeniem z dość ograniczonym mobilnym systemem.


Sprawdź także: Laptop, netbook czy tablet – co wybrać do korzystania na co dzień?


Laptopy i tablety do pracy zdalnej


Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem wymaga zadbania o wzrok. Z tego powodu do pracy także lepiej wybrać laptop. Wiele modeli tych urządzeń jest zazwyczaj dostępnych w większych rozmiarach niż tablety. Pozwala to wybrać komputer z ekranem o dużej przekątnej, np. 17 lub 19 cali. Dodatkowo do przenośnego komputera, dzięki slotom HDMI lub DisplayPort, można podłączyć ekran, a nawet większą ich liczbę. W ten sposób powstanie przestrzeń robocza, na której praca w wielu otwartych oknach aplikacji jest komfortowa.

Czy laptop zawsze będzie lepszym wyborem jako narzędzie do pracy? Nie, w niektórych profesjach mniejszy i poręczniejszy tablet sprawdzi się lepiej. Przykładem są zawody takie jak grafik i tatuażysta. Na mniejszym i poręczniejszym sprzęcie mobilnym znacznie łatwiej tworzyć projekty. Co więcej, dużo prościej znaleźć tablet obsługujący rysik o tysiącach (np. 4096) stopniach nacisku. Przy jego pomocy rysowanie przypomina to zbliżone do kreślenia ołówkiem czy kredkami na papierze.


Tablet czy laptop? Dla seniora, do gier, do filmów


Coraz więcej osób nie potrzebuje już w domu komputera. Nic dziwnego, ponieważ do przeglądania internetu lub oglądania filmów z powodzeniem wystarczy tablet. Takie urządzenie warto podarować m.in. osobie starszej, dla której niska waga i poręczność może mieć duże znaczenie. Z mobilnego urządzenia skorzystają także młodsze dzieci, które na tablecie obejrzą bajki lub zagrają w proste gry. Do uruchomienia bardziej zaawansowanych tytułów typu AAA potrzebny jednak będzie laptop, komputer stacjonarny lub konsola.


Sprawdź także: Telefon dla seniora. Jaki model sprawdzi się najlepiej?


Niezależnie jednak od tego, czy ostatecznie wybrany zostanie duży mobilny komputer, mały laptop, netbook czy tablet, zawsze należy pamiętać o czasie ładowania akumulatora. Ma to kluczowy wpływ na satysfakcję z użytkowania sprzętu. Na tym polu przewagę mają tablety, które mają mniejsze ładowarki, przez co łatwiej je przenosić. Co więcej, w razie potrzeby energię ogniwa można uzupełnić, podłączając do niego powerbanka.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl