telefon_dla_seniora.jpg
Porady

Telefon dla seniora. Jaki model sprawdzi się najlepiej?

31 sierpnia 2020 3 minuty czytania

Telefon dla seniora to nie tylko duży ekran, klawiatura, ochronna obudowa czy lekka konstrukcja. Wybierając telefon dla osoby starszej – rodziców, babci, dziadka – należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Należy przy tym wszystkim pamiętać, że seniorzy są bardzo wymagającą grupą społeczną, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego telefonu. Wśród nich są zarówno tacy, którzy są za pan brat z najnowszymi technologiami, jak i tacy, dla których najlepsze rozwiązania to te najprostsze.

Czym powinien charakteryzować się telefon dla seniora?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym powinien charakteryzować się telefon dla seniora. Dużo w tym przypadku zależy od konkretnego wieku, indywidualnych upodobań i oczekiwań, płci, a także stanu zdrowia. Niemniej jest kilka czynników, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze takiego sprzętu. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim zastanowić się, czy osoba, dla której chcemy zakupić telefon, jest zaznajomiona z najnowszymi technologiami i trendami czy nie przepada za takimi rozwiązaniami. Sprawdź również specjalną strefę, którą przygotowaliśmy dla starszych osób - Strefa Seniora.

Telefony dla seniora – modele z klawiaturą

Osoby starsze, które nie są zwolennikami nowych technologii, będą zadowolone z telefonu o klasycznym wglądzie. Taki telefon powinien charakteryzować się następującymi parametrami:

 • duże i wygodne przyciski,
 • duży i czytelny ekran (możliwość powiększenia czcionki może być dodatkowym atutem),
 • funkcje zwiększające bezpieczeństwo,
 • wzmocniona konstrukcja odporna na upadki,
 • odpowiednia waga.

Idealnym telefonem dla seniora może być wybrany model od Nokii. Telefony tej marki cieszyły się uznaniem przez wiele lat i nawet współcześnie mają do zaoferowania naprawdę porządne urządzenia. Klasyczne modele z klawiaturą są łatwe w obsłudze, a czasami nawet mają dodatkowe funkcjonalności, np. klapkę pozwalającą chronić klawiaturę.

Poniżej polecane modele telefonów z klawiaturą, które sprawdzą się jako telefony dla seniorów:

 • Nokia 800 Tough – telefon z solidną obudową, odporny na uszkodzenia, wodoodporny, pyłoszczelny, ma gumowane klawisze, posiada baterię o długim czasie działania, jest wygodny i funkcjonalny, wyposażono go w aparat, latarkę i funkcję hotspotu Wi-Fi, zainstalowano w nim Facebook i WhatsApp.
 • Nokia 2720 Flip – funkcjonalny telefon z klapką w poręcznej obudowie, posiada 2 wyświetlacze i klawiaturę z dużymi przyciskami, dostęp do Internetu, aplikacji WhatsApp i Facebook, telefon ma również przycisk alarmowy oraz wydajną baterię.
 • Alcatel 30.25 – posiada wyraźny 2,8-calowy wyświetlacz, duże klawisze i klapkę, jest łatwy w obsłudze, łączy cechy nowoczesnych smartfonów z prostotą tradycyjnych telefonów, dysponuje szybkim Internetem i wieloma aplikacjami, posiada mocną baterię, dzięki czemu może bardzo długo działać na jednym ładowaniu.

Co bardzo istotne, tego typu telefony dla osób w starszym wieku są tanie, dzięki czemu nie nadszarpną domowego budżetu.

Sprawdź polecane smartfony do 1500 zł w Play: https://www.play.pl/play-expert/porady/smartfon-do-1500-zlotych.-na-jakie-urzadzenie-warto-postawic

Telefony dla seniora – smartfony

 Jednak wiele osób w starszym wieku znakomicie odnajduje się w świecie nowych technologii. Zazwyczaj seniorzy nie oczekują w takim przypadku od smartfonów najnowocześniejszych rozwiązań, lecz funkcjonalności. Oto jakie parametry powinny mieć smartfony dla seniorów zapewniające wysoki komfort obsługi:

 • duży ekran z wysoką jakością obrazu (parametr ten znacznie przewyższa klasyczne telefony z klawiaturą),
 • duża pojemność pamięci (dużo większa niż w klasycznych telefonach, można ją wykorzystać m.in. na rodzinne zdjęcia),
 • możliwość komunikacji z rodziną i znajomymi na wielu płaszczyznach (poza dzwonieniem i SMS-ami także komunikatory),
 • możliwość korzystania z Internetu oraz wielu przydatnych i ułatwiających codzienne życie aplikacji (np. nawigacja czy zakupy online).

Wśród smartfonów dla seniorów warto zastanowić się nad wyborem któregoś z przedstawionych poniżej modeli:

 • Samsung Galaxy Xcover 4s – elegancki telefon z wytrzymałą konstrukcją, zaopatrzony w doskonałej jakości aparat tylny 16 Mpix z lampą błyskową LED, wyposażony został w bardzo wydajną baterię.
 • Huawei Y6p – ekonomiczny, elegancki i wydajny smartfon z pojemną baterią, posiada kompaktową i opływową obudowę z 6,3-calowym wyświetlaczem typu Dewdrop, a także bardzo dobrej jakości aparaty.

Jak widzisz, na rynku znajduje się wiele urządzeń, które mogą sprostać wymaganiom seniorów. Najważniejsze jest to, żeby telefon był wybrany pod kątem indywidualnych potrzeb użytkownika.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl