Podcasty o książkach. Kogo warto posłuchać 3.jpeg
Zestawienia/Rankingi

Podcasty o książkach. Kogo warto posłuchać?

6 czerwca 2023 4 minuty czytania

Choć wskaźniki czytelnictwa w Polsce nie napawają nadmiernym optymizmem, to ludzie wciąż kochają i doceniają dobrą literaturę w innej formie.

Choć wskaźniki czytelnictwa w Polsce nie napawają nadmiernym optymizmem, to ludzie wciąż kochają i doceniają dobrą literaturę. W mnogości tytułów może być jednak trudno się odnaleźć. Właśnie dlatego osoby czytające dużo pomagają wyodrębnić perły wydawniczego rynku. Jakie są najlepsze polskie podcasty o książkach i dlaczego warto ich słuchać?

Spis treści:

  1. Po co słuchać podcastów o książkach?

  2. Rafał Hetman o książkach – dla miłośników reportażu

  3. Czytu Czytu – o literaturze w duecie

  4. Na miły book – rozmowy międzynarodowe

  5. Już tłumaczę – o literaturze szacunku i jedności

  6. Podsiadło Kotarski Podcast – nie tylko o książkach

Po co słuchać podcastów o książkach?

Słuchanie podcastów to ostatnimi czasy bardzo popularne zajęcie, które nie tylko odpręża, ale nierzadko ma też formę edukacyjną. Dzięki odcinkom można dowiedzieć się nowych rzeczy o świecie i poszerzyć swoje horyzonty. Osoby poruszające tematy książek recenzują poszczególne tytuły, aby polecać słuchaczom najlepsze z nich.

Ponadto w podcastach książkowych znajdują się mało promowane woluminy, na które nie trafiłoby się, gdyby nie odcinek. Twórcy podejmują także tematykę nowości rynku wydawniczego i mówią, na co warto zwrócić uwagę. Wielu z nich opowiada nie tylko o samych treściach, ale i o branży. Warto posłuchać ciekawych wywiadów z pisarzami czy ilustratorami.

Rafał Hetman o książkach – dla miłośników reportażu

Ranking podcastów o książkach nie może obyć się bez wspomnienia o Rafale Hetmanie. To dziennikarz i autor, który sam ma na koncie dwa dzieła reporterskie – Izbica, Izbica i Las zbliża się powoli. W swoim podcaście porusza przede wszystkim tematykę literatury faktu, ale poza polecaniem i recenzowaniem tytułów wychodzi także do szerszych obszarów rynku wydawniczego.

Rafał Hetman prowadzi rozmowy z osobami pracującymi przy wydawaniu, tworzeniu czy sprzedaży książek. Odkrywa sekrety zza kulis woluminów, o których można dowiedzieć się jedynie od autorów czy specjalistów. Podcaster interesuje się przede wszystkim reportażami, dlatego jego odcinki poruszają mnóstwo różnorodnych tematów. Mówi m.in. o architekturze, historii, polityce, sporcie czy społeczeństwie.

Czytu Czytu – o literaturze w duecie

Autorkami podcastu Czytu Czytu są Magdalena Adamus i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. Odcinki trwają zazwyczaj około godziny, ale zdarzają się nawet dłuższe. Twórczynie nie ograniczają się do jednego gatunku literatury. Rozmawiają o wszystkim, co udało im się przeczytać i uważają to za godne polecenia.

W Czytu Czytu można usłyszeć wiele cennych informacji nie tylko na temat konkretnych tytułów, ale i światowego rynku książki. W jednym z odcinków autorki opowiadają np. o wydawaniu woluminów w USA. Cechuje je bardzo przystępny i luźny styl rozmów, podczas których czas płynie bardzo szybko. Podcast spodoba się także fanom komiksów.

Na miły book – rozmowy międzynarodowe

Prowadzącymi ten podcast o książkach są dwaj miłośnicy literatury – Kamil z Wrocławia i Maciej z Barcelony. Choć mieszkają daleko od siebie, to tworzą podcast wspólnie i dzielą się wartościowymi ich zdaniem tytułami ze swoimi słuchaczami. Sięgają po różne gatunki autorów zarówno z Polski, jak i ze świata. Ich odcinki można znaleźć np. na Spotify. Aby się zarejestrować, potrzebny jest dostęp do internetu, który da się wykupić m.in. w Play.

Kamil i Maciej w kilkudziesięciominutowych słuchowiskach mówią zarówno o nowych tytułach na rynku wydawniczym, jak i największych klasykach literatury. W jednym z ostatnich odcinków poruszają temat Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza. Poza tworzeniem razem podcastu chłopaki podróżują po świecie, by odkrywać cenne perły literatury nawet za oceanem.

Już tłumaczę – o literaturze szacunku i jedności

Autorki tego podcastu na co dzień są tłumaczkami. Stąd też nazwa ich kanału na Spotify. Ela i Paya opowiadają o książkach, które poruszają ich tematyką. Interesuje je przede wszystkim literatura feministyczna, równościowa i ta, która podejmuje tematy mniejszości. Szukają tytułów, które mają ważny wydźwięk społeczny i wyjaśniają, dlaczego warto je przeczytać.

Często biorą na tapet tytuły o osobach queerowych, zwierzętach czy prawach kobiet. Sięgają zarówno do starszych, jak i nowych wydawnictw, które nierzadko odkrywają podczas wizyt na Targach Książki. W swoim pierwszym odcinku polecają m.in. powieść Shirley Jackson Zawsze mieszkałyśmy w zamku.

Sprawdź: Czy warto postawić na czytnik e-book? Plusy i minusy.

Podsiadło Kotarski Podcast – nie tylko o książkach

Ranking podcastów o literaturze zamyka program, który jest wielotematyczny, ale bardzo często mówi o książkach. Prowadzą go Radosław Kotarski (dziennikarz, YouTuber, pisarz) i Dawid Podsiadło (piosenkarz). Panowie opowiadają o swoich przeżyciach i przemyśleniach na temat różnych kwestii życiowych i robią to często w żartobliwy sposób.

Nierzadko w swoich rozmowach polecają sobie książki i tłumaczą, dlaczego warto je przeczytać. Wśród polecanych przez Radosława Kotarskiego tytułów znalazł się np. W świetle i w mroku. Opowiadania inspirowane malarstwem Edwarda Hoppera. Dawida Podsiadłę można kojarzyć nie tylko z muzyki, ale i z reklam sieci Play, w których śpiewająco promował niegdyś ofertę telefonu na kartę.

To najciekawsze podcasty o książkach, jakich da się posłuchać w Polsce, ale znacznie więcej twórców zajmuje się tą tematyką. Każdy z pewnością znajdzie kanał, na którym odkryje publikacje idealne dla siebie.

Sprawdź: Telefony do czytania e-booków.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl