Inteligenty zegarek stanowi doskonałe uzupełnienie smartfona, oferując dostęp do wielu funkcji zaledwie po podniesieniu ręki. Jednym z liderów na rynku jest Samsung i jego seria Watch. Wydawane co rok kolejne modele można kupić nawet po kilku latach. Przed zakupem warto porównać trzy ostatnie serie smartwatchy.
Spis treści:
Czy seria Samsung Galaxy Watch 3 jest jeszcze warta uwagi?
Linia zegarków Galaxy Watch 3 została zaprezentowana w 2020 roku, co w czasach szybkich zmian technologicznych czyni ten sprzęt dość wiekowym. Największą różnicą między tą serią a kolejnymi jest system operacyjny. Samsung Galaxy Watch 3 to ostatni przedstawiciel inteligentnych zegarków producenta działający na Tizen. Porzucony, przynajmniej w przypadku zegarków, OS to pięta achillesowa tych urządzeń. Po trzech latach od premiery aktualizacje aplikacji są coraz rzadsze. Co gorsza, brak integracji z Portfelem Google (do niedawna Google Pay) nie pozwala na zbliżeniowe płacenie zegarkiem.
Sprawdź: Smart zakupy. Jak płacić zbliżeniowo telefonem lub smartwatchem?
Drugą istotną różnicą między tą serią a kolejnymi jest obecność fizycznego obrotowego bezela, czyli pierścienia. Przy jego pomocy użytkownik może przewijać kolejne ekrany, sterować głośnością dzwonka i ustalać jasność wyświetlacza oraz odbierać i odrzucać połączenia. Wystający nieco ponad ochronne szkło bezel dodatkowo chroni szybkę, separując ją od bezpośredniego kontaktu z podłożem w razie upadku. To rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, ale z tego powodu nie każdej osobie przypadnie do gustu. Damski smartwatch Samsung Galaxy Watch 3 z takim obramowaniem może być mniej atrakcyjny wizualnie niż nowsze warianty z wyłącznie gładką taflą na froncie.
Pod innym względami zegarki z tej linii są podobne do ich nowszych odpowiedników. Jedyna drobna różnica dotyczy szerokości pasków. W damskim Galaxy Watch 3 liczy ona 41 mm, a w męskim 45 mm. W dwóch nowszych liniach producent postawił na rozmiary 40 oraz 44 mm.
Nowy Galaxy Watch 3 LTE kosztuje około 800 zł, czyli niewiele mniej niż zegarki z czwartej edycji. Wariant bez łączności komórkowej jest niedużo tańszy. Szkoda, że nie istnieje nieco słabsza, ale przy tym tańsza wersja. Hipotetyczny Samsung Galaxy Watch 3 Lite mógłby być dobrą alternatywą nie tylko dla nowszych modeli koreańskiego koncernu, ale również zegarków (a nawet opasek sportowych) konkurencji.
Sprawdź: 7 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha
Co oferują zegarki smart z linii Watch 4?
Premiera czwartej odsłony zegarków Samsunga przyniosła kilka kluczowych zmian względem poprzedniej edycji. Głównym powodem była umowa zawarta między koreańskim koncernem a Google. Nowe smartwatche otrzymały system Wear OS, czyli wersję Androida dostosowaną do urządzeń ubieralnych.
Dzięki temu użytkownicy zyskali dostęp do przepastnych zasobów sklepu Play, w tym aplikacji Portfel służącej do dokonywania transakcji zbliżeniowych. Nie stracili przy tym nic z tego, co wcześniej oferował producent, czyli ponad stu trybów mierzących aktywność sportową i zdrowie. Co więcej, nawet zyskali dwie nowe funkcje. Dostępne w sieci Play Samsungi Galaxy Watch 4 umożliwiają m.in.:
-
sprawdzanie snu;
-
monitorowanie rytmu serca;
-
przeglądanie raportów z ćwiczeń;
-
śledzenie poziomu natlenienia krwi;
-
nieobecny w Watch 3 pomiar składu ciała.
Samsungi z serii Galaxy Watch 4, tak jak o rok wcześniejsze modele, sprawdzą się podczas wielu różnorodnych aktywności sportowych. Producent przygotował tryby zarówno dla osób preferujących indywidualną, jak i zbiorową aktywność fizyczną. W menu znalazły się również funkcje monitorowania treningów wykonywanych w trudnych warunkach. Użytkownik zegarka może dzięki temu sprawdzać swoje postępy w:
-
prostych ćwiczeniach takich jak unoszenie nóg czy rozciąganie;
-
jodze;
-
jeździe na łyżwach;
-
różnego rodzaju biegach (bez przeszkód, przez płotki itd.);
-
aktywnościach dla dwóch osób, np. tenisie, sztukach walki lub tańcu;
-
sportach zespołowych – piłce nożnej, koszykówce, wioślarstwie i innych;
-
jeździe na nartach czy snowboardzie.
Linię zegarków z 2021 roku wyróżnia jeszcze istnienie dodatkowego, wyjątkowego modelu. Jest nim Classic, czyli jedyny przedstawiciel serii (i ostatni smartwatch Samsunga) z fizycznym bezelem. Jest to propozycja dla osób, które wolą analogowy mechanizm od cyfrowego, obracanego dotykiem pierścienia. Ten zegarek przypadnie do gustu tym, którzy preferującym duże urządzenia. Mniejszy wariant jest o milimetr szerszy niż Samsung Galaxy Watch 3 41 mm. Większy mierzy 46 mm.
Sprawdź: Ile trzyma bateria w smartwatch i smartbandach? Od czego zależy ta długość?
Samsung Galaxy Watch 5 – który model wybrać?
U operatora komórkowego Play można kupić również najnowsze, pokazane po raz pierwszy w 2022 roku, modele z serii piątej. Pod względem funkcjonalności nie różnią się one od urządzeń wydanych 12 miesięcy wcześniej. Największą zmianą jest zwiększenie pojemności akumulatora. W wariancie podstawowym Watch 4 ma 247 mAh, a większy Classic – 361 mAh. Zegarki z najnowszej edycji wyróżniają się odpowiednio 284 oraz 410 mAh. Oprócz nich producent wydał jeszcze Galaxy Watch 5 Pro z ogniwem o pojemności 590 mAh. Ten model charakteryzują jeszcze nieco większe paski (41 lub 45 mm, a nie 40 i 44 mm jak w wersji podstawowej).