7 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha. Na jakie z nich warto zwrócić uwagę przy zakupie (1).jpg
Porady

7 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha

2 listopada 2022 4 minuty czytania

Smartwatche to inteligentne zegarki dające wiele możliwości, szczególnie jeśli są wyposażone w cyfrową kartę SIM.

Smartwatche to inteligentne zegarki dające wiele możliwości, szczególnie jeśli są wyposażone w cyfrową kartę SIM. Jakie funkcje ma smartwatch i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jak je wykorzystać w domu i poza nim? Sprawdzamy.

Spis treści:

  1. Smartwatch – funkcje

  2. Zdjęcia z poziomu zegarka bez samowyzwalacza

  3. Smartwatch z funkcją telefonu

  4. GPS w smartwatchu

  5. Płatności zbliżeniowe zegarkiem – NFC

  6. Pulsoksymetr w smartwatchu

  7. Sterowanie muzyką przez zegarek

  8. Smartwatch monitorujący sen

Smartwatch – funkcje

Smartwatche to wbrew pozorom urządzenia dedykowane nie tylko sportowcom. Oczywiście uprawianie sportu, np. bieganie czy jazda na rowerze, stają się o wiele łatwiejsze, jeśli posiadamy inteligentny zegarek, ale inne aktywności również mogą być wspierane – także pozasportowe. Dla przykładu, smartwatch może być wykorzystany do wysyłania SMS-ów czy dzwonienia. Ułatwi też zlokalizowanie telefonu w przypadku jego zgubienia. Niektóre urządzenia tego typu mogą również wspierać zdrowie, np. stanowić pulsoksymetr, ciśnieniomierz, termometr. Zaawansowane smartwatche posiadają niekiedy funkcję analizy snu (jakość i fazy snu) i mogą budzić nas w odpowiednim momencie. Bywa, że mierzą także poziom stresu czy nawodnienia. To tylko niektóre z przydatnych funkcji, jakie oferują nam nowoczesne smartwatche. Lista jest pokaźna, dlatego warto wiedzieć, na które z nich zwracać uwagę przy zakupie i które będą najbardziej praktyczne.

1. Zdjęcia z poziomu zegarka bez samowyzwalacza

Samowyzwalacz to przydatna funkcja smartfona, ale nieco problematyczna. Nie pozwala bowiem idealnie dostosować momentu wykonania zdjęcia. Posiadając smartwatch z funkcją robienia zdjęć poprzez połączenie ze smartfonem, możemy wyzwolić migawkę aparatu w dowolnym momencie. Wystarczy ustawić telefon w odpowiednim miejscu i wykonywać ujęcia dokładnie wtedy, kiedy tego chcemy – a nie kiedy zrobi to samowyzwalacz. Takie możliwości oferuje np. Samsung Galaxy Watch5 44 mm.

2. Smartwatch z funkcją telefonu

Inteligentny zegarek z funkcją dzwonienia, wysyłania wiadomości SMS czy obsługi powiadomień z mediów społecznościowych, to niezwykle przydatne urządzenie. Tego typu zegarek łączy się z telefonem, ale możemy w pełni czerpać z jego potencjału, jeśli jest wyposażony w głośnik i mikrofon. Dzięki nim możliwe jest korzystanie ze smartwatcha, jak z telefonu – prowadzenie bezpośrednio rozmowy z poziomu zegarka, odbieranie połączeń przychodzących czy odpisywanie na wiadomości SMS.

3. GPS w smartwatchu

GPS to istotna funkcja występująca w lepszych modelach. Pozwala zorientować się w lokalizacji czy zapisać trasę. Nie musimy korzystać ze smartfona, aby ułatwić sobie wyznaczenie drogi do danego celu. Co więcej, zegarek wyposażony w GPS zwykle jest też wodoszczelny, przez co świetnie sprawdzi się u osób aktywnie spędzających czas na zewnątrz, także podczas deszczu (np. wędrówki w górach). Zapewni to np. Huawei Watch GT3 Pro Classic 43 mm.

4. Płatności zbliżeniowe zegarkiem – NFC

Smartwatch może posiadać moduł NFC pozwalający na parowanie z innymi urządzeniami oraz dokonywanie płatności zbliżeniowych (wystarczy zbliżyć zegarek do terminala). Przed zakupem zegarka z taką funkcją warto jednak zwrócić uwagę, czy dany model rzeczywiście obsługuje płatności zbliżeniowe, ponieważ samo NFC nie zawsze jest z tym jednoznaczne. Przykładem zegarka, którym można płacić za zakupy, jest Fitbit Versa 3.

 

Sprawdź także: Polacy pokochali płatności zbliżeniowe zegarkami?

 

5. Pulsoksymetr w smartwatchu

Pulsoksymetr to przydatne urządzenie do monitorowania stanu zdrowia oraz tętna podczas treningów. Warto sięgnąć po model smartwatcha posiadający rozbudowany moduł związany z monitorowaniem tętna, wskazujący aktualny stan regeneracji organizmu czy funkcję sesji oddechowych – jak np. Fitbit Inspire 3. To bardzo przydatne funkcje dla osób intensywnie trenujących, pozwalające dostosować tempo ćwiczeń do stanu organizmu. Moduły te przydadzą się również osobom z nadciśnieniem, które muszą dbać o odpowiedni poziom tętna oraz narażonym na wysoki poziom stresu.

6. Sterowanie muzyką przez zegarek

Sterowanie muzyką w telefonie z poziomu smartwatcha to kolejna bardzo przydatna funkcja – szczególnie podczas treningów czy prac domowych, gdy mamy zajęte ręce. Wystarczy sparować smartwatch ze smartfonem i sterowanie odtwarzaną muzyką będzie znacznie prostsze. Z poziomu zegarka zmienimy utwór, playlistę, podejrzymy tytuł lub całkowicie wyłączymy muzykę.  

7. Smartwatch monitorujący sen

Wiele modeli smartwatchy – czasami i tych tańszych – ma funkcję analizy snu i jego monitoringu. Jest to możliwe za sprawą wbudowanych czujników i specjalnego oprogramowania. Zegarek jest wówczas w stanie sprawdzić np. jakość snu, głębokość czy aktualną fazę. Przykładem jest Huawei Watch GT 3 Elite 46 mm 32GB. Smartwatch można wykorzystać np. do analizy regeneracji organizmu podczas snu. Jeśli czujemy się ciągle zmęczeni, brakuje nam snu nawet po teoretycznie przespanej nocy, smartwatch pozwoli nam uzyskać informacje na temat powodów takiego stanu. Może wskazać np., że sen jest zbyt płytki albo że poszczególne fazy przebiegają nieprawidłowo. Może również poprawić jego jakość i wspomóc poranne wstawanie, samodzielnie dobierając moment pobudki względem naszego organizmu (dzięki monitoringowi faz snu).

 

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl