Desktop_BezpieczenstwoIT_cover.png
Wiedza dla biznesu

Jak bezpiecznie przechowywać dane? 4 pomocne wskazówki

6 grudnia 2023 1 minuta czytania

Współcześnie jednym z najcenniejszych aktywów firmy są informacje, między innymi dane osobowe pracowników, klientów, partnerów biznesowych. Poznaj kilka zasad bezpiecznego przechowywania i dostępu do danych oraz co to jest Strefa Danych Osobowych w centrum danych.

[1] Zachowanie zasady poufności, integralności i dostępności

Dane należy przetwarzać z zachowaniem 3 zasad: poufności, integralności i dostępności.

  • Poufność oznacza, że dostęp do danych mają tylko osoby uprawnione, na potrzeby określonych czynności, w dozwolonych przypadkach i w dozwolony sposób.
  • Integralność to cecha danych oznaczająca ich aktualność, dokładność, kompletność oraz utrzymywanie ich w tym stanie.
  • Dostępność oznacza, że dane są osiągalne i mogą być używane w każdym czasie i w wymagany sposób.

[2] Monitorowanie operacji na danych

Istotne jest korzystanie z systemów, które pozwalają uzyskać informacje kto, kiedy i jakie operacje wykonywał na danych. Szczególnie ważne jest zapewnienie niezaprzeczalności w identyfikacji użytkownika, który uzyskał dostęp do danych, np. poprzez wieloskładniowe uwierzytelnienie, identyfikację biometryczną.

[3] Bezpieczeństwo danych dla ciągłości biznesowej

Z punktu widzenia zachowania ciągłości działania biznesu dane muszą być zabezpieczone przed utratą lub brakiem dostępu, a w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, powinno być możliwe ich jak najszybsze odtworzenie np. z cyklicznie wykonywanej kopii zapasowej. W takim przypadku warto rozważyć 
skorzystanie z usług centrum danych, które będzie odpowiedzialne za zgodne z przepisami przechowywanie danych i wykonywanie kopii zapasowych.

[4] Strefy Danych Osobowych [SDO] dla dodatkowego bezpieczeństwa

Firmy, które w szczególny sposób chcą zabezpieczyć gromadzone przez siebie dane, mogą skorzystać ze Strefy Danych Osobowych [SDO]. SDO to fizycznie wydzielona część powierzchni [modułu] w centrum danych z dostępem zabezpieczonym przez trzyskładnikowe uwierzytelnienie. Uzyskanie fizycznego dostępu do nośnika / nośników, na których przechowywane są dane, wymaga przyłożenia karty do czytnika, wpisania numeru PIN oraz odbicie wzoru linii papilarnych na czytniku – jest to realizacja reguły: something you have, something you know, something you are. Dodatkowo możliwe jest uruchomienie powiadomienia [e-mail, sms] o otwarciu szafy rack, w której znajduje się nośnik z danymi oraz podgląd on-line wykonywanych czynności poprzez zainstalowaną w szafie kamerę.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl