Rozdzielczość 8K – sprawdź, co warto wiedzieć 1.jpeg
Rozrywka

Rozdzielczość 8K – sprawdź, co warto wiedzieć

23 czerwca 2023 4 minuty czytania

Wysoka rozdzielczość obrazu to jedna z najważniejszych cech dobrej klasy urządzenia elektronicznego, takiego jak telewizor, monitor czy smartfon.

Wysoka rozdzielczość obrazu to jedna z najważniejszych cech dobrej klasy urządzenia elektronicznego, takiego jak telewizor, monitor czy smartfon. Obecnie najwyższa dostępna dla konsumentów jest jakość 8K. Czy warto zainteresować się sprzętem wyświetlającym tak szczegółowy obraz? Przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić, co to jest rozdzielczość 8K i do czego można ją wykorzystać.

Spis treści:

  1. Co oznacza rozdzielczość 8K?

  2. Co oprócz rozdzielczości wpływa na jakość obrazu?

  3. Czy warto kupować sprzęt obsługujący 8K?

Co oznacza rozdzielczość 8K?

Rozdzielczość 8K wynosi 7680 x 4320 pikseli, a konsumenci mogli ją podziwiać już w 2018 roku. Niezwykle wysoka szczegółowość, jaką zapewniają wyświetlacze zdolne do wyświetlania takiego obrazu, wykorzystywana jest przede wszystkim przez producentów telewizorów. Trzeba jednak pamiętać, że o tym, jak wiele detali ma obraz, decydują nie same piksele, ale także ich zagęszczenie. Parametr ten, nazywany PPI (ang. pixels per inch) różni się w zależności od rozmiarów ekranu. 

Przykładowo uzyskanie optymalnego dla ludzkiego oka wyniku 50 PPI jest możliwe na telewizorze Full HD o przekątnej nieco przekraczającej 40 cali. W przypadku 8K taki sam rezultat można osiągnąć, gdy odbiornik ma przekątną ponad 80 cali.

Czy taka dysproporcja oznacza, że najnowsza technologia wyróżnia się małą użytecznością? Wręcz przeciwnie, dzięki niej przed producentami elektroniki otworzyły się nowe możliwości. Zyskują na tym też klienci. Dzięki tak wysokiej rozdzielczości kluczowa jest produkcja urządzeń w większych rozmiarach, a przy tym doskonale szczegółowym obrazie. Właśnie z tego powodu z biegiem lat telewizory są coraz większe. Jeszcze kilkanaście lat temu nie udałoby się stworzyć sprzętu o przekątnej np. 85 cali, który byłby w stanie wyświetlić pełen detali materiał wideo.

Z tego samego powodu inne stały się parametry różnych ekranów. Rozdzielczość monitora na poziomie 8K pozwala na produkcję dużych modeli. W ich przypadku jedynym ograniczeniem jest człowiek i jego zdolność do objęcia wzrokiem wyświetlacza z bliskiej odległości. W przypadku mniejszych urządzeń tak wysokie zagęszczenie pikseli na ekranie nie musi być potrzebne. Nie oznacza to jednak, że nie znajduje zastosowania. 

W sprzedaży dostępne są profesjonalne aparaty i telefony 8K. Ich obiektywy umożliwiają wykonywanie bardzo szczegółowych fotografii. Przykładem jest dostępny w sieci Play Samsung Galaxy S23 Ultra. Taka rozdzielczość zdjęć przydaje się, gdy chce się je pokazać na monitorze lub telewizorze 8K.

Co oprócz rozdzielczości wpływa na jakość obrazu?

Przed zakupem telewizora lub monitora 8K warto sprawdzić, co oferuje oprócz wysokiej rozdzielczości. Wpływ na wrażenia płynące z oglądania filmów lub grania w gry komputerowe ma także m.in. technologia wykonania matrycy. 

Obecnie za najlepsze uchodzą modele OLED. Wyróżnia je sposób wyświetlania ciemnych partii obrazu. Na takich obszarach ekranu piksele się nie świecą, generując w ten sposób idealną czerń. Na równie wysokim poziomie stoi reprodukcja bieli i innych barw. O wrażeniu z użytkowania decydują ponadto rozwiązania producenta wpływające na:

  • nasycenie kolorów; 

  • kontrast; 

  • autorskie technologie korekty obrazu.

Na dodatkowe parametry trzeba także zwrócić uwagę, kupując sprzęt do gier. Rozdzielczości monitorów mają tylko częściowy wpływ na satysfakcjonującą rozgrywkę. O wiele większe znaczenie od 8K ma częstotliwość odświeżania, od której zależy płynność obrazu. Powinna ona wynosić co najmniej 120 Hz. Kluczowy jest ponadto czas reakcji decydujący o tym, jak szybko ruch użytkownika zostanie odzwierciedlony na monitorze. W tym przypadku najlepsza wartość to 1 ms. 

Poza tym, tak jak w przypadku telewizorów, liczą się inne technologie zaimplementowane przez producenta, które: 

  • eliminują przerywanie;

  • niwelują zakłócenia wyświetlania.

Czy warto kupować sprzęt obsługujący 8K?

Bardzo wysokie rozdzielczości ekranu, którymi producenci zachęcają do zakupu swojego sprzętu, nie powinny być jedynym wyznacznikiem przy jego wyborze. Powodem jest mała ilość materiałów przygotowywanych w 8K. Przykładem są serwisy streamingowe oferujące filmy i seriale maksymalnie w jakości 4K. 

W jeszcze niższej emitowane są transmisje telewizyjne. Zdecydowana większość dostępnych w Polsce kanałów nadaje się w rozdzielczości HD. Wideo liczące 7680 x 4320 pikseli dostępne jest głównie w formie płyt Blu-ray. Najwyższa możliwa obecnie rozdzielczość nie przyda się także graczom. Tytuły na konsole najnowszej generacji jej nie obsługują. Obecnie rozgrywka możliwa jest co najwyżej w 4K, a i to nie dotyczy wszystkich gier. 

Komu więc można byłoby polecić urządzenia wyświetlające obraz w 8K? Przede wszystkim osobom oglądającym filmy z płyt Blu-ray. Drugą grupą są miłośnicy fotografii oraz ci, którzy zajmują się profesjonalnie jej obróbką. Z tego samego powodu monitory 8K doceniają również zawodowi graficy komputerowi. W przypadku pozostałych osób wystarczająca jest rozdzielczość 4K. Sprzęt wyświetlający bardziej szczegółowy obraz zyska na użyteczności dopiero po wdrożeniu najnowszego standardu przez portale z filmami i studia gier.

Sprawdź: Jaki internet do oglądania filmów w 4K?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl