Jakie kompetencja kształtuje e-sport 2.jpeg
Rozrywka

Jakie kompetencje kształtuje e-sport?

11 czerwca 2023 4 minuty czytania

Uczestnictwo w wirtualnych rozgrywkach przyczynia się do rozwoju kilku ważnych umiejętności, a nawet cech charakteru

Chociaż wielu sceptyków widzi w e-sporcie jedynie formę rozrywki, która nie zapewnia żadnej wartości edukacyjnej, to nie jest to prawdą. Uczestnictwo w wirtualnych rozgrywkach przyczynia się do rozwoju kilku ważnych umiejętności, a nawet cech charakteru. Jakie kompetencje kształtuje ta dyscyplina sportowa?

Spis treści:

  1. Kiedy powstał e-sport?

  2. Czy e-sport jest prawdziwym sportem?

  3. Rozgrywki e-sportowe – jak się do nich przygotować?

  4. Co daje e-sport? Rozwój kompetencji

  5. Gry e-sport – które są najpopularniejsze?

Kiedy powstał e-sport?

E-sport rozwinął się i zyskał szczególną popularność w ostatnich latach. Chociaż wirtualna rywalizacja istniała już wcześniej, trudno wskazać konkretną datę jej powstania, ponieważ historia rozgrywek rankingowych sięga kilku dekad. 

Można jednak powiedzieć, że istotnym momentem dla rozwoju e-sportu było powstanie pierwszych turniejów w grze Spacewar! w latach 70. na Uniwersytecie Stanford. Od tamtej pory dyscyplina ta zaczęła gromadzić coraz więcej fanów, zwłaszcza w latach 90. – to właśnie wtedy stworzono jedne z pierwszych profesjonalnych lig jak Korean StarCraft League i Cyberathlete Professional League.

Prawdziwy przełom nastąpił w pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy zaczęto organizować turnieje na większą skalę, a co nawet ważniejsze, transmitować je online dla szerokiej publiczności. To zasługa platformy streamingowej Twitch, rozwoju technologii internetowych oraz samych developerów gier komputerowych, którzy wpadali na coraz to lepsze pomysły odnośnie do tego, na czym powinien polegać e-sport.

Czy e-sport jest prawdziwym sportem?

Temat ten jest przedmiotem dyskusji od wielu lat, ponieważ termin „sport” kojarzy się przede wszystkim z aktywnością i rywalizacją opartą na zdolnościach fizycznych. Wirtualne rozgrywki sieciowe koncentrują się z kolei na rywalizacji, która wykorzystuje sprawność umysłową (podobnie jak szachy). 

Entuzjaści tej dyscypliny twierdzą, że spełnia ona wszystkie kluczowe cechy sportu i trudno się z nimi nie zgodzić, bo mowa o:

  • dążeniu do doskonałości;

  • wysiłku (siedzenie przed komputerem będąc zestresowanym i skupionym przez kilka godzin naprawdę potrafi zmęczyć każdego);

  • pokazie umiejętności;

  • wykorzystywaniu skomplikowanych strategii.

Jeżeli jednak argumenty te nadal nie są w stanie przemówić do niektórych zainteresowanych, to powinni oni pamiętać o tym, że e-sport został potraktowany poważnie przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI) i inne narodowe komitety sportowe.

Rozgrywki e-sportowe – jak się do nich przygotować?

Samodzielne przygotowywanie się do rozgrywek e-sportowych wymaga skupienia, zaangażowania, odpowiedniego podejścia oraz sprzętu elektronicznego. Zainteresowani muszą:

  • upewnić się, że dysponują gamingowym komputerem – podzespoły mają znaczenie: szybkie dyski SSD, zaawansowane karty graficzne i pamięć RAM o dużej pojemności zapewniają przewagę. Amatorzy szukający odpowiedniego urządzenia powinni sięgnąć np. po laptopa Asus TUF Gaming F15 (dostępny do kupienia na raty w sklepie internetowym operatora sieci komórkowej Play), który zapewni komfortową rozgrywkę nawet podczas intensywnej rywalizacji;

  • trenować – praktyka czyni mistrza, a regularne ćwiczenia są niezbędne do poprawy osiąganych wyników. Należy zdobyć wiedzę z zakresu mechaniki wyselekcjonowanego tytułu, stosowania popularnych strategii, a potem podszkolić swoje umiejętności komunikacyjne;

  • analizować – oglądanie profesjonalnych graczy i analizowanie ich decyzji pomoże w zrozumieniu tego, dlaczego są jednymi z najlepszych sportowców w swojej dyscyplinie.

Co daje e-sport? Rozwój kompetencji

Jakie zdolności i umiejętności rozwija uczestniczenie w e-sporcie? Okazuje się, że jest ich bardzo dużo!

E-sport wymaga efektywnej komunikacji, zarówno we własnym zespole, jak i w interakcjach z przeciwnikami. Gracze muszą jasno wyrażać swoje intencje, współpracować, podejmować decyzje i reagować szybko na zmieniające się sytuacje. Innymi słowy, internetowa rozgrywka rozwija umiejętność słuchania, formułowania i wyrażania swoich myśli oraz pracy drużynowej – dzielenie się informacjami i wspólne opracowywanie strategii to doskonała gimnastyka dla umysłu.

Sportowcy muszą radzić sobie z presją, emocjami i trudnościami, zachowując przy tym skupienie i koncentrację. Uczestnictwo w zawodach e-sportowych pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej, a ponadto zwiększa zdolność do skutecznego radzenia sobie w trudnych sytuacjach, co oczywiście przekłada się na życie codzienne.

Oprócz tego, granie w gry e-sport przyczynia się do rozwoju koordynacji ręka-oko. Celowanie, poruszanie się, wciśnięcie konkretnych kombinacji klawiszy i rozróżnianie przyjaciół od wrogów w ciągu ułamków sekundy nie jest wcale łatwym zadaniem. Wszystko to wymaga precyzyjnych ruchów, które zapewniają sprawność przydającą się potem np. podczas uczenia się nauki gry na instrumencie muzycznym. 

Gry e-sport – które są najpopularniejsze?

Do najpopularniejszych gier wykorzystywanych w celach rywalizacji online zaliczyć można:

  • League of Legends;

  • Counter Strike: Global Offensive;

  • Dota 2;

  • Fortnite;

  • Overwatch;

  • Valorant;

  • Rocket League;

  • Apex Legends.

To tytuły, które świetnie nadadzą się do rozpoczęcia własnej przygody z e-sportem – świat rozgrywek internetowych stale poszukuje nowych talentów, więc warto dać sobie szansę!

Sprawdź: Co to jest światłowód? Wszystko co warto wiedzieć o tej technologii.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl