filmy_wojenne.jpg
Rozrywka

Expert poleca: najlepsze filmy wojenne

10 maja 2021 5 minut czytania

Filmy wojenne należą do jednych z najpopularniejszych w historii światowego kina. Co za tym idzie, na przestrzeni lat powstało bardzo dużo tytułów nawiązujących do tego gatunku. Warto poznać przynajmniej najważniejsze produkcje, zaczynając od klasyki kina, a kończąc na najnowszych filmach.

Najczęściej filmy wojenne kojarzą się z wielkimi widowiskami i zapierającymi dech scenami batalistycznymi. Jednak to tylko jedna strona tego gatunku kina. Nie można zapominać, że wiele tego rodzaju produkcji pokazuje również okrucieństwo wojny, dylematy moralne i trudne wybory ludzi próbujących przetrwać w trudnych warunkach.

Kino wojenne jest więc z jednej strony rozrywką, a z drugiej może skłaniać do refleksji. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych filmów wojennych, które po prostu trzeba zobaczyć.

Najlepsze klasyki wojenne w historii kina

Filmy wojenne to często ważne tytuły w historii polskiego i światowego kina. Do klasyki można zaliczyć takie tytuły jak:

  • Łowca jeleni (1978 r.) – reż. Michael Cimino. Film zdobył pięć Oscarów, a do tego dochodzi imponująca obsada: Robert De Niro, John Savage, Christopher Walken i inni. Klasyka kina wojennego. Okrucieństwo wojny zostało pokazane na tle konfliktu w Wietnamie. W obozie trzech amerykańskich jeńców musi brać udział w grze, w której stawką jest ich życie. 
  • Czas apokalipsy (1979 r.) - reż. Francis Ford Coppola. To już właściwie kultowy film, który mocno wpłynął na całe kino wojenne. Niewiele osób wie, że Coppola dokonał tu adaptacji opowiadania Jądro ciemności Josepha Conrada, przenosząc akcję do czasów wojny wietnamskiej. Główny bohater musi odnaleźć i zabić zdrajcę – pułkownika Kurtza.
  • Pluton (1986 r.) – reż. Oliver Stone. Wyjątkowy dramat wojenny, w którym główne role zagrali Charlie Sheen i Willem Dafoe. Historia młodego rekruta, który przybywa do Wietnamu i poznaje wojnę od podszewki. Film ważny, wielokrotnie nagradzany.
  • Lista Schindlera (1993 r.) – reż. Steven Spielberg. Dramat wojenny oparty na faktach. Wstrząsające kino z przekazem moralnym. Niemiecki przemysłowiec Oscar Schindler (Liam Neeson) ratuje Żydów. W sumie udało mu się ocalić ponad 1000 osób. Film zdobył Oscary i Złote Globy.
  • Życie jest piękne (1997 r.) – reż. Roberto Benigni. Nie ma tu widowiskowych scen batalistycznych, ale za to jest wzruszenie i refleksja nad ludzkim losem oraz miłością. Włoski film zrobiony przez prześmiewcę Benigniego nie jest wcale parodią, ale bardzo ciepłym, wciągającym obrazem. Fabuła pokazuje historię ojca i syna w obozie koncentracyjnym.
  • Szeregowiec Ryan (1998 r.) – reż. Steven Spielberg. II wojna światowa. W czasie inwazji aliantów na Normandię grupa żołnierzy poszukuje tytułowego szeregowca. Film niezwykle widowiskowy, wciągający i po prostu dobrze zrobiony. Wśród aktorów m.in. Tom Hanks i Matt Damon. Operatorem był Polak – Janusz Kamiński.

Najlepsze filmy wojenne XXI wieku

Dla miłośników kina wojennego obowiązkowymi tytułami są także następujące filmy, które powstały w ciągu ostatnich dwudziestu lat:

  • Wróg u bram (2001 r.) – reż. Jean-Jacques Annaud. Ciekawe, ambitne kino, którego tłem jest walka pod Stalingradem w czasie II wojny światowej. Osią fabularną jest pojedynek dwóch snajperów z wrogich armii. Główne role zagrali Jude Law i Ed Harris. 
  • Helikopter w ogniu (2001 r.) - reż. Ridley Scott. Bardzo widowiskowe kino specjalisty od wielkich, nasyconych efektami specjalnymi produkcji. Ridley Scott lubi filmy robione z rozmachem i taki właśnie jest Helikopter w ogniu. Reżysera wspomagał na planie polski operator Sławomir Idziak. Film opowiada o walce amerykańskich wojsk w Somalii. Fabuła koncentruje się na akcji sił specjalnych, które szybko chcą się rozprawić z przeciwnikiem. Zestrzelenie amerykańskich helikopterów komplikuje jednak sytuację. Film zdobył dwa Oscary, a wystąpili w nim m.in. Ewan McGregor, Eric Bana, Josh Hartnett i Tom Sizemore
  • Pearl Harbor (2001 r.) – reż. Michael Bay. Warto obejrzeć przede wszystkim dla widowiskowych scen i efektów specjalnych. Fabuła nie jest skomplikowana, ale i tak wciąga. Film opowiada o ataku Japończyków na amerykańską bazę w Pearl Harbor poprzez historię dwóch pilotów. Wystąpili m.in. Ben Affleck i Alec Baldwin.
  • Pianista (2002 r.) – reż. Roman Polański. Jeden z najważniejszych filmów z początku XXI wieku. To historia Władysława Szpilmana, polskiego pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia, który ukrywa się w okupowanej przez Niemców Warszawie. Film był wielokrotnie nagradzany – m.in. zdobył trzy Oscary oraz Złotą Palmę w Cannes. Tytułową rolę zagrał Adrien Brody.
  • Katyń (2007 r.) – reż. Andrzej Wajda. Trudny i ważny film, który pokazuje los polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. Wszystko to zestawione z losem kobiet, które oczekują na informację o swoich mężach i synach. Film zdobył wiele nagród i był nominowany do Oscara.
  • Chłopiec w pasiastej piżamie (2008 r.) – reż. Mark Herman. To amerykańsko-brytyjska produkcja, której akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Ciepła i wzruszają historia przyjaźni dwóch chłopców – syna komendanta obozu i małego więźnia tego obozu.
  • Bękarty wojny (2009 r.) – reż. Quentin Tarantino. Kino charakterystyczne dla Tarantino – solidnie zrobione, a jednocześnie pełne ironii i błyskotliwych dialogów. Film pokazuje historię oddziału amerykańskich żołnierzy żydowskiego pochodzenia, którzy w okupowanej Francji planują zamach na Hitlera.
  • W ciemności (2011) – reż. Agnieszka Holland. Ciekawy film pokazujący losy Żydów ukrywających się we lwowskich ściekach podziemnych, którym pomaga kanalarz. Tę rolę brawurowo zagrał Robert Więckiewicz. Film zdobył wiele nagród i był nominowany do Oscara.
  • Dunkierka (2017 r.) – reż. Christopher Nolan. Produkcja zdobyła trzy Oscary, pełna jest efektownych scen oraz ciekawych ujęć. Wcześniej reżyser znany był głównie z kina science-fiction, ale doskonale poradził sobie z tematyką wojenną. Historia koncentruje się na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1940 roku w okolicy francuskiej Dunkierki. Wtedy właśnie wojska brytyjskie i francuskie zostały zepchnięte na plażę przez siły niemieckie. Nie ma tu jednego bohatera. Reżyser postawił na pokazanie losu wielu żołnierzy, którzy czekają na ewakuację z francuskiej plaży i na ocalenie. Chaos i wojenne okrucieństwo mieszają się z nadzieją i odwagą. Wśród aktorów można zobaczyć m.in. Toma Hardy’ego, Harry Stylesa, Toma Glynna-Carney'a i innych. 
  • 1917 (2019 r.) – reż. Sam Mendes. Dwóch brytyjskich żołnierzy przedziera się za linię wroga, żeby przekazać dowództwu ważną wiadomość. Główne role zagrali brawurowo George MacKay i Dean-Charles Chapman, a wszystko wydaje się być kręcone w jednym ujęciu (technika mastershot).

Filmy wojenne – gdzie je oglądać?

Jeszcze kilkanaście lat temu, aby obejrzeć dobry film wojenny, trzeba było wybrać się do kina lub oglądać telewizję. Dziś miłośnicy gatunku wojennego mają o wiele więcej możliwości. Jeśli chcą mieć łatwy dostęp do najlepszych wojennych filmów, powinni wykupić dostęp do:

Dostęp do tych wszystkich usług i kanałów można uzyskać dzięki ofercie Play.

Filmy wojenne chętnie oglądają nie tylko miłośnicy tego gatunku, ale także koneserzy dobrego kina. Wiele tego typu produkcji weszło na stałe do kanonu światowego kina, a wśród nich nie brakuje prawdziwych perełek i arcydzieł. Warto je poznać w wolnej chwili.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl