Czy czytnik książek elektronicznych naprawdę zabija romantyzm czytania papierowego wydania? Sprawdźmy jakie argumenty przemawiają za czytnikami, a także co może przeszkadzać w tego typu urządzeniach.
Co oferuje czytnik e-book?
Technologia czytników e-booków skupia się na unikalnym wyświetlaczu, znanym powszechnie jako elektroniczny papier. Dotykowy ekran już na pierwszy rzut oka różni się od wyświetlacza smartfona czy tabletu. Nie składa się on ze świecących diod, a jest jedynie zbiorem mikroskopijnych cząsteczek w dwóch kontrastujących ze sobą kolorach. Tradycyjny e-papier wymyślony w latach 70. XX wieku wykorzystywał bardzo małe kulki magnetyczne, które pod wpływem magnesu układały się w tekst.
Dziś rozwinięto tę technologię. E-papier działa szybciej – strony czytnika książek elektronicznych możemy przewracać niemal równie płynnie, co tradycyjne wydanie papierowe. Modyfikacją e-papieru jest e-ink. Wykorzystuje on bezbarwny olej i dwa rodzaje naładowanych elektrycznie drobin: białe i czarne. Tego typu rozwiązanie oferuje, chociażby popularny czytnik e-book Amazon Kindle.
Oba rodzaje elektronicznego papieru cechuje również bardzo małe zużycie energii. W efekcie to nieduże urządzenie może pracować przez kilkadziesiąt dni, a nawet kilka tygodni bez konieczności ładowania. Dodatkowo sama bateria nie zajmuje dużo miejsca.
Dlaczego wybieramy czytniki e-booków?
Wspomniany nietuzinkowy rodzaj wyświetlacza ma jedną zasadniczą zaletę w porównaniu z technologią LCD, LED czy OLED – nie emituje światła. W efekcie czytanie tekstu na czytniku e-book niczym nie różni się od lektury papierowej książki. Wzrok nie męczy się tak samo, jak gdyby czytać e-book na ekranie laptopa lub tabletu. Jednocześnie większość modeli czytników wyposażona jest w podświetlenie ekranu, dzięki czemu nie trzeba zapalać do czytania lampki nocnej lub szukać naturalnego światła przy oknie.
To przekłada się na aspekt praktyczny czytnika. Nawet wydania kieszonkowe tradycyjnych książek zabierają więcej miejsca niż czytnik w zgrabnym etui. Ponadto możemy mieć w nim nie jedną a książkę a całą domową bibliotekę. Bez wątpienia jest to największy atut czytnika e-book. Wśród czytelników są i tacy, którzy łapią za jeden tytuł i nie sięgną po następny, jeśli nie dokończą pierwszego. Na tej grupie możliwość trzymania w torbie kilkuset książek może nie robić takiego wrażenia, jak na drugą część moli książkowych, którzy potrafią czytać nawet kilka dzieł jednocześnie. Dla nich możliwość zabrania ze sobą wszystkich tytułów w postaci małego czytnika jest bez wątpienia bezcenna. Trudno bowiem zgadnąć, na którą książkę będą mieli ochotę w danej chwili. A jeśli zechcemy sięgnąć po zupełnie nowy tytuł, wystarczy połączyć się z szybkim internetem bezprzewodowym i pobrać e-book na urządzenie.
Plusy czytnika e-book
Podsumujmy argumenty, które przemawiają za wyborem czytnika e-book. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej praktyczne niż noszenie ze sobą opasłych tomów w wydaniu papierowym. Nawet samo wyjęcie czytnika z torby i automatyczny powrót na ostatnią czytaną stronę tuż po uruchomieniu jest udogodnieniem, którego nie uświadczy się w przypadku tradycyjnej książki. Ponadto do największych zalet czytników zaliczyć można:
- oszczędność energii, która pozwala na czytanie przez długi czas bez ładowania urządzenia;
- nieduży rozmiar czytnika w porównaniu do liczącej kilkaset stron książki;
- możliwość personalizacji wyglądu książki, od rodzaju fontu po rozmiar;
- posiadanie całej domowej biblioteki zawsze pod ręką;
- możliwość pobierania książek z sieci oraz korzystania z czytelniczych usług abonamentowych;
- wygoda czytania w każdych warunkach, także w zupełnej ciemności, jeżeli czytnik e-book posiada podświetlenie;
- oszczędność miejsca w domu na opasłą domową biblioteczkę.
Wrażenia z czytania na elektronicznym papierze mogą być różne, jednak praktyczność czytników nie podlega wątpliwości. Uwielbienie do przestronnych domowych bibliotek i półek, uginających się pod ciężarem wszystkich zgromadzonych tomów jest jak najbardziej zrozumiałe. Niemniej część czytelników po prostu nie ma miejsca na przechowywanie wszystkich książek. Czytnik niweluje ten problem.
Na koniec warto wspomnieć o ekonomii. Co do zasady, nie ma dużej różnicy cenowej między tradycyjną książką a e-bookiem. Niemniej elektroniczne wydania można dostać często w atrakcyjnej cenie lub w postaci usługi abonamentowej jak np. Legimi. Kupując elektroniczną książkę, przeważnie uzyskujemy do niej natychmiastowy dostęp i nie musimy czekać na realizację zamówienia. Warto jeszcze zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. Chociaż większość czytelników uwielbia zapach i fakturę papierowych książek, trzeba pamiętać, że do powstania każdego egzemplarza trzeba ściąć kolejne drzewo.
Wady czynnika e-book
Największym zarzutem w stosunku do czytników jest ich ograniczona funkcjonalność. W dobie uniwersalnych i wielozadaniowych urządzeń jak smartfony, tablety i laptopy, możliwości czytników są wręcz archaiczne. Niektóre modele wyposażone są w mocno ograniczone wersje przeglądarek internetowych. Znacznie szybszym rozwiązaniem jest sięgnięcie do kieszeni po smartfon. Adaptacyjne podświetlenie, które jest normą w telefonach, w świecie czytników książek elektronicznych pojawiło się stosunkowo niedawno.
Z tego względu część osób zainteresowanych czytnikiem woli wydać kilkaset złotych na bardziej uniwersalne urządzenie jak chociażby tablet. Poza czytaniem można na nim obejrzeć wideo czy przeglądać internet. Wszystko sprowadza się zatem do tego, jak dużo czytamy. Dzięki temu można stwierdzić, czy w naszym przypadku emitujące niebieskie światło ekrany LCD, czy LED okażą się wyjątkowo niebezpieczne i czy nie lepiej wybrać przyjazny dla oka wyświetlacz e-ink.