Domowa sieć Wi-Fi jest zazwyczaj głównym sposobem korzystania z internetu zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Bezprzewodowy sposób łączenia bez wątpienia jest bardzo wygodny, ale kiedy zasięg jest w jakiś sposób ograniczony, może pojawić się problem. Wtedy z pomocą przychodzi wzmacniacz Wi-Fi.
Problemy z jakością sygnału mogą mieć wiele przyczyn. Czasami nawet w niewielkich mieszkaniach router nie jest w stanie zapewnić dobrej jakości połączenia w każdym ich zakątku. Co najczęściej wywołuje tego typu problemy i tym samym sprawia, że warto skorzystać ze wsparcia wzmacniacza Wi-Fi?
Spis treści:
- Najczęstsze przeszkody w domu
- Jak działa wzmacniacz Wi-Fi?
- Parametry wzmacniacza Wi-Fi – na co zwrócić uwagę?
- Kiedy warto skorzystać z wzmacniacza Wi-Fi?
- Twój sprzęt a jakość Wi-Fi
Najczęstsze przeszkody w domu
Szereg problemów z jakością sygnału Wi-Fi w domu jednorodzinnym wynika z jego konstrukcji. W optymalnym scenariuszu router znajduje się w centralnej części domu, dzięki czemu dociera do każdego pomieszczenia, zapewniając wszystkim jednakowe warunki korzystania z sieci. Częściej jednak mamy do czynienia z sytuacją, kiedy z jakiś powodów router zlokalizowany jest np. w jednym ze skrajnych pomieszczeń. W takich przypadku nie trzeba kilkupiętrowego budynku, żeby sygnał nie docierał wszędzie, gdzie byśmy sobie tego życzyli. Nawet w małych mieszkaniach dwie solidne, betonowe ściany mogą sprawić, że internet będzie przerywał lub w ogóle nie dotrze do najbardziej oddalonych pomieszczeń.
Problemy z zasięgiem Wi-Fi pojawiają się też często w domach z dwiema kondygnacjami, które nierzadko przedzielone są grubym stropem. Żeby poradzić sobie bez wzmacniacza sygnału, w celu znalezienia optymalnej lokalizacji montuje się router np. przy suficie. Być może takie umiejscowienie sprzętu sprawi, że na piętro dociera sygnał lepszej jakości, ale dostęp do urządzenia jest wtedy mocno utrudniony.
Jak działa wzmacniacz Wi-Fi?
Popularne wzmacniacze Wi-Fi to urządzenia typu range extender, które przede wszystkim odbierają działającą sieć Wi-Fi, a następnie przesyłają ją dalej, zwiększając tym samym zasięg internetu. Pełnią zatem funkcję przedłużenia domowej sieci. Obecność wzmacniacza Wi-Fi wpływa również na jakość połączenia.
Większość dostępnych urządzeń jest stosunkowo prosta w obsłudze. Wystarczy podłączyć wzmacniacz do gniazdka elektrycznego, a następnie skonfigurować sprzęt, np. przy użyciu aplikacji mobilnej. W ten sposób wzmacniacz może połączyć się z naszą siecią Wi-Fi, a następnie rozszerzyć jej działanie. Na komputerze czy smartfonie zobaczymy nową sieć Wi-Fi, z którą możemy się połączyć. Tak samo jak w przypadku routera, na wzmacniaczu również możemy ustawić hasło, które będzie chronić nową sieć przed innymi użytkownikami.
Parametry wzmacniacza Wi-Fi – na co zwrócić uwagę?
Przy wyborze wzmacniacza Wi-Fi warto zwrócić uwagę na konkretne parametry urządzenia. Pierwszym jest częstotliwość pracy. Niemal każdy dostępny na rynku wzmacniacz standardowo pracuje na paśmie 2,4 GHz. Jeśli jednak posiadamy w domu wyjątkowo szybkie łącze, korzystniejszym rozwiązaniem będzie użycie pasma 5 GHz (więcej o pasmach sieci Wi-Fi dowiesz się tutaj: KLIK). Dlatego modele dual band przeznaczone są dla osób, których router pracuje na wyższej częstotliwości.
Część wzmacniaczy posiada też gniazdo LAN. Dzięki niemu w miejsca, w które nie dociera sieć Wi-Fi, możemy doprowadzić przewód i stworzyć nową sieć. Można też zamontować wzmacniacz bezpośrednio przy routerze. W takim przypadku urządzenie otrzymuje wsparcie w rozprowadzaniu bezprzewodowej sieci po domu. Możemy też wybrać trzeci rodzaj wzmacniacza sygnału, który posiada zintegrowany moduł PLC, pozwalający przesyłać sygnał sieciowy przez przewody elektryczne, a dalej udostępniać go bezprzewodowo. To najbardziej zaawansowane rozwiązanie, które sprawdza się przy zbrojonych ścianach i bardzo szybkim internecie.
Kiedy warto skorzystać z wzmacniacza Wi-Fi?
Za słabą jakość internetu bezprzewodowego w domu nie musi odpowiadać betonowa ściana nośna. Jednym z nich może być duża liczba innych, sąsiednich sieci Wi-Fi. To problem dobrze znany mieszkańcom bloków, gdzie każde urządzenie wykrywa nawet kilkanaście różnych sieci. Trzeba pamiętać, że każdy router ma za zadanie zapewnić użytkownikom jak najlepszą jakość połączenia, dlatego zbyt duża liczba bezprzewodowych sieci może wpływać na stabilność połączenia z naszym routerem. Wzmacniacz może okazać się pomocny, gdyż tworzy dodatkową sieć bliżej miejsca, w którym korzystamy z internetu. Tym samym zapewnia nam lepszą jakość sieci Wi-Fi.
Twój sprzęt a jakość Wi-Fi
Wolne łącze wynikają także z jakości sprzętu, jaki wykorzystujemy do tworzenia domowej sieci Wi-Fi. Zamawiając usługę dostępu do internetu stacjonarnego lub w ramach pakietu internetu mobilnego, operator dostarcza również router, który będzie dopasowany do prędkości łącza. Często jednak decydujemy się na wykorzystanie własnego sprzętu, który może nieefektywnie rozprowadzać sygnał Wi-Fi po mieszkaniu lub zmniejszać prędkość internetu. Dlatego jeżeli problemy z jakością domowej sieci są sporadyczne, warto najpierw spróbować zoptymalizować ustawienia routera.
Niestety, w przypadku dużych, piętrowych domów, nawet najlepszy sprzęt może nie być w stanie dostarczyć dobrej jakości łącza do każdej przestrzeni. Rozwiązaniem pozostaje zatem opisywany tu wzmacniacz Wi-Fi, który pozwoli dotrzeć internetowi nawet do takich obszarów, jak piwnica czy strych.