Wraz z rozwojem technologii, czytanie książek na telefonie staje się coraz łatwiejsze. Nowoczesne smartfony – w przeciwieństwie do stanu jeszcze sprzed kilku lat – z powodzeniem sprawdzają się w roli urządzenia do czytania książek. Jeśli jesteś molem książkowym i stoisz przed zakupem nowego smartfona, zastanów się nad modelem, którego parametry pozwalają na wygodne czytanie e-booków. Nieco większa inwestycja w telefon stanie się tak naprawdę oszczędnością, ponieważ pozwoli uniknąć zakupu dodatkowego urządzenia do czytania książek.
Spis treści
-
Smartfon zamiast książki?
-
Jak czytać książki na smartfonie?
-
Jaki wybrać model telefonu do czytania e-booków?
-
Książka do czytania na telefonie – skąd pobrać?
Smartfon zamiast książki?
Tradycyjne książki, tablety, smartfony, dedykowane czytniki e-booków – każda z tych opcji ma grono zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Bez wątpienia jednak urządzenia elektroniczne są bardziej praktyczne od zwykłych książek. Po pierwsze, mamy możliwość czytania w każdym miejscu i każdych warunkach. Po drugie, w małym sprzęcie możemy w dowolnym momencie mieć dostęp do setek pozycji. To argumenty, które skłaniają coraz więcej osób do sięgania po czytniki e-booków czy telefony i tablety z trybem czytania książek.
Pozostaje jednak kwestia, jakie urządzenie wybrać? Czytniki e-booków powstały z myślą zapewnienia wygody podczas lektury. Ich ekrany są dostosowane do ludzkiego wzroku w taki sposób, aby męczył się w jak najmniejszym stopniu – zapewnia to m.in. technologia e-ink. Nie jest jednak tak, że telefony są pod tym względem gorsze. Nowoczesne smartfony posiadają wiele funkcji i możliwości personalizacji sprzyjających czytaniu książek. Charakteryzują się ponadto dużo większą powierzchnią ekranów niż jeszcze parę lat temu. Podczas korzystania z nich, możemy również włączyć filtr światła niebieskiego, co zapewni ochronę wzroku. Ich zaletą jest także dostęp do setek aplikacji pozwalających na zakup ebooków na telefon z różnych źródeł – podobnie, jak i ich czytania.
Jak czytać książki na smartfonie?
Aby czytanie książek na telefonie było wygodne i porównywalne do korzystania z czytnika e-booków, warto dostosować urządzenie do trybu czytania. W jaki sposób? Oto kilka wskazówek:
-
W aplikacji do czytania e-booków włącz tryb nocny. W efekcie otrzymasz odwrócone kolory w postaci czarnego tła i białych liter zamiast jaskrawego jasnego tła z czarnym tekstem. Tryb nocny jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla naszego wzroku.
-
Zmniejsz jasność ekranu do poziomu, który nie powoduje zbyt szybkiego męczenia się wzroku.
-
Włącz filtr światła niebieskiego. Niektórzy producenci nazywają tę funkcję w smartfonach “Trybem czytania” lub “Ochroną wzroku”. Światło niebieskie jest szkodliwe dla oczu – warto więc z niego zrezygnować nie tylko podczas czytania książek.
-
Czytaj e-booki korzystając z dedykowanych aplikacji. Zdecydowanie łatwiejsza jest lektura książek na smartfonie z poziomu aplikacji do czytania e-booków niż w postaci pliku PDF.
Jaki wybrać model telefonu do czytania e-booków?
Warto zaznaczyć, że nie każdy smartfon dobrze zastąpi czytnik e-booków. Zwykle model, który zapewni wygodne czytanie książek, ma większą przekątną ekranu – najlepiej powyżej 6 cali. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór urządzenia z mocną baterią, aby móc jak najdłużej korzystać ze smartfona bez konieczności ładowania. Ponadto jeśli chcemy czytać książki na smartfonie w każdą pogodę na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na odporność pod względem działania czynników atmosferycznych.
Sprawdź także: Jaki ekran w smartfonie – ewolucja ekranów w telefonach
Na szczęście wybór takich smartfonów jest bardzo szeroki. Z powodzeniem znajdziemy odpowiedni model z każdej półki cenowej.
Wśród najlepszych, ale i najdroższych smartfonów, świetnie nadających się do czytania e-booków, znajdują się np.:
-
Samsung Galaxy S22+ 5G z ekranem 6,6 cala i baterią 4500 mAh;
-
OnePlus 10 Pro 5G z ekranem 6,7 cala i baterią 5000 mAh;
-
Huawei Mate 50 Pro z ekranem 6,74 cala i baterią 4700 mAh.
W niższej półce cenowej również znajdziemy wiele godnych polecenia modeli, jak np.:
-
realme 9 z ekranem 6,4 cala i baterią 5000 mAh;
-
Samsung Galaxy A23 5G z ekranem 6,6 cala i baterią 5000 mAh;
-
Nokia G11 z ekranem 6,5 cala i baterią 5050 mAh.
Każdy z powyższych smartfonów ma wygodną podczas czytania przekątną ekranu powyżej 6 cali oraz mocną baterię (4500-5000 mAh). Dodatkowo niektóre modele, jak np. Huawei Mate 50 Pro, wyposażone są w technologię ochronną przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, w tym przed działaniem wody. Dzięki temu e-booki możemy czytać w każdych warunkach.
Książka do czytania na telefonie – skąd pobrać?
Wybór dobrego smartfona to połowa sukcesu. Ważną kwestią jest jeszcze wybór odpowiedniej aplikacji do pobierania i czytania e-booków na telefonie. Warto postawić na aplikację z dużą bazą dostępnych książek i opcją czytania w trybie offline. Takie rozwiązanie umożliwia m.in. Legimi pozwalające na czytanie e-booków na telefonie, tablecie, ale także czytniku e-booków czy komputerze. W bazie znajduje się ponad 160 tys. e-booków - to pokaźna liczba! Zaletą aplikacji jest możliwość pobierania książek w trybie online i ich czytania nawet bez dostępu do sieci. Dostępne są także tzw. synchrobooki, czyli książki, które można czytać i słuchać naprzemiennie.