Telefony do czytania e-booków – jak wybrać odpowiedni model smartfona dla lubiących czytać (1).jpeg
Porady

Telefony do czytania e-booków

28 listopada 2022 4 minuty czytania

Wraz z rozwojem technologii, czytanie książek na telefonie staje się coraz łatwiejsze.

Wraz z rozwojem technologii, czytanie książek na telefonie staje się coraz łatwiejsze. Nowoczesne smartfony – w przeciwieństwie do stanu jeszcze sprzed kilku lat – z powodzeniem sprawdzają się w roli urządzenia do czytania książek. Jeśli jesteś molem książkowym i stoisz przed zakupem nowego smartfona, zastanów się nad modelem, którego parametry pozwalają na wygodne czytanie e-booków. Nieco większa inwestycja w telefon stanie się tak naprawdę oszczędnością, ponieważ pozwoli uniknąć zakupu dodatkowego urządzenia do czytania książek. 

Spis treści

  1. Smartfon zamiast książki?

  2. Jak czytać książki na smartfonie?

  3. Jaki wybrać model telefonu do czytania e-booków?

  4. Książka do czytania na telefonie – skąd pobrać?

Smartfon zamiast książki?

Tradycyjne książki, tablety, smartfony, dedykowane czytniki e-booków – każda z tych opcji ma grono zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Bez wątpienia jednak urządzenia elektroniczne są bardziej praktyczne od zwykłych książek. Po pierwsze, mamy możliwość czytania w każdym miejscu i każdych warunkach. Po drugie, w małym sprzęcie możemy w dowolnym momencie mieć dostęp do setek pozycji. To argumenty, które skłaniają coraz więcej osób do sięgania po czytniki e-booków czy telefony i tablety z trybem czytania książek. 

Pozostaje jednak kwestia, jakie urządzenie wybrać? Czytniki e-booków powstały z myślą zapewnienia wygody podczas lektury. Ich ekrany są dostosowane do ludzkiego wzroku w taki sposób, aby męczył się w jak najmniejszym stopniu – zapewnia to m.in. technologia e-ink. Nie jest jednak tak, że telefony są pod tym względem gorsze. Nowoczesne smartfony posiadają wiele funkcji i możliwości personalizacji sprzyjających czytaniu książek. Charakteryzują się ponadto dużo większą powierzchnią ekranów niż jeszcze parę lat temu. Podczas korzystania z nich, możemy również włączyć filtr światła niebieskiego, co zapewni ochronę wzroku. Ich zaletą jest także dostęp do setek aplikacji pozwalających na zakup ebooków na telefon z różnych źródeł – podobnie, jak i ich czytania.

Jak czytać książki na smartfonie?

Aby czytanie książek na telefonie było wygodne i porównywalne do korzystania z czytnika e-booków, warto dostosować urządzenie do trybu czytania. W jaki sposób? Oto kilka wskazówek:

  • W aplikacji do czytania e-booków włącz tryb nocny. W efekcie otrzymasz odwrócone kolory w postaci czarnego tła i białych liter zamiast jaskrawego jasnego tła z czarnym tekstem. Tryb nocny jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla naszego wzroku.

  • Zmniejsz jasność ekranu do poziomu, który nie powoduje zbyt szybkiego męczenia się wzroku.

  • Włącz filtr światła niebieskiego. Niektórzy producenci nazywają tę funkcję w smartfonach “Trybem czytania” lub “Ochroną wzroku”. Światło niebieskie jest szkodliwe dla oczu – warto więc z niego zrezygnować nie tylko podczas czytania książek.

  • Czytaj e-booki korzystając z dedykowanych aplikacji. Zdecydowanie łatwiejsza jest lektura książek na smartfonie z poziomu aplikacji do czytania e-booków niż w postaci pliku PDF. 

Jaki wybrać model telefonu do czytania e-booków?

Warto zaznaczyć, że nie każdy smartfon dobrze zastąpi czytnik e-booków. Zwykle model, który zapewni wygodne czytanie książek, ma większą przekątną ekranu – najlepiej powyżej 6 cali. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór urządzenia z mocną baterią, aby móc jak najdłużej korzystać ze smartfona bez konieczności ładowania. Ponadto jeśli chcemy czytać książki na smartfonie w każdą pogodę na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na odporność pod względem działania czynników atmosferycznych.

 

Sprawdź także: Jaki ekran w smartfonie – ewolucja ekranów w telefonach

 

Na szczęście wybór takich smartfonów jest bardzo szeroki. Z powodzeniem znajdziemy odpowiedni model z każdej półki cenowej.

Wśród najlepszych, ale i najdroższych smartfonów, świetnie nadających się do czytania e-booków, znajdują się np.:

W niższej półce cenowej również znajdziemy wiele godnych polecenia modeli, jak np.:

Każdy z powyższych smartfonów ma wygodną podczas czytania przekątną ekranu powyżej 6 cali oraz mocną baterię (4500-5000 mAh). Dodatkowo niektóre modele, jak np. Huawei Mate 50 Pro, wyposażone są w technologię ochronną przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, w tym przed działaniem wody. Dzięki temu e-booki możemy czytać w każdych warunkach.

Książka do czytania na telefonie – skąd pobrać?

Wybór dobrego smartfona to połowa sukcesu. Ważną kwestią jest jeszcze wybór odpowiedniej aplikacji do pobierania i czytania e-booków na telefonie. Warto postawić na aplikację z dużą bazą dostępnych książek i opcją czytania w trybie offline. Takie rozwiązanie umożliwia m.in. Legimi pozwalające na czytanie e-booków na telefonie, tablecie, ale także czytniku e-booków czy komputerze. W bazie znajduje się ponad 160 tys. e-booków - to pokaźna liczba! Zaletą aplikacji jest możliwość pobierania książek w trybie online i ich czytania nawet bez dostępu do sieci. Dostępne są także tzw. synchrobooki, czyli książki, które można czytać i słuchać naprzemiennie. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl