Technologia HFC – co to za internet.jpg
Porady

Technologia HFC – co to za internet?

23 stycznia 2023 3 minuty czytania

Na co dzień posługujemy się zazwyczaj rozróżnieniem na internet stacjonarny i mobilny. Największe możliwości w przypadku internetu domowego oferuje światłowód. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Zwłaszcza w miastach często decydujemy się na korzystanie z łącza w technologii HFC.

Spis treści:
1.       Jak internet może dotrzeć do twojego domu?
2.       Hybrydowa sieć internetowa
3.       HFC czy internet mobilny?


Chociaż internet światłowodowy to obecnie najkorzystniejszy rodzaj łącza internetowego, jego głównym ograniczeniem jest aspekt infrastrukturalny. Kable światłowodowe nie mogą dotrzeć wszędzie, dlatego istnieją oferty internetu domowego z wykorzystaniem pasm bezprzewodowych LTE i 5G. Alternatywą dla bezpośredniego światłowodu może być również technologia HFC.


Jak internet może dotrzeć do twojego domu?


Dawniej najbardziej powszechnym łączem przewodowym, które wykorzystywano do transmisji danych internetowych, były kable telefoniczne. Początki takich dostawców internetu jak kultowa już Neostrada, opierała się na technologii DSL. Ta wykorzystuje istniejące linie telefoniczne do transmisji sygnału cyfrowego przewodami miedzianymi. Wciąż można spotkać tego typu rozwiązania, jednak ze względu na niską wydajność, stosuje się je tylko tam, gdzie nie ma technicznej możliwości doprowadzenia światłowodu. Technologia DSL pod względem wydajności ustępuje nawet internetowi mobilnemu, chociaż niekiedy przewagą tradycyjnego kabla może być stabilność łącza.


Sprawdź: Jak działa światłowód?


Pasma światłowodowe były rewolucją nie tylko w sposobie dostarczania internetu do firm i domów, ale przede wszystkim pod względem wydajności. Prędkość pobierania, która przekraczała 1 Gb/s do dziś robi wrażenie na użytkownikach. Internet światłowodowy jest nie tylko szybki, ale też wyjątkowo stabilny. Solidna infrastruktura sprawia, że sporadycznie dochodzi do awarii lub spadków w prędkości łącza. W związku z tym osoby, które oczekują najszybszego internetu domowego, decydują się na takie oferty jak internet światłowodowy w Play.


Sprawdź: Czym jest 5G?


Hybrydowa sieć internetowa


Jak już wspomnieliśmy, jedynym mankamentem światłowodu jest ograniczona możliwość doprowadzenia go pod każdy adres. Nawet w miastach, gdzie pod chodnikami rozprowadzona jest gęsta sieć przewodów, mogą pojawić się tego typu trudności. Mowa tu w głównej mierze o blokach, gdzie technologia światłowodowa FTTH (Fiber To The Home), która dostarcza światłowód bezpośrednio do mieszkania z centrali, jest niekiedy niemożliwa.
W tym miejscu pojawia się technologia HFC, czyli hybryda światłowodu i transmisji sygnału za pośrednictwem przewodów koncentrycznych. W praktyce sieć HFC działa następująco:

  • sygnał cyfrowy wysyłany jest z centrali kablem światłowodowym;
  • sygnał dociera do budynku wielorodzinnego, gdzie dalej rozprowadzany jest za pomocą przewodów koncentrycznych;
  • sygnał dociera do poszczególnych mieszkań czy lokali przewodem koncentrycznym bezpośrednio do urządzenia lub do routera, tworząc lokalną sieć Wi-Fi.

Główną różnicą między technologią HFC a światłowodem jest dodatkowe ogniwo na drodze sygnału w postaci przewodów koncentrycznych. Jak to wpływa na jakość połączenia? Kable światłowodowe są jedyne w swoim rodzaju i tylko za ich pośrednictwem można przesyłać dane zdecydowanie najszybciej. Trudno nawet mówić w tym przypadku o limicie prędkości. Niedawno, w 2021 roku w Japonii, tamtejsi inżynierowie ustanowili rekord świata, wykazując szybkość transmisji danych na poziomie 319 terabitów na sekundę (Tb/s)!

Technologia HFC posiada pod tym względem ograniczenia, jednak nadal zapewnia maksymalną przepustowość na poziomie 1,2 Gb/s. Oznacza to łącze internetowe o bardzo dobrych parametrach, które pozwala na płynną rozgrywkę online czy też oglądanie na dużym ekranie serwisów streamingowych w rozdzielczości 4K.

Technologia HFC nazywana jest hybrydową siecią internetową, ponieważ łączy przewody koncentryczne oraz światłowodowe. Wciąż jest to bardzo stabilne rozwiązanie, które śmiało można wprowadzić w bloku, czy większym budynku użytkowym podzielonym na lokale. Trzeba jednak zaznaczyć, że przerwy w dostawie czy awarie zdarzają się w przypadku sieci HFC częściej niż w przypadku FTTH. Wynika to przede wszystkim z łącznia dwóch rodzajów kabli przesyłowych oraz dzielenia sygnału na dużą liczbę odbiorców.

Jeśli zatem mamy do wyboru internet światłowodowy FTTH lub HFC, naturalnie korzystniejszym rozwiązaniem będzie światłowód. Niemniej w przypadku sieci HFC nie ma się czego obawiać, a w zwykłym codziennym użytku, możemy w ogóle nie odczuć różnicy w jakości.


Sprawdź: Internet stacjonarny vs. internet mobilny na abonament. Co wybrać?


HFC czy internet mobilny?


Kolejna kwestia, nad którą warto się zastanowić to wybór między technologią HFC a ofertą internetu mobilnego. Porównanie zacznijmy od prędkości. Coraz większymi krokami zbliża się powszechny dostęp do sieci bezprzewodowej 5G, która w teorii może zapewnić prędkość pobierania do 20 Gb/s. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to optymalnych warunków, tymczasem w praktyce rezultaty internetu mobilnego piątej generacji mogą być znacznie niższe. Ponadto obecnie wciąż większość użytkowników korzysta z LTE, które zapewnia dużo słabsze osiągi.
Pod względem stabilności łącza, zdecydowanie lepiej wypada HFC, podobnie jak większość połączeń przewodowych. Niemniej powszechny zasięg 4G w Polsce sprawia, że w teorii niewiele jest miejsc, gdzie mogą pojawić się problemy z dostępem do internetu mobilnego.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl