- Zastanów się, na czym ci zależy
- Telewizor do kina domowego
- Klimatyczne kino domowe z projektorem
- Podsumowanie
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każde z tych urządzeń posiada unikalne zalety, które mogą zaważyć na ostatecznej decyzji. Warto jednak wyliczyć plusy i minusy, które pozwolą podjąć optymalny wybór.
Zastanów się, na czym ci zależy
Wybór między projektorem a telewizorem do kina domowego zależy w głównej mierze od preferencji i przyzwyczajeń użytkowników. Niektórzy cenią sobie przede wszystkim komfort, więc będą szukać urządzenia prostego w obsłudze, wydajnego i wielofunkcyjnego. Inni za wszelką cenę chcą poczuć się jak w kinie, bez względu na to, ile wysiłku trzeba włożyć w zmianę domowego salonu w salę kinową.
Dla kogoś, kto lubi oglądać telewizję w ciągu dnia lub często słucha muzyki z aplikacji typu Tidal, telewizor będzie wręcz oczywistym rozwiązaniem. Jeśli jednak urządzenie ma służyć przede wszystkim do seansów filmowych Netfliksa czy HBO GO, być może więcej korzyści oferuje projektor. Wszystko sprowadza się do osobistych preferencji, a osobom niezdecydowanych polecamy zapoznanie się z zaletami obu urządzeń.
Telewizor do kina domowego
Współczesne telewizory dogoniły pod względem funkcjonalności niejeden komputer. Dostęp do aplikacji, gier czy nawet przeglądarki internetowej sprawia, że telewizor to współcześnie znacznie więcej niż tylko narzędzie do oglądania telewizji. Ponadto największa przewaga telewizora to głębia kolorów, lepszy kontrast oraz znakomita widoczność niemal w każdych warunkach. W przypadku projektora optymalne warunki do oglądania trzeba najpierw stworzyć samemu. Po stronie plusów należy zapisać również montaż – zasadniczo wystarczą tylko dwa przewody, żeby telewizor działał.
Największą wadą telewizora jest rozmiar. Trudno znaleźć ekrany większe niż 65 cali, a przy ograniczonym budżecie trzeba raczej celować w modele z przekątną ok. 40 cali. Telewizor to też urządzenie bardziej stacjonarne w porównaniu do projektora, zwłaszcza w przypadku montażu na ścianie. Podsumujmy największe zalety telewizora w roli kina domowego:
- lepsza jakość obrazu w każdych warunkach,
- wygodna możliwość korzystania z funkcji smart TV czy podłączenia konsoli do gier,
- łatwiejsze korzystanie na co dzień,
- dostęp do kanałów telewizyjnych.
Klimatyczne kino domowe z projektorem
Największym atutem projektora w porównaniu z telewizorem jest możliwość stworzenia we własnych czterech ścianach klimatu zbliżonego do kinowej sali. Co prawda filmy wyświetlane na projektorze najlepiej oglądać po zmroku lub przy szczelnie opuszczonych roletach, jednak efekt półmroku nastraja na długie seanse. Ponadto wystarczy fragment białej ściany, żeby oglądać lub grać na ekranie o przekątnej przekraczającej nawet 100 cali, co sprawdza się zwłaszcza w dużym gronie. W przypadku projektorów z dobrym kontrastem, naświetleniem oraz rozdzielczością bez trudu można uzyskać świetną jakość obrazu w dużym rozmiarze. To kolejny argument dla osób, które chcą w domu poczuć się jak w kinie. Wystarczy dobrać do tego odpowiedni zestaw audio, żeby uzyskać znakomity efekt. A jeśli to ktoś ze znajomych tym razem organizuje maraton filmowy? Nic trudnego, wystarczy spakować projektor do torby i szybko zamontować go w miejscu docelowym. Jak zatem przedstawiają się plusy wyboru projektora?
- Możliwość oglądania na dużym ekranie.
- Idealny podczas spotkań ze znajomymi – każdy ma dobrą widoczność.
- Mobilność.
- Niepowtarzalny klimat zbliżony do sali kinowej.
Podsumowanie
Projektor to rozwiązanie dla miłośników kina, którzy chętnie podejmą wysiłek, żeby stworzyć klimat niczym z sali kinowej. Na dużym ekranie większość filmów wygląda dużo lepiej niż na małym telewizorze, a i wspólny wieczór gier na konsoli będzie dużo bardziej spektakularny. Projektor można też zabrać ze sobą, np. na wakacje i przy pomocy laptopa i prześcieradła urządzać seanse pod chmurką. Urządzenie stwarza wiele możliwości, jednak jeśli ma być alternatywą dla telewizora, to projektor skierowany jest raczej do osób, które nie oglądają często telewizji, a w przypadku seriali, transmisji sportowych lub innych programów zadowalają się ekranem laptopa, tabletu lub telefonu. Dzisiejsze możliwości, takie jak Play NOW, umożliwiają dostęp do produkcji z każdego urządzenia, nie tylko telewizora.
Telewizor to z kolei często nieodzowny element wyposażenia w wielu domach i nierzadko pracuje przez kilka godzin dziennie. Jeśli ktoś lubi oglądać kanały telewizyjne, raczej trudno będzie zastąpić to urządzenie. W takim przypadku jedyną ewentualnością jest projektor, który okazjonalnie będzie wykorzystywany podczas specjalnych wieczorów filmowych lub do wyjątkowych wydarzeń sportowych, jak np. transmisja finału Ligi Mistrzów. Bez względu na to, jaki będzie ostateczny wybór, warto uzupełnić zestaw kina domowego o system audio, gdyż ani telewizory, ani tym bardziej projektory nie mają solidnych głośników, które zbudują klimat rodem z multipleksu.