predkoscwysyłania928x535.jpg
Porady

Prędkość wysyłania a prędkość pobierania plików – od czego zależy i dlaczego tak się różni?

24 sierpnia 2021 4 minuty czytania

Pojęcie prędkości internetu często bywa upraszczane. Wynika to z kilku składowych.

Pojęcie prędkości internetu często bywa upraszczane. Wynika to z kilku składowych. Do najważniejszych z nich należą prędkość pobierania oraz prędkość wysyłania. O czym mówią te wartości i co oznaczają w praktyce?

Spis treści:

Użytkownicy internetu często weryfikują jakość swojego łącza przy pomocy popularnych testów prędkości sieci. Ich wyniki zazwyczaj zamykają się w trzech danych: wysokości PING-u, prędkości pobierania (download) oraz prędkości wysyłania (upload).

Czym jest prędkość pobierania?

Dla większości standardowych użytkowników sieci kluczowym parametrem, który wpływa na ocenę jakości połączenia internetowego, jest prędkość pobierania. Czym jest download? Wartość ta mówi nam, z jaką prędkością łącze pozwala nam pobierać dane lub pliki z sieci. Odczuwamy to zarówno podczas podstawowych czynności, jak i ładowania stron internetowych czy zawartości skrzynki mailowej. Download, podobnie jak prędkość wysyłania, mierzona jest w megabitach na sekundę (Mb/s). Wysoka prędkość pobierania pozwala nam np. płynnie oglądać wideo oraz streaming. Muzyka ładuje się szybciej i jeśli jest taka możliwość – odtwarza w lepszej jakości. W dobie popularności serwisów VOD jak Netflix czy HBO GO download stał się niezwykle ważnym parametrem dla osób, które chcą np. oglądać filmy i seriale w rozdzielczości 4K na telewizorze. Tylko wydajne łącze zapewni komfort rozrywki.

Oczywiście nie można zapomnieć o pobieraniu plików. Większość serwisów sprzedających gry działa dziś w następujący sposób. Użytkownik płaci w sklepie internetowym za grę, a następnie może pobrać ją na swój komputer. Czasami oznacza to dziesiątki GB danych, które pobieramy z sieci. W tym przypadku prędkość pobierania ma największe znaczenie, ponieważ cały proces może trwać kilkanaście minut przy szybkich łączach lub np. całą noc, jeśli download utrzymuje się na niskim poziomie.

Kiedy internet w Polsce raczkował, prędkość pobierania wynosiła około 1 Mb/s. Oznaczało to, że jeżeli chcieliśmy obejrzeć kilkuminutowy film na YouTube oraz przeczytać wiadomości, mogliśmy śmiało zrobić sobie kawę i kanapkę, zanim strony się załadowały. Obecnie płynność działania w sieci zapewnia download na poziomie 30–50 Mb/s, jednak możliwe jest osiągnięcie prędkości na poziomie kilkuset Mb/s lub nawet 1 Gb/s. Czasami różnice w prędkości można skorygować paroma prostymi zabiegami. Problemem może być również zasięg sieci Wi-Fi. O tym, jak poprawić zasięg sieci Wi-Fi przeczytasz w poradnikach „Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu? Wzmacniacz sygnału czy Wi-Fi Mesh?” oraz „Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi?”.

Prędkość wysyłania plików – co to jest?

Pamiętajmy jednak, że większość z nas nie jest wyłącznie konsumentami treści internetowych, ale również sami wysyłamy spore ilości danych. Począwszy od wysyłania maili z załącznikami, przez przesyłanie do chmury plików, po ładowanie filmików na YouTube. Czas każdej z tych czynności determinowany jest przez prędkość wysyłania. Upload oznacza proces przesyłania plików lub danych z określonego urządzenia (komputera, smartfona) do pamięci innego urządzenia za pośrednictwem internetu. W tym przypadku również chodzi przede wszystkim o czas, jaki upływa w trakcie wspomnianego procesu, zatem upload również mierzony jest w Mb/s.

Kolejnym ważnym elementem codzienności, kiedy prędkość wysyłania ma duże znaczenie, jest korzystanie z komunikatorów internetowych. Skype, Zoom, Microsoft Teams czy nawet WhatsApp nie tylko pobierają dane wysyłane przez naszych rozmówców, ale również wysyłają nasz obraz i dźwięk. Co ciekawe, każdy z tych programów zapewnia płynne działanie z inną minimalną prędkością wysyłania. Teams potrzebuje zaledwie 2 Mb/s, natomiast Skype co najmniej 8 Mb/s. Ponadto dobra jakość internetu może być przydatna także podczas rozmów telefonicznych. Więcej na ten temat przeczytaj w artykule „Czym jest VoLTE i jak z niego skorzystać?”.

Na prędkość wysyłania bardzo dużą uwagę zwracają amatorzy gier. W trakcie rozgrywki online olbrzymie ilości danych w bardzo krótkim czasie przenoszone są między uczestnikami. Żeby rozgrywanie dynamicznych akcji w FIFĘ było możliwe, opóźnienie między tym, co widzi jeden gracz w stosunku do drugiego powinno wynosić mniej niż 50 ms. Co więcej, niektórzy gracze dodatkowo streamują swoje dokonania na serwisach typu Twitch.

PING – na co ma wpływ?

Uzupełnieniem testów prędkości łącza internetowego jest PING. Jest to wskaźnik informujący o czasie, jaki upłynął pomiędzy wykonaniem określonego działania na jednym serwerze (komputerze) a dostarczeniem informacji do innego hosta i otrzymaniem odpowiedzi zwrotnej. PING mierzony jest w milisekundach i zazwyczaj nie przekracza 50 ms. Jeśli serwery są zajęte, a ruch duży, PING będzie wynosił ponad 200 ms.

PING ma znaczenie przede wszystkim dla graczy, co już wyjaśniliśmy przy okazji omówienia prędkości wysyłania. Wraz z wysokim wskaźnikiem tego parametru pojawiają się tzw. lagi, czyli poważne opóźnienia wpływające na płynność rozgrywki. Na PING zwracają uwagę osoby, które oglądają internetowe transmisje na żywo.

Przez wielu użytkowników prędkości internetu były często marginalizowane, ponieważ podstawowe potrzeby jak ładowanie stron internetowych, filmów na YouTube czy seriali na Netfliksie nie wymagały wyjątkowo płynnej pracy sieci. Niemniej w dobie nauki zdalnej i hybrydowego modelu pracy coraz częściej przywiązujemy wagę do tego, z jaką płynnością działa nasza sieć.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl