Praca zdalna za granica jaki internet wybrac.jpg
Porady

Praca zdalna za granicą – jaki internet wybrać?

20 grudnia 2022 4 minuty czytania

Jedną z korzyści pracy zdalnej jest możliwość wykonywania obowiązków za granicą.

Jedną z korzyści pracy zdalnej jest możliwość wykonywania obowiązków za granicą. Siedzenie na tarasie i wsłuchiwanie się w fale oceanu to marzenie wielu pracowników. Aby móc je zrealizować, warto wiedzieć, jaki internet mobilny do pracy zdalnej sprawdzi się najlepiej.

 

Spis treści:

  1. Internet do pracy zdalnej – najlepsza opcja za granicą

  2. Praca zdalna – internet z routera

  3. Internet do pracy za granicą – jakie są jeszcze opcje?

  4. Ile GB do pracy zdalnej powinno się wykupić?

  5. Jakie są zalety pracy zdalnej za granicą?

Internet do pracy zdalnej – najlepsza opcja za granicą

Najlepsza opcja korzystania z internetu za granicą to stabilne łącze Wi-Fi. Tego typu sieć umożliwia nielimitowane użytkowanie sieci i nie wymaga przebywania w miejscu z dobrym zasięgiem telefonicznym. Jednak podczas wybierania miejsca noclegowego trzeba zwrócić uwagę, czy jest tam dostęp do sieci, a jeśli tak, to czy działa w całym obiekcie, czy może jedynie w hotelowym lobby.

 

Czasami zdarza się, że mimo deklaracji hotelu odnośnie do dostępu do Wi-Fi i tak nie działa ono zbyt dobrze, więc przed podjęciem ostatecznej decyzji warto upewnić się, jaka jest jakość połączenia. Można np. napisać do hotelu i poprosić o podanie prędkości sieci, a także poczytać opinie na temat tego miejsca w internecie. Szybkie Wi-Fi to opcja dla osób, które za granicą potrzebują doskonałego połączenia z siecią. Powinni z niej korzystać m.in. pracownicy IT.

 

Niestety, bardzo często dobrze działający internet na terenie całego obiektu, to przywilej zarezerwowany dla gości drogich hoteli. Praca zdalna może być zatem utrudniona podczas budżetowych podróży. Warto więc w pierwszej kolejności postawić na dobre Wi-Fi szczególnie poza krajami Unii Europejskiej, gdzie inne metody na pozyskanie internetu mogą być dość kosztowne. Ewentualnie można poszukać na miejscu jeszcze innych przestrzeni coworkingowych czy zwykłych kawiarni do pracy z udostępnianym dla klientów Wi-Fi.

Praca zdalna – internet z routera

Kolejna opcja to korzystanie z routera. Modem przenośny do udostępniania sieci najlepiej kupić jeszcze przed wyjazdem, aby upewnić się, że działa prawidłowo. Do routera można włożyć karty z internetem zakupione za granicą. Oferty miejscowych operatorów nierzadko są dość atrakcyjne cenowo, ponieważ z założenia przeznaczone są dla mieszkańców danego kraju.

 

Warto wybierać nowoczesne urządzenia, które będą w stanie przesyłać np. sieć LTE. Modemy są zazwyczaj bardzo małe, więc da się je przewieźć nawet w bagażu podręcznym.

Internet do pracy za granicą – jakie są jeszcze opcje?

Kolejny sposób na internet do pracy za granicą to skorzystanie z pakietu danych dostępnych na smartfonie w ramach roamingu. Liczba GB dostępnych do wykorzystania w ten sposób jest ograniczona i zależy od konkretnej oferty, ale zawsze można wykupić większy pakiet. Warto sprawdzić zarówno ofertę swojego operatora, jak i konkurencyjnych marek, a potem wybrać najlepszą dla siebie opcję. Play pozwala na zakup nawet 5 GB internetu w roamingu UE i poza granicami Unii, więc o płynność pracy nie trzeba się martwić. 

 

Duża ilość internetu na smartfonie to spora wygoda, ponieważ telefon nosi się zawsze przy sobie i nie trzeba pamiętać np. o zabieraniu w podróż routera. Dodatkowo w dowolnej chwili można udostępnić internet i korzystać z niego na laptopie, co pozwala komfortowo wykonywać swoje obowiązki. 


 

Sprawdź także: Jaki Internet mobilny wybrać i ile średnio GB internetu zużywamy miesięcznie?

 

Ile GB do pracy zdalnej powinno się wykupić?

Liczba GB, jakie są potrzebne do pracy zdalnej, zależy od rodzaju wykonywanych obowiązków oraz ich ilości. Niektóre zawody wymagają jedynie obsługi prostych programów Microsoft bez pobierania żadnych plików i bez wymagających prezentacji czy transmisji na żywo. Inne natomiast opierają się na ciągłych połączeniach z wykorzystaniem kamery, prowadzeniu rozmów rekrutacyjnych, pobieraniu oprogramowań czy innych obciążających sieć zadaniach.

 

Ponadto niektórzy pracują tylko kilka godzin dziennie lub pełnią obowiązki przez 8 godzin, a inni niemal całą dobę. Dlatego, aby ocenić liczbę potrzebnych GB, warto sprawdzić ją przed wyjazdem. Najlepiej przez kilka dni mierzyć ilość zużywanego internetu, a następnie pomnożyć to przez liczbę dni, jakie będzie się pracować za granicą. Pozwoli to ocenić minimalną ilość internetu konieczną do zakupienia w pakiecie. Jednak trzeba pamiętać, że zawsze warto mieć nieco GB w zapasie.

Jakie są zalety pracy zdalnej za granicą?

Praca zdalna za granicą to idealna opcja dla osób ciekawych świata. Oprócz tego, że mogą pracować w wyjątkowym miejscu, to dodatkowo zaraz po pracy mają możliwość zwiedzania. To także świetny sposób na ucieczkę od nielubianej pory roku i przebywanie w korzystniejszych dla siebie warunkach atmosferycznych. Dodatkowo taka praca zwiększa szanse na zdobycie nowych znajomości i międzynarodowych kontaktów. Daje też okazję do rozwoju i nauki języka obcego.

 

Przed wyjazdem za granicę zawsze trzeba poinformować o tym swojego pracodawcę. Przede wszystkim wiążą się z tym różnego rodzaju regulacje prawne, które dotyczą m.in. podatków czy ubezpieczenia. Poza tym przy krótkich wyjazdach, kiedy nie trzeba zajmować się formalnościami, jest to informacja ważna w związku z połączeniem internetowym. W razie kłopotów z siecią pracodawca powinien być bardziej wyrozumiały, gdy wie, że ktoś pełni swoje obowiązki z innego kraju. W końcu niekiedy kłopoty z internetem są nagłe i nie do przewidzenia.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl