Jaki Internet mobilny wybrać i ile średnio GB internetu zużywamy miesięcznie?

Nikt nie wyobraża sobie obecnie życia bez dostępu do sieci. Wraz z rosnącą liczbą posiadanych urządzeń, znacznie wzrosła też popularność internetu mobilnego. Dzięki temu rozwiązaniu możesz być online, nawet poza swoim miejscem zamieszkania. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy wyczerpiesz swój pakiet danych. Na ile GB Internetu mobilnego miesięcznie warto się zdecydować, aby nigdy go nie zabrało?

 1. Internet mobilny – tani i powszechny
 2. Ile Internetu zużywa przeciętny użytkownik?
 3. Oferta Internetu mobilnego – którą wybrać?

Internet mobilny – tani i powszechny

Stały dostęp do Internetu i możliwość bycia na bieżąco ze wszystkimi informacjami to współcześnie dla większości osób szczególnie ważne kwestie. Co więcej, jeśli są to osoby aktywne, będące często poza domem, to właśnie internet mobilny staje się dla nich jedynym sensownym rozwiązaniem. Wówczas mogą surfować po sieci, bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują.

Przy obecnym stanie rozwoju technologii dostęp do sieci jest właściwie niczym nieograniczony, jednak wersja mobilna najczęściej zostaje obarczona pewnym limitem transferu danych, który uzależniony jest od wybranej przez nas oferty operatora. Aby wybrać najlepiej dopasowany do swoich potrzeb pakiet internetu mobilnego, musisz szczególną uwagę zwrócić na ilość GB do zużycia, którą udostępni Ci dostawca usługi. Jeśli nie wiesz, ile transferu jest Ci potrzebne do wygodnego i bezproblemowego wykonywania wszystkich czynności w internecie, sprawdź, jak wygląda to u przeciętnego użytkownika.

Ile Internetu zużywa przeciętny użytkownik?

To, jaki pakiet będzie najlepszy akurat dla Ciebie, zależy przede wszystkim od zakresu aktywności – inne wartości będą odpowiadały osobie, która tylko przegląda social media, a odmienne dla kogoś, kto pracę, rozrywkę i nawet spotkania towarzyskie przeniósł właśnie do sieci.

Abyś mógł uświadomić sobie, jak duży pakiet będzie Ci potrzebny, w pierwszej kolejności sprawdź, na jakie aktywności w sieci pozwoli Ci 1 GB. Na wstępie pamiętaj, że 1 gigabajt to 1024 megabajty. Ustalono, że na:

 • przeglądanie stron internetowych zużywasz około 50 do 100 megabajtów na godzinę – wobec tego 1 gigabajt pozwoli Ci na od 10 do 20 godzin ciągłego przeglądania sieci;
 • sprawdzenie 1 maila potrzebujesz jedynie 0,25 megabajtów – to oznacza, że 1 gigabajt umożliwi Ci odebrać około 4 tysiące maili;
 • przeglądanie Facebooka wykorzystujesz zwykle od 1 do 2 megabajtów w ciągu jednej minuty – z tego powodu 1 gigabajt da Ci dostęp do portalu przez około 8-16 godzin;
 • wysłanie jednej wiadomości przez komunikatory zużywasz jedynie 1 kilobajt – to bardzo dobra wiadomość, ponieważ 1 gigabajt pozwoli Ci wysłać około milion wiadomości!
 • rozmowę przez komunikator wykorzystujesz 350 kilobajtów na minutę – 1 gigabajt umożliwi rozmowę przez 47 godzin;
 • rozmowę wideo przez komunikator potrzebujesz już około 3,5 megabajtów na minutę – 1 gigabajt wystarczy Ci więc na prowadzenie wideorozmów tylko przez 4,5 godziny;
 • słuchanie muzyki przy wykorzystaniu serwisów udostępniających utwory zużywasz 0,8 megabajtów na minutę – 1 gigabajt da dostęp do ulubionej muzyki przez 21 godzin;
 • oglądanie filmu w rozdzielczości HD potrzebujesz aż 3 gigabajty na godzinę – 1 gigabajt da Ci możliwość oglądania przez około 20 minut;
 • granie w sieci wydatkujesz około 100 megabajtów na godzinę – 1 gigabajt pozwoli Ci grać przez 10 godzin.

Musisz wziąć pod uwagę, że przedstawione powyżej wartości są uśrednione, a realny stan zużytego transferu jest uzależniony od kilku dodatkowych czynników, do których zaliczamy:

 • specyfikę danej strony internetowej;
 • specyfikę serwisu, z którego korzystasz.

Co więcej, znaczenie ma także urządzenie, które wykorzystujesz do surfowania po sieci. Weź pod uwagę, że mobilne wersje serwisów zużyją znacznie mniej transferu danych.

Oferta Internetu mobilnego – którą wybrać?

Zanim wybierzesz daną ofertę Internetu mobilnego, sprawdź, ile czasu spędzasz na poszczególnych działanich w sieci. Można jednak założyć, że 1 gigabajt transferu danych nie wystarczy.

Jeśli nie korzystasz z sieci zbyt intensywnie, ale w razie potrzeby chcesz mieć do niej dostęp, około 8-10 gigabajtów transferu miesięcznie powinno Ci w zupełności wystarczyć. A jeśli należysz do grona użytkowników, którzy korzystają z Internetu przez większość dnia – spędzasz bardzo dużo czasu w różnych mediach społecznościowych i na portalach – z pewnością o wiele korzystniejsze będzie rozważenie większego pakietu, np. internetu bez limitu. W Play znajdziesz zarówno pierwsze z wymienionych tu ofert, jak i drugie – wybierz taki internet mobilny, które w pełni odpowie na Twoje potrzeby!

Udostępnij:

Rekomendowane