Power bank – jaką pojemność wybrać Foto.jpeg
Porady

Power bank – jaką pojemność wybrać?

16 września 2021 3 minuty czytania

Jeśli planujesz kupić power bank, zapewne zadajesz sobie te pytania: „Na co zwrócić uwagę?

Jeśli planujesz kupić power bank, zapewne zadajesz sobie te pytania: „Na co zwrócić uwagę? Czy dany model wystarczy, czy może lepiej kupić bardziej pojemny? Które parametry są najważniejsze?”. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać power bank, spełniający wszystkie Twoje oczekiwania.

Odpowiedz sobie na jedno kluczowe pytanie: „Po co Ci power bank?”

Decyzję o zakupie power banku warto poprzedzić głębokim namysłem i zastanowić się nad tym, czy naprawdę go potrzebujesz. Jeśli odpowiedź jest twierdząca – w jakich warunkach i kiedy będziesz chciał z niego korzystać? To podstawowe kwestie, które implikują wszystkie pozostałe pytania dotyczące zakupu wymarzonego urządzenia.

W podjęciu decyzji pomoże też wyobrażenie sobie kilka sytuacji, w których naprawdę możesz potrzebować doładowania smartfona lub innych gadżetów. Zastanów się nad tym, jak często się w nich znajdujesz. Jeśli codziennie lub kilka raz w tygodniu, jak najszybciej zacznij się rozglądać za takim modelem, który spełni wszystkie Twoje wymagania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze power banku?

Wybór zazwyczaj pada na power banki, których parametry techniczne są mocno wyśrubowane. Małe, zgrabne i piekielnie pojemne. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które w ferworze poszukiwań mogą zostać pominięte. Na co zatem szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Napięcie dostosowane do ładowanych urządzeń

Napięcie wejściowe, które wymagane jest do ładowania Twoich urządzeń, musi być zgodne z napięciem wyjściowym wybranego modelu power banku. Możesz je sprawdzić na ładowarce dostarczonej z urządzeniem lub w dołączonej do niego instrukcji obsługi.

Dla większości gadżetów (takich jak smartfony, tablety, aparaty cyfrowe, kamery sportowe) najbardziej powszechnym napięciem będzie 5 V, zgodnie ze specyfikacją techniczną standardu USB. Jeśli Twoje urządzenie ma mniejsze wymagania – z pewnością nic się nie stanie. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy urządzenie wymaga większego napięcia niż jest w stanie dostarczyć power bank. Takie urządzenie może w skrajnych przypadkach odczytać brak prądu.

  • Znana marka jako synonim jakości 

Warto zwrócić uwagę na markę urządzenia. Power bank to w rzeczywistości akumulator, który często będzie blisko naszego ciała. Warto zwrócić uwagę, na jego bezawaryjność, trwałość i brak skłonności do przegrzewania się. Jak pokazuje praktyka, znane marki oferują urządzenia sprawdzone i naprawdę dobre jakości. Warto też zwracać uwagę na sklepy i ich opinie. Niektóre mogą oferować podróbki sprzętów znanych marek, a korzystanie z podrobionych power banków może być niebezpieczne dla Twoich urządzeń.

  • Kiepska ładowarka lub kabel ładujący

Kolejnym ważnym czynnikiem żywotności Twojego power banku jest jakość wykonania dołączonej do niego ładowarki. Bardzo często kiepskiej jakości ładowarki są przyczyną jego awarii, przegrzewania się i konieczności szybkiej wymiany na nowy model.

Pojemność robi różnicę – co wybrać?

W końcu dotarliśmy do najważniejszej części – jak pojemny powinien być power bank? W tym przypadku musisz zastanowić się nad tym, ile cykli ładowania będzie według Ciebie konieczne, by sprostać wymaganiom Twoich urządzeń. Wiesz już ile? Teraz zatem pomnóż tę liczbę przez pojemność baterii urządzenia, a wynik ponownie pomnóż razy 2.

Co ważne, lepiej nie sugerować się tabelkami, które wskazują, że liczba cykli ładowania odpowiada pojemności power banku podzielonej przez pojemność baterii. Przykładowo power bank 15000 mAh nigdy nie będzie w stanie 5 razy naładować smartfona z baterią 3100 mAh. Tak naprawdę realna pojemność każdego power banku to około 70% nominalnej pojemności określonej przez producenta.

Z czego wynikają tak duże straty pojemności wszystkich power banków? Napięcie baterii power banku w większości przypadków jest równe 3,6-3,7 V i zależy m.in. od aktualnego poziomu naładowania. Przy czym warto pamiętać, że początkowo owo napięcie – aby było zgodne ze standardem USB – musi zostać podniesione do 5 V. Następnie prąd o tak podniesionym napięciu płynie kablem, np. do smartfona, po czym kontroler ładowania ponownie zredukuje ów poziom do tego, który wymagany jest przy bezpośrednim ładowaniu baterii. Takie skoki napięcia powodują utratę cennych elektronów. 

Warto więc postawić na nieco większą pojemność niż ta, która wynika z „twardych danych” naszych obliczeń – dzięki temu będziemy mieć pewność, że zawsze i wszędzie naładujemy niezbędny dla nas sprzęt.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl