Kiedy kupujemy nowego laptopa, cieszymy się wysoką wydajnością i odkrywamy jego możliwości. Z czasem jednak nawet najmocniejszy sprzęt zaczyna pracować gorzej. Często winna jest zbyt wysoka temperatura. Dowiedz się, jak schłodzić laptopa.
Spis treści:
1. Po czym poznać, że laptop się przegrzewa?
2. Dlaczego laptop się przegrzewa?
4. Jaką podstawkę pod laptopa wybrać?
Po czym poznać, że laptop się przegrzewa?
Zbyt wysokie temperatury w laptopie nie pojawiają się z dnia na dzień. To proces, który powoli wpływa na osiągi naszego sprzętu. Najczęściej pierwszym symptomem przegrzewającego się komputera jest głośna, intensywna i wydłużająca się praca wentylatorów urządzenia. Oznacza to, że układ chłodzenia komputera ma więcej pracy niż dotąd. Co prawda na tym etapie nie odczujemy jeszcze spadków w wydajności podczas użytkowania laptopa. Niemniej pracujący nieustannie wentylator to już poważny objaw problemów z utrzymaniem właściwej temperatury podzespołów.
Bardzo często problemy z przegrzewaniem dotykają przede wszystkim karty graficznej. To szczególnie uciążliwe dla miłośników gier, którzy chcą testować najnowsze tytuły. Wymagania sprzętowe gier wzrastają, a wymiana karty graficznej czy dokupowanie RAM-u nie należy do najmniejszych wydatków. W takim przypadku wiele osób decyduje się na wykorzystanie sprzętu, którym dotychczas dysponuje. Może okazać się to albo całkowicie nieskuteczne, albo w pewnym stopniu zdawać egzamin, ale powodować spore obciążenia procesora i karty graficznej. To w takim przypadku najczęściej dochodzi do przegrzania laptopa. Wysoką temperaturę odczujemy dość szybko, dotykając obudowę chwilę po włączeniu gry. W starszych modelach wystarczy włączyć odtwarzacz wideo lub któryś z serwisów streamingowych, żeby niebezpiecznie rozgrzać podzespoły komputera.
W skrajnych przypadkach system bezpieczeństwa automatycznie wyłączy grę w obawie przed przegrzaniem. W starszych komputerach dochodziło do nagłego wyłączenia się sprzętu, który nie był w stanie pracować dalej w tak wysokiej temperaturze. Ponowne uruchomienie było możliwe dopiero wtedy, gdy urządzenie ostygnie.
Dlaczego laptop się przegrzewa?
Częstym powodem jest zbyt intensywne użytkowanie laptopa ponad możliwości sprzętowe. Kiedy uruchamiamy wymagającą grę, procesor i karta graficzna działają na najwyższych obrotach po to, aby grafika działała płynnie. Niestety czasami skutkiem poddawania laptopa takiemu wysiłkowi może okazać się spalenie podzespołów.
Drugim najczęstszym powodem przegrzewania laptopa jest gromadzenie się brudu. Drobinki kurzu osiadają nie tylko na obudowie, ale również dostają się do wentylatorów lub zatykają kratkę wentylacyjną. Układ chłodzenia działa wtedy znacznie gorzej. Musi pracować z większym wysiłkiem, a ponadto nie ma dostępu do wystarczającej ilości chłodnego powietrza. W pobliżu podzespołów laptopa często powstaje niewielkie pole elektrostatyczne, co jeszcze bardziej przyciąga drobinki kurzu i inne zanieczyszczenia. Źle funkcjonujący układ chłodzenia sprawia, że komputer szybciej się nagrzewa, a przy intensywnym użytkowaniu, łatwo dochodzi do przegrzania.
Jak schłodzić laptopa?
Sposobów na schłodzenie laptopa może być wiele. Wszystko zależy od powodu przegrzewania się sprzętu.
-
Jeśli problemy z przegrzewającym się laptopem wynikają z nadmiernej ilości brudu, rozwiązaniem jest oczywiście gruntowne czyszczenie sprzętu. Najlepsza będzie wczesna profilaktyka, czyli regularne wycieranie obudowy oraz czyszczenie układu chłodzenia sprężonym powietrzem. Gdy dochodzi do skrajnych sytuacji, jak np. automatycznie wyłączający się laptop, lepiej oddać sprzęt do serwisu, gdzie rozstanie rozkręcony i odświeżony. Bardzo prawdopodobne, że konieczna będzie np. wymiana pasty termoprzewodzącej łączącej procesor z radiatorem.
-
Jeżeli problemem jest przeciążenie spowodowane włączaniem zbyt wymagających gier, najlepszym sposobem na zachowanie laptopa w dobrej kondycji będzie zamontowanie wydajniejszej karty graficznej lub dokupienie pamięci RAM. Niemniej czasami pomóc może także podstawka USB pod laptopa.
Jaką podstawkę pod laptopa wybrać?
To ważne pytanie, ponieważ na rynku znajdziemy duży wybór bardziej lub mniej efektywnych akcesoriów. Podstawka USB pod laptopa chłodzi sprzęt przy pomocy zewnętrznie zasilanych wentylatorów. Zapewnia również odpowiednią cyrkulację powietrza i sukcesywne chłodzenie podzespołów. Aby móc wygodnie i skutecznie korzystać z podstawki, należy dobrać jej rozmiar odpowiednio do rozmiaru laptopa. Najczęściej będzie to przekątna 15,6 cala, ale są też specjalne akcesoria do małych notebooków i 17-calowych laptopów gamingowych.
Drugi najważniejszy aspekt to liczba wentylatorów. Jeśli wykorzystujemy komputer do gier, niezbędne będą przynajmniej dwa wiatraczki. Warto też zwrócić uwagę na ich położenie względem np. karty graficznej w urządzeniu. Wreszcie należ zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest podstawka USB pod laptopa. Przeważnie akcesoria tworzone są z plastiku, ale większą trwałość zapewni nam połączenie tworzywa sztucznego z aluminium.
Nie zapominajmy również o kwestiach zdrowotnych. Wiele osób korzysta z laptopa, kładąc go sobie na udach. Taka bezpośrednia bliskość źródła wysokiej temperatury nie działa korzystnie na nasz organizm. Szczególnie ostrożni w tej kwestii powinni być panowie, którzy powinni całkowicie unikać opierania gorącego laptopa na udach.