Jeszcze do niedawna najpowszechniejszą aplikacją dla sportowców było Endomondo. Na szczęście istnieje także szereg innych rozwiązań mobilnych, przeznaczonych specjalnie dla cyklistów. Jakie są najlepsze aplikacje rowerowe i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Spis treści:
Najlepsza aplikacja rowerowa – czyli jaka?
Wyznaczanie tras i monitorowanie postępu to jedne z kluczowych cech aplikacji mobilnej dla rowerzystów. Nie są to jedyne wyznaczniki, których poszukują cykliści. Do pewnego czasu aplikacja Endomondo była najchętniej wybieranym narzędziem do aktywności fizycznej, ponieważ umożliwiała m.in. śledzenie własnych postępów. Jednak wiele innych aplikacji mobilnych również posiada takie funkcje. Czym więc cechuje się najlepsza aplikacja na rower?
-
Dostępne są pomiary wielu parametrów (nachylenie podłoża, rodzaj nawierzchni itp.);
-
Współpracuje z innymi urządzeniami, takimi jak pulsometr;
-
Jej interfejs jest prosty i intuicyjny;
-
Ma stosunkowo małą pojemność;
-
Nie zużywa dużo energii, dzięki czemu nie rozładuje smartfona w trakcie pracy;
-
Pracuje stabilnie, niezależnie od oprogramowania;
-
Obsługa jest w języku polskim.
Sprawdź: Jakie funkcje powinien mieć smartwatch dla sportowców?
Strava – najpopularniejsza aplikacja dla kolarzy i biegaczy
Strava bardzo szybko zyskała popularność nie tylko wśród rowerzystów, ale także i biegaczy. Pozwala na monitorowanie aktywności, przebiegu trasy, uwzględnia przy tym informacje na temat terenu (np. pokonywane wysokości n.p.m.).
Ciekawym aspektem tej aplikacji jest możliwość rywalizowania z pozostałymi użytkownikami. To doskonała opcja dla tych, którzy potrzebują do treningu motywacji zewnętrznej lub zwyczajnie lubią konkurować z innymi. Nowymi rekordami można się dzielić na platformach społecznościowych.
Do najważniejszych zalet aplikacji Strava zalicza się:
-
rozbudowane i różnorodne funkcje,
-
przejrzysty interfejs,
-
dostępność zarówno na smartfonach z Androidem, jak i oprogramowaniem iOS.
Locus Map i Mapy.cz – dokładność w planowaniu trasy
Wartą uwagi aplikacją dla rowerzystów jest Locus Map. Jej główną zaletą jest precyzyjne planowanie tras, dzięki czemu każdy cyklista (zarówno zawodowy, jak i amator) będzie znał dokładny przebieg trasy i nie spotka po drodze żadnych niespodzianek w postaci zamkniętych odcinków tras. Niestety, to narzędzie jest dostępne jedynie na smartfonach z systemem operacyjnym Android. Poza planowaniem tras umożliwia także śledzenie postępów oraz importowanie map w różnych formatach.
Alternatywę stanowi jednak aplikacja Mapy.cz, z której mogą już korzystać też użytkownicy iPhone’ów. Ona również pozwala na precyzyjne zaplanowanie trasy. W obu przypadkach dodatkową korzyścią jest możliwość korzystania z zaplanowanej trasy w trybie offline. Mapy.cz to aplikacja mobilna i webowa. Oznacza to, że jej użytkownicy mogą sobie wyznaczyć przebieg treningu na komputerze, a potem w trakcie korzystać z niego na swoim smartfonie.
Google Maps i Google Fit – tradycyjne, darmowe rozwiązanie
Podczas szukania darmowych aplikacji rowerowych z pewnością można natknąć się na Google Fit. W połączeniu z Google Maps tworzą bezpłatny pakiet do wyznaczania i monitorowania tras. Google Fit pozwala na śledzenie różnych parametrów treningu. Zalicza się do nich przejechaną odległość, czas czy ilość spalonych przy tym kalorii. Jest przystępną propozycją nie tylko dla rowerzystów, ale też dla biegaczy czy do innych typów aktywności fizycznej. Pozwala też na uwzględnienie pomiarów z pulsometru czy liczników ze smartwatcha.
Samo Google Fit nie daje opcji wyznaczania trasy rowerowej, dlatego też dopełnieniem będzie popularne Google Maps. Po włączeniu lokalizacji na smartfonie dostępne jest śledzenie przebiegu trasy. Korzyścią w tym przypadku jest z pewnością powszechność tego rozwiązania, co przekłada się na proste i intuicyjne użytkowanie.
Mapy od firmy Google są również sukcesywnie aktualizowane. Niestety w przypadku tras rowerowych niekiedy mogą zawodzić (np. pomijać alternatywne otwarte drogi lub nieprecyzyjnie podawać czas przejazdu poprzez nieuwzględnianie postoju na światłach podczas miejskich wycieczek). Do celów nawigacyjnych jest jednak w pełni wystarczająca.
Oprócz aplikacji – ubezpieczenie dla rowerzystów
Aplikacje dla rowerzystów to z pewnością przydatne narzędzia podczas trasy. Warto jednak zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych nieprzewidzianych sytuacji i wykupić ubezpieczenia OC, NNW czy casco na wypadek kradzieży. Takie pakiety ubezpieczeniowe można znaleźć w ofercie Play.
Jednym z nich jest „Twoja Asekuracja”. Zapewnia środki finansowe na skutki nieszczęśliwych wypadków, takich jak złamania, uszkodzenia, oparzenia czy nawet te prowadzące do trwałego inwalidztwa. Pieniądze te przeznacza się na rehabilitację i leczenie. Rozszerzeniem tego pakietu jest „Razem Bezpieczniej”. Warunki są podobne, a jedyną różnicą jest możliwość wpisania do ubezpieczenia osoby bliskiej.
Najlepsze aplikacje rowerowe cechują się m.in. dobrą optymalizacją, precyzyjnym planowaniem tras i dostępem do dokładnych map. Oprócz pobrania jednego z tych narzędzi warto również zainteresować się wykupem ubezpieczenia.