Ładowanie indukcyjne – jak działa Które modele telefonów obsługują ten sposób ładowania.jpeg
Porady

Ładowanie indukcyjne – jak działa? Które modele telefonów obsługują ten sposób ładowania?

17 stycznia 2024 3 minuty czytania

Ładowanie indukcyjne to fascynujące rozwiązanie, które całkowicie rewolucjonizuje dotychczasowy sposób zasilania urządzeń elektronicznych. Technologia ta eliminuje potrzebę fizycznego podłączania kabli m.in. do telefonów, zegarków i niektórych rodzajów słuchawek. Czego warto dowiedzieć się na ten temat?

Spis treści:

  1. Jak działa ładowanie indukcyjne w telefonach i czym jest?
  2. Jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne?
  3. Jakie telefony mają ładowanie indukcyjne?
  4. Ładowanie indukcyjne – powerbanki i inne gadżety

Jak działa ładowanie indukcyjne w telefonach i czym jest?

Ładowanie indukcyjne telefonów polega na bezprzewodowym zasilaniu baterii wybranych urządzeń elektronicznych przy użyciu pól elektromagnetycznych. Metoda ta zdobywa ostatnimi czasy coraz większą popularność zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. To dlatego, że zapewnia dużą wygodę użytkową.

Proces ten opiera się na wykorzystaniu zjawiska elektromagnetyzmu. Działa to w następujący sposób:

  • prąd elektryczny generuje pole magnetyczne podczas przepływania przez cewkę ładowarki;

  • następnie wygenerowany impuls przenoszony jest na cewkę wewnątrz telefonu;

  • tam zostaje przekształcony z powrotem w energię, która zostaje wykorzystana do naładowania baterii posiadanego sprzętu.

Należy zaznaczyć, że standard ładowania indukcyjnego w większości smartfonów to Qi (opracowany przez Wireless Power Consortium). To właśnie dzięki niemu urządzenia różnych producentów są ze sobą kompatybilne. W innym przypadku zainteresowani musieliby sprawdzać szczegółowe dane techniczne wszystkich kupowanych produktów, a następnie upewniać się, że zostały one odpowiednio dopasowane.

Jak wygląda w praktyce ładowanie indukcyjne telefonu?

Wystarczy umieścić sprzęt na ładowarce zgodnie z zaleceniami producenta. Nie trzeba robić nic więcej. Na ekranach urządzeń powinien pojawić się wówczas komunikat, zwykle zielona ikonografika (dzieje się tak m.in. w przypadku Samsunga Galaxy Flip Z Flip5).

To szczególnie praktyczne podczas codziennego użytkowania – zwłaszcza w przestrzeniach, w których znajduje się np. biurko lub stolik nocny. 

Sprawdź także: Telefony Samsung Galaxy seria A – który model warto wybrać?

Jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne?

W celu sprawdzenia tego należy wykorzystać kilka prostych metod. Pierwsza to zajrzenie do dokumentacji posiadanego telefonu. Dodatkowo informacje na ten temat producenci zamieszczają m.in. na prowadzonych przez nich stronach internetowych.

Inny sposób jest równie prosty. Twórcy umieszczają zwykle znak Qi na obudowach telefonów, które obsługują ten standard ładowania bezprzewodowego (wyjątek od tego stanowią m.in. smartfony Apple). Ostatnie sprawdzone rozwiązanie to fizyczna inspekcja urządzenia – telefony z funkcją indukcji posiadają szklane bądź plastikowe tylne panele. Materiałów tych używa się, ponieważ nie zakłócają przewodzenia prądu.

Jakie telefony mają ładowanie indukcyjne?

Obecnie na rynku znajduje się wiele popularnych telefonów z ładowaniem bezprzewodowym. Większość z nich można odnaleźć w ofertach popularnych operatorów sieci, w tym m.in. Play. Jakie jednak urządzenie warto kupić? Na co zwrócić uwagę?

Ładowanie indukcyjne – iPhone

Który iPhone ma ładowanie indukcyjne? Wszystkie modele od 8 wzwyż. Oznacza to, że standardem Qi wyróżniają się warianty od 2017 roku. Dzięki temu z bezprzewodowego zasilania baterii mogą korzystać również użytkownicy iPhone SE 2. generacji i kolejnych.

Ładowanie indukcyjne Apple przedstawia się jako jedno z szybszych. Posiadacze nowszych egzemplarzy mogą zasilać baterię telefonów za pomocą 15 W.

Ładowanie indukcyjne – Samsung

Samsung zapewnia wireless charging m.in. w telefonach takich jak:

  • Galaxy S23;

  • Galaxy Note10;

  • Galaxy S20;

  • Galaxy Fold;

  • Galaxy Flip.

Naładować bezprzewodowo da się ponadto Galaxy Watch i Galaxy Buds. Producent zapewnia szczegółową listę wszystkich kompatybilnych urządzeń na swojej oficjalnej stronie internetowej – jest ich ponad 20.

Ładowanie indukcyjne – Xiaomi

Ładowanie bezprzewodowe przeznaczono m.in. dla modeli Xiaomi takich jak 13T Pro i 13. Chiński gigant słynie z wykorzystywania przełomowych rozwiązań, które pozwalają na zasilanie baterii ładowarkami nawet 50/67 W. To sprawia, że telefony są gotowe do użytku już kilka minut po położeniu ich w docelowym polu.

Ładowanie indukcyjne – AirPods

Technologię wireless charging zastosowano w 2. i 3. generacji AirPods oraz we wszystkich generacjach AirPods Pro.

Ładowanie indukcyjne – powerbanki i inne gadżety

Kupując sprzęt z możliwością ładowania bezprzewodowego, warto zdecydować się też na zakup dodatkowych gadżetów, które uprzyjemniają korzystanie z tego rozwiązania technologicznego. Za przykład może posłużyć ładowarka indukcyjna na dwa telefony – przydaje się w sypialniach przeznaczonych dla dwóch osób (wówczas żaden mieszkaniec domu nie musi rezygnować z wygodnego rozwiązania). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby alternatywnie położyć na niej smartfona i słuchawki.

Absolutny must have stanowią powerbanki Qi. Dzięki nim nie trzeba nosić ze sobą żadnego kabla, a tym samym znika ryzyko jego uszkodzenia. Niektórzy użytkownicy doceniają również ładowarki indukcyjne do zabudowy. To doskonały pomysł dla osób ceniących sobie estetyczne rozwiązania we własnych domach.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl