Kradzież tożsamości w internecie – czym jest, jak rozpoznać, bronić się i gdzie zgłosić 2.jpg
Porady

Kradzież tożsamości w internecie – czym jest, jak rozpoznać, bronić się i gdzie zgłosić?

24 maja 2023 4 minuty czytania

Podszywanie się pod kogoś to niezwykle popularna forma przestępstwa, jednak niejedyna, która związana jest z kradzieżą tożsamości. Jak się przed nią zabezpieczyć i co zrobić w sytuacji, gdy do niej dojdzie?

Podszywanie się pod kogoś to niezwykle popularna forma przestępstwa, jednak niejedyna, która związana jest z kradzieżą tożsamości. Jak się przed nią zabezpieczyć i co zrobić w sytuacji, gdy do niej dojdzie? Kluczowe jest szybkie działanie, które pozwoli na zminimalizowanie szkód.

Spis treści:

 1. Co to jest kradzież tożsamości i jak najczęściej przebiega?
 2. Nastąpiła kradzież tożsamości – co robić?
 3. Jak zapobiec kradzieży danych osobowych?
 4. Rodzaje oszustw w internecie

Co to jest kradzież tożsamości i jak najczęściej przebiega?

Aby jak najprościej zdefiniować pojęcie kradzieży tożsamości, można powiedzieć, że jest to działalność przestępcza, która polega na pozyskiwaniu, wykorzystywaniu lub udostępnianiu informacji tożsamościowych dla uzyskania np. korzyści majątkowych. Jest to sytuacja, gdy ktoś, łamiąc prawo, wchodzi w posiadanie danych osobowych innej osoby i wykorzystuje je wbrew jej woli. Kradzież tożsamosi w kodeksie karnym określana jest przestępstwem, które podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Często to pojęcie utożsamia się z podszywaniem się, jednak dotyczy także innych rodzajów nielegalnych zachowań.

Na czym polega kradzież tożsamości w internecie?

Kradzież tożsamości może się kojarzyć np. z wyłudzaniem informacji i jest to jeden ze sposobów działania przestępców. Wraz z dostępem do internetu sposoby na oszustwo stały się prostsze a metody niemal nieograniczone. Przestępstwo następuje m.in. przez:

 • wyłudzenie;

 • kradzież dokumentów;

 • zakup danych na czarnym rynku;

 • przejęcie nieużywanych kont;

 • włamanie na konta zarejestrowane na różnych portalach i serwisach internetowych.

Sprawdź: Fałszywe połączenia telefoniczne od przestępców

Po co ktoś kradnie tożsamość? Skutki przestępstwa

Kradzież danych osobowych często kojarzy się ze zorganizowanym działaniem przestępczym i np. wyciekami baz danych użytkowników różnych serwisów. W ten sposób narażonych jest bardzo wiele niczego nieświadomych osób, które mogą zostać ofiarami kradzieży tożsamości. Statystyki pokazują, że problem może dotykać nawet kilkuset milionów obywateli.

Takie przestępstwa dokonywane są o wiele częściej na mniejszą skalę, co nie czyni ich mniej istotnymi. Głównym celem, jaki stoi za wejściem w posiadanie cudzych informacji, jest chęć zajęcia czyjegoś majątku – z tego względu niezwykle narażone na ataki są banki.

Poza pobudkami finansowymi kradzież imienia, nazwiska i wizerunku może być używana w celu ukrycia własnej tożsamości np. przez przestępców. Prowadzenie takiej działalności pod cudzymi danymi utrudnia identyfikację policji i pozwala na unikanie kary.

Kradzież tożsamości może być wykorzystywana w celu bezpośredniego szantażu. Przestępca w ten sposób zmusza swoją ofiarę do przekazywania pieniędzy lub wykonywania konkretnych działań pod groźbą upublicznienia wrażliwych danych. Często służą ku temu posiadane przez hakerów hasła lub kompromitujące informacje na temat danej osoby.

Wiąże się z tym też niszczenie reputacji, co również może być celem samym w sobie. Przejęcie cudzych danych, jak np. hasła, najczęściej służy do dostania się do chronionych systemów lub np. specjalnie zabezpieczonych baz danych.

Sprawdź:  Typosquatting – co to jest i jak go rozpoznać?

Nastąpiła kradzież tożsamości – co robić?

W sytuacji, w której dojdzie do wykroczenia, należy niezwłocznie przejść do działania, aby ograniczyć szkodliwe konsekwencje takiego działania. Gdzie jednak zgłosić kradzież tożsamości lub wypłynięcie wrażliwych danych do sieci? O przestępstwie najlepiej poinformować policję i możliwie dokładnie opisać czego dotyczy sprawa oraz w jaki sposób mogło do niej dojść, jakie informacje obejmuje. W kolejnych krokach należy:

 • skontaktować się z bankiem w celu uniknięcia wyciągania pieniędzy z konta i sprawdzić, czy dane nie są wykorzystane np. do zaciągnięcia kredytu;

 • zmienić dotychczasowe hasła na portalach społecznościowych, kontach firmowych, a nawet urządzeniach;

 • skontaktować się z innymi instytucjami czy osobami jak urząd skarbowy lub ubezpieczyciel.

Sprawdź:  Wyłudzenie numeru PESEL – jak się chronić

Jak zapobiec kradzieży danych osobowych?

Jak się chronić przed kradzieżą tożsamości? Zabezpieczenie się przed wykradnięciem danych osobowych powinno wiązać się przede wszystkim z ostrożnością w sieci. Opieranie swoich działań o zasadę ograniczonego zaufania to jedna z dobrych metod postępowania. Może się zdarzyć, że informacje np. z prośbą zapłaty faktury u operatora zostaną nadesłane przez hakera, który w ten sposób będzie próbował wyłudzić pieniądze.

Z tego względu nawet wtedy trzeba dokładnie przyjrzeć się mailowi, czasie, w którym przyszedł, czy sposobie dostarczenia informacji. W sytuacji wykrycia zagrożenia firmy informują swoich klientów i wskazują czego nie robić lub z kim się kontaktować w sytuacji podejrzenia przestępstwa.

Dodatkowo mogą prowadzić działalność informacyjną. Firma Play na swoim blogu umieszcza m.in. wpisy dotyczące różnego rodzaju ataków hakerskich, czym się charakteryzują i co mogą powodować. Dzięki temu uświadamiają grono swoich odbiorców i uczą jak rozpoznawać zagrożenie.

Rodzaje oszustw w internecie

W jaki sposób można stać się ofiarą oszustwa w internecie? Do najpopularniejszych metod ataków hakerskich zalicza się m.in.:

 • phishing – wiadomości z zamieszczonym linkiem, po którego kliknięciu urządzanie zostaje zawirusowane, przy czym wirus zbiera wrażliwe dane;

 • malware – złośliwe oprogramowanie jest instalowane na urządzeniu bez wiedzy użytkownika. Służy do śledzenia ruchów, a co za tym idzie pozyskiwania np. haseł;

 • spoofing e-maili – oszuści wysyłają e-maile, które wydają się pochodzić z wiarygodnych źródeł. Próbują nakłonić odbiorcę do podania swoich danych osobowych lub dokonania płatności;

 • hotspot Wi-Fi – przestępcy tworzą fałszywe punkty dostępowe wi-fi w miejscach publicznych. Po zalogowaniu w sieci oszuści mogą przechwycić dane przesyłane między urządzeniem a internetem.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl