Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie 1.jpeg
Porady

Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie?

4 czerwca 2023 4 minuty czytania

Istnieje kilka sposobów na ograniczenie transferu, sprawdź jak to zrobić.

Podczas korzystania z mobilnej transmisji danych pakiet internetu może szybko się wyczerpać. Jak zmniejszyć zużycie transferu? Czy warto włączyć limit danych? Istnieje kilka sposobów na ograniczenie transferu. Jak to zrobić?

Spis treści:

  1. Co zużywa dane w telefonie?

  2. Jak sprawdzić zużycie Internetu w telefonie?

  3. Jak zmniejszyć wykorzystanie danych?

  4. Dlaczego warto wiedzieć, jak oszczędzać dane komórkowe?

Co zużywa dane w telefonie?

Najwięcej danych zużywają aplikacje, które do działania potrzebują internetu. Co pobiera internet w telefonie? Aplikacje streamingowe (Netflix, HBO Max, Amazon Prime), muzyczne (Spotify, Tidal czy Apple Music), przeglądanie stron internetowych na przeglądarkach (Chrome czy Safari), szczególnie gdy posiadają dużo multimediów, a także pobieranie plików z sieci – to wszystko znacząco wpływa na zużycie danych w smartfonie. Większość z nich działa również w tle, czyli wtedy, kiedy nie korzysta się z nich aktywnie.

Wysokie zużycie internetu w telefonie może być szczególnie problematyczne, gdy do odnowienia limitu zostało jeszcze trochę czasu, a pakiet się wyczerpał i wszelkie strony internetowe działają bardzo powoli.

Jak sprawdzić zużycie Internetu w telefonie?

Gdzie sprawdzić zużycie internetu? W telefonie da się łatwo sprawdzić, czy użycie danych jest na wysokim poziomie. Wystarczy przejść do menu ustawień. W urządzeniach z Androidem trzeba znaleźć zakładkę „Sieć komórkowa”, a później „Wykorzystanie transmisji danych”. W tym miejscu pojawi się informacja na temat ich bieżącego zużycia, a także, które aplikacje pobierają ich najwięcej w konkretnym okresie.

Jeśli jest się użytkownikiem smartfona z iOS, po przejściu do zakładki „Ustawienia”, należy odnaleźć opcję „Sieć komórkowa”, gdzie będzie podana informacja na temat zużycia przez różne aplikacje.

Aby dowiedzieć się, ile transferu pozostało albo jak zwiększyć jego limit, należy szukać odpowiedzi u operatora. Większość z nich wprowadziła aplikację, dzięki której można zarządzać swoimi limitami, a także dowiedzieć, ile go się zużyło i ile zostało do końca rozliczenia. Na osobistym koncie klienta, logując się przez stronę internetową sieci komórkowej, również da się sprawdzić dostępny pakiet.

Jak zmniejszyć wykorzystanie danych?

Jest kilka sposób, aby ograniczyć zużycie danych i cieszyć się internetem na dłużej. Na początku warto skontrolować wszystkie aplikacje, czy działają one w tle i przez to nie zabierają megabajtów z pakietu. Należy sprawdzić, z których aplikacji się już nie korzysta, a następnie je odinstalować. Na smartfonie można również ustawić limit korzystania z danych. Kiedy zostanie on przekroczony, urządzenie automatycznie poinformuje użytkownika, że zbyt dużo internetu zostało zużyte.

Kolejną propozycją jest zmiana pakietu danych u operatora. Odpowiednia oferta to nie tylko skupienie się na abonamencie i wysokości miesięcznych kosztów, czy darmowe połączenia, czy SMS-y. Warto przyjrzeć się propozycjom, które mają dopasowany do potrzeb pakiet internetu. W Play można znaleźć taryfy, które zapewniają zarówno wysoki limit GB, jak i niskie opłaty. 100 GB za 20 złotych miesięcznie to propozycja dla wszystkich, którzy spędzają wiele godzin przed telefonem, korzystając z niego dla rozrywki czy w pracy.

Aby zmniejszyć zużycie pakietu danych w aplikacjach, należy ustawić opcję, aby ich aktualizacje i pobieranie dodatkowych danych odbywały się tylko za pomocą sieci Wi-Fi. W miarę możliwości zawsze warto korzystać z bezpiecznych i znanych połączeń niż z sieci komórkowej. Dzięki temu da się oszczędzić pakiet. Dodatkowo najlepiej wyłączyć automatyczne aktualizowanie aplikacji czy systemu, aby uniknąć pobierania ich podczas korzystania z sieci komórkowych.

Oszczędzanie danych w telefonie można osiągnąć za pomocą streamingowania. W jaki sposób? Wiele aplikacji, z których korzysta się do oglądania filmów czy słuchania muzyki online, pozwala na pobranie ulubionych utworów czy odcinków na urządzenie, aby w momencie, gdy nie ma się dostępu do internetu, nie było problemów z dalszym ich odsłuchiwaniem czy oglądaniem.

Korzystne są również tzw. okrojone wersje poszczególnych aplikacji, np. Facebook Lite czy Messenger Lite, które pozwalają dalej na wygodne działanie, jednak nie posiadają niektórych funkcji. Nie przeszkadza to jednak w ich codziennym funkcjonowaniu, a może zapewnić dodatkowe megabajty pakietu.

Dlaczego warto wiedzieć, jak oszczędzać dane komórkowe?

Oszczędzanie danych to niezwykle istotny aspekt, jeśli posiadany pakiet internetu jest niski. Przez niekontrolowane używanie można go szybko utracić, a wtedy jego prędkość znacznie spada. W takim przypadku przeglądanie portali społecznościowych czy oglądanie filmów staje się praktycznie niemożliwe albo utrudnione.

Co więcej, internet często przydaje się w najmniej oczekiwanym momencie. Korzystanie z GPS-u podczas podróży, przeglądanie stron w miejscu, gdzie nie ma bezpiecznego Wi-Fi to tylko niektóre z przykładów, gdzie dostęp do sieci będzie potrzebny. Im więcej pakietu uda się zachować, tym bezstresowo można z niego korzystać i to bez obaw o utratę dostępu do internetu. Warto również na bieżąco kontrolować ilość zużytych danych, aby nie zaskoczył nikogo brak możliwości połączenia się z siecią.

Sprawdź: Internet stacjonarny czy mobilny – poznaj plusy i minusy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl