Jak udostępnić ekran z telefonu 1 (1).jpg
Porady

Jak udostępnić ekran z telefonu?

13 lutego 2023 4 minuty czytania

Telefony komórkowe stały się wszechobecne w naszym życiu, a ich popularność tylko rośnie. Oferują one wygodny sposób na utrzymywanie kontaktu ze swoimi bliskimi, a przecież to tylko zaledwie ułamek tego, do czego służą tak naprawdę, swoimi możliwościami niewiele odbiegają od PC. Czy w ich przypadku, podobnie do komputerów osobistych, da się udostępnić ekran na innym urządzeniu?

Spis treści:
Czy udostępnianie ekranu z telefonu jest w ogóle możliwe?
Czy do przesyłania obrazu z telefonu potrzebny jest kabel?
Udostępnianie za pomocą kabla
Udostępnianie za pomocą internetu
Przykładowe aplikacje, które pozwalają przesyłać obraz za pomocą Wi-Fi
W jaki sposób udostępniać ekran z telefonu na telewizorze?
W jaki sposób udostępniać ekran z telefonu na innym telefonie?


Czy udostępnianie ekranu z telefonu jest w ogóle możliwe?


Udostępnianie ekranu z telefonu jest możliwe i w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechne. Dzięki m.in. odpowiednim aplikacjom można w prosty sposób przesyłać w czasie rzeczywistym różne treści ze smartfonu na inne urządzenia.

Pozwala to na szybkie pokazanie komuś np.:

 • albumu ze zdjęciami,
 • filmu,
 • prezentacji.


Na tym nie kończą się zalety. Wyświetlanie obrazu z telefonu na komputerze pozwala także na użycie kontrolera gamingowego, co sprawia, że granie w tytuły przeznaczone na urządzenia mobilne staje się zdecydowanie wygodniejsze, a gracz zyskuje przewagę nad swoimi przeciwnikami.

Ponadto udostępnianie ekranu telefonu często wykorzystywane jest przez pracowników dużych firm podczas spotkań online, umożliwiając łatwy dostęp do pomocnych dokumentów i materiałów innym osobom uczestniczącym w spotkaniu.

Dodatkowo jest to bardzo łatwy proces, do przeprowadzenia którego w większości przypadków potrzebne będzie jedynie stabilne połączenie z internetem, głównie za pomocą Wi-Fi (lub hotspotu Wi-Fi, jeżeli miejsce będzie pozbawione routera).


Czy do przesyłania obrazu z telefonu potrzebny jest kabel?


Wyświetlanie ekranu telefonu na komputerze możliwe jest z wykorzystaniem kabla lub Wi-Fi. Obie metody mają swoje osobne wady i zalety.


Udostępnianie za pomocą kabla


Zalety tego sposobu to stabilność połączenia oraz jego jakość. Zaznaczyć trzeba także, że jest to metoda zdecydowanie wygodniejsza do zastosowania np. w trakcie wyjazdów i delegacji, bo umożliwia obejrzenie m.in. serialu za granicą, gdy w pokoju hotelowym nie ma zapewnionego Wi-Fi, a roaming wyszedłby zbyt drogo.

Minusem jest fakt, że potrzebny jest często specjalistyczny kabel USB lub Lightning z końcówką HDMI albo VGA (MHL). Aby korzystać z tego typu złączy, najlepiej zawczasu odpowiednio się przygotować i kupić je w sklepie np. przed wyjazdem


Sprawdź także: Jak połączyć telefon z telewizorem? Poznaj pomocne wskazówki!


Udostępnianie za pomocą internetu


Osoby korzystające z udostępniania ekranu za pomocą połączenia internetowego zachwalają sobie tę metodę głównie ze względu na jej szybkość. Nie wymaga ona noszenia ze sobą niczego innego niż telefonu, więc można ja wykorzystać nawet wtedy, gdy się tego nie planuje.

Niestety, nie jest to zawsze możliwe: wystarczy, że w pomieszczeniu nie będzie Wi-Fi, a właścicielowi telefonu skończy się pakiet internetowy (np. za granicą). Zapewnione połączenie musi być także w miarę szybkie, bo w innym przypadku udostępniany ekran nie zachowa wystarczającej płynności (poniżej 24 FPS) i oglądanie czegokolwiek, co nie jest statycznym zdjęciem, będzie trudne.


Przykładowe aplikacje, które pozwalają przesyłać obraz za pomocą Wi-Fi


Jak wyświetlić ekran telefonu na komputerze za pomocą Wi-Fi? Zacząć należy od pobrania i wykorzystania jednego z następujących programów:

 • AirPlay (Apple),
 • Smart View (Samsung),
 • ScreenShare,
 • SmartShare,
 • Miracast.


Sprawdź także: Smart home – co to jest i ile to kosztuje?


Zainteresowani muszą pamiętać o tym, że w przypadku udostępniania obrazu z telefonu na TV przez Wi-Fi wymagane jest, aby telewizor był wykonany w standardzie SMART, czyli miał możliwość połączenia się z internetem (podpunkt ten da się obejść za pomocą zainstalowania przystawki Smart TV).

Łatwiej jest udostępnić obraz z telefonu na laptopie. Dlatego, że ich zdecydowana większość posiada fabrycznie wmontowaną kartę sieciową, mają ją nawet najwcześniej dostępne na rynku modele.


W jaki sposób udostępniać ekran z telefonu na telewizorze?


Jak więc udostępnić ekran z telefonu? Udostępnianie ekranu z telefonu na telewizorze nie jest trudnym zadaniem. Aby je wykonać potrzebne będą:

 • telefon,
 • telewizor,
 • połączenie sieciowe lub kabel HDMI typu MHL.


W przypadku, w którym użytkownik korzysta z połączenia zapewnionego przez kabel HDMI, wystarczy podpiąć określone urządzenia, a potem wybrać w menu TV odbieranie sygnału z wybranego portu.

Druga metoda wymaga wybrania konkretnej aplikacji zarówno z poziomu telefonu, jak i telewizora. Gdy użytkownik będzie mieć już zainstalowane oprogramowanie, wystarczy włączyć je na obu urządzeniach, a potem postępować zgodnie z wyświetlającymi się na ekranie instrukcjami.


W jaki sposób udostępniać ekran z telefonu na innym telefonie?


Obraz ze smartfonu może zostać wyświetlony na innym telefonie. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na wykorzystanie zewnętrznych aplikacji, które to umożliwiają. Dostępne są one w Google Play (Android) i App Store (iOS).

Poprawne udostępnianie obrazu nie jest trudne. Najczęściej wystarczy mieć telefon, telewizor i szybkie połączenie internetowe, a potem pobrać odpowiednią aplikację na obu urządzeniach.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl