Jak połączyć telefon z telewizorem Foto.jpeg
Porady

Jak połączyć telefon z telewizorem? Poznaj pomocne wskazówki!

10 grudnia 2021 2 minuty czytania

Nieustannie poszerza się wachlarz możliwości naszych smartfonów. Służą do gier, oglądania filmów i seriali, komunikacji czy pracy. Czasami ich jedynym ograniczeniem okazuje się nieduży ekran. 

Połączenie funkcjonalności smartfona z dużym ekranem telewizora może być bardzo użytecznym, ale też niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Jak sprawić, żeby 6 cali nagle zamieniło się w 60? Oto kilka pomocnych wskazówek.

Współczesne telewizory pod względem łączności bazują na złączach HDMI. Za ich pomocą podłącza się do telewizora dekoder telewizji satelitarnej czy soundbar (w przypadku nagłośnienia alternatywą jest kabel optyczny). Przewodowe połączenie telefonu z telewizorem może być jedyną opcją dla starszych modeli. Jak zatem połączyć telefon z telewizorem przy pomocy złącza, którego próżno szukać w smartfonach? Oczywiście dzięki przejściówce. Dokładnie chodzi o MHL (Micro USB-HDMI) lub adapter USB-C na HDMI. W tym przypadku nad wejściem HDMI w telewizorze powinno widnieć logo MHL. 

Konieczność połączenia kablem być może nie jest zbyt komfortowa, ale za to cechuje się prostotą i jest stosunkowo tania. Bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania można szybko wyświetlić obraz z telefonu na ekranie telewizora. Nie musimy także wybierać kolejnych liter za pomocą pilota, wystarczy wpisywać interesującą nas frazę na klawiaturze smartfona. Wadą takiego rozwiązania jest intensywne obciążenie, jakiemu poddawany jest smartfon. Przesyłanie dużych ilości danych obciąża procesor, pamięć oraz baterię.
Podobny sposób działania cechuje wejście Slimport. Wiele nowszych modeli smartfonów i telewizorów nie posiada jednak wymienionych wejść, dlatego w takich przypadkach pozostaje użycie aktywnego kabla lub połączenia bezprzewodowego.

Spis treści:
Zmień TV w Smart, a smartfon w pilota
Postaw na dedykowane rozwiązania

 

Zmień TV w Smart, a smartfon w pilota

Alternatywą dla połączenia przewodowego może być przystawka do telewizora, która umożliwia łączność bezprzewodową. Połączenie można uzyskać wtedy przez Wi-Fi w standardzie miracast. Zapewnia ono dobrą jakość obrazu i nie obciąża zanadto smartfona. Mowa tu o urządzeniach typu Cast i Miracast. Najpopularniejszym przykładem takiego sprzętu jest m.in. Goolge Chromecast, który pozwala także na inne połączenia, np. telefonu z konsolą PlayStation albo udostępnienie ekranu tabletu bądź laptopa na telewizorze.

Jeśli telewizor posiada Smart TV, potrafi wygenerować własną sieć, z którą może połączyć się smartfon. Kluczem jest w tym wypadku Wi-Fi Direct, które umożliwia bezpośrednie przeniesienie obrazu z telefonu na ekran telewizora. Plusem tego rozwiązania jest brak dodatkowych elementów czy urządzeń pośredniczących w transmisji. Trudnością w niektórych przypadkach może być znalezienie połączenia między danym modelem smartfona, a telewizorem. Inną opcją jest wykorzystanie routera. Obraz z telefonu może być przekazywany na telewizor praktycznie z każdego miejsca z domu lub mieszkania. Łączność bezprzewodowa nie narzuca więc żadnych ograniczeń, jeśli siła sygnału jest wystarczająca.

Innym ciekawym sposobem na połączenie smartfona z telewizorem jest funkcja telefonu jako pilota. Zazwyczaj odbywa się to przy pomocy dedykowanej aplikacji oraz wspólnej sieci Wi-Fi. W ten sposób możliwe jest połączenie telefonu z telewizorem Samsung czy LG, które posiadają własne aplikacje Remote. Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania? Sterowanie telewizorem przez smartfona zapewnia więcej swobody użytkownikom. Można wyłączyć lub ściszyć urządzenie będąc w drugim pomieszczeniu albo włączyć kanał, na którym emitowany jest ulubiony serial lub trwa transmisja meczu, jeszcze zanim zasiądziesz przed ekranem. Jak widać, sporo zależy od rodzaju telewizora, dlatego przed zakupem warto przeczytać nasz poradnik, z którego dowiesz się, jakie urządzenie będzie dla ciebie optymalne.


Postaw na dedykowane rozwiązania

Jeśli dopiero planujesz zakup telewizora i jednym z kryteriów wyboru jest szybka i nieskomplikowana łączność z telefonem, warto zastanowić się nad doborem marki TV do smartfona lub odwrotnie. Urządzenia tych samych producentów oferują zazwyczaj najszybszą i zarazem płynną możliwość podłączenia. Flagowym przykładem może być marka Samsung. Japoński producent przygotował dla swoich klientów funkcję „Smart View”, która pozwala na błyskawiczne przeniesienie widoku z ekranu smartfona Samsunga na telewizor tej samej firmy. Wystarczy raz sparować oba urządzenia, by cieszyć się możliwością korzystania z funkcji smartfona na ekranie telewizora. Widok na dużym wyświetlaczu można dowolnie zmniejszać i powiększać, co zapewnia dodatkowy komfort oglądania. Cały proces można zabezpieczyć kodem PIN-em, dzięki czemu nikt poza właścicielem, nie będzie mógł połączyć się z telewizorem.

Podłączenie telefonu do telewizora może przynieść wiele korzyści – urozmaicić rozgrywkę na smartfonie, umożliwić oglądanie filmów, seriali i programów dostępnych na aplikacjach mobilnych, czy też po prostu wspólne przeglądanie zdjęć zrobionych smartfonem na wakacjach. Wybierz optymalne rozwiązanie dla siebie i ciesz się większym widokiem.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl