Jak chronić sprzęt elektroniczny w czasie burzy Foto.jpeg
Porady

Jak chronić sprzęt elektroniczny w czasie burzy?

8 września 2021 3 minuty czytania

Jak zatem można skutecznie zabezpieczyć urządzenia elektroniczne, aby przetrwały czas wyładować atmosferycznych bez szwanku?

W czasie burzy nie tylko nasze osobiste bezpieczeństwo jest zagrożone. Na uszkodzenia narażone są także sprzęty RTV i AGD. Jak zatem można skutecznie zabezpieczyć urządzenia elektroniczne, aby przetrwały czas wyładować atmosferycznych bez szwanku?

Jak powstaje burza i dlaczego piorun zagraża sprzętom elektronicznym?

Burza to naturalne zjawisko, któremu towarzyszą pioruny, błyskawice, grzmoty i deszcz. Najczęściej występuje wtedy, gdy dojdzie do zderzenia dwóch mas powietrza – zimnej i ciepłej. Najbardziej zagrażająca ludziom, zwierzętom i sprzętom elektronicznym jest burza z piorunami. Dlaczego?

  • Uderzenie pioruna wyzwala duże pokłady energii elektrycznej.

  • Piorun, trafiając do instalacji elektrycznej, powoduje wzrost napięcia – to zaś zazwyczaj doprowadza do uszkodzenia podłączonych do instalacji urządzeń.

  • Nagły skok napięcia może przyczynić się nawet do spalenia podłączonych do gniazdek elektrycznych urządzeń.

Wiele osób uważa, że jeśli ma w domu piorunochron, ich sprzęt jest bezpieczny. Niestety, jest to błędne stwierdzenie, ponieważ piorunochron nie chroni bezpośrednio sprzętów RTV i AGD. Jego główną rolą jest odprowadzanie prądu pioruna do ziemi, co daje ochronę budynkom przed wyładowaniami, które mogą nieść ze sobą pożar.

Jak chronić sprzęt przed spięciem?

Jak już wiemy, piorunochron – ale też listwa przeciwprzepięciowa – nie uchroni nas przed skutkami uderzenia pioruna, jakie może przynieść ono naszym sprzętom. Wyładowania elektryczne podczas burzy są niezwykle silne i standardowe środki ochronne mogą nie wystarczyć. Gdy zatem tylko widzimy zbliżającą się burzę, standardowym działaniem powinno być odłączenie komputer i pozostałych urządzeń elektrycznych ze wszystkich gniazdek. To najskuteczniejsza ochrona!

Listwa przeciwprzepięciowa – warto wiedzieć

Dlaczego listwa przeciwprzepięciowa nie zawsze uchroni nas przed przykrymi następstwami uderzenia pioruna? Owszem, skutecznie skonstruowana listwa ma na celu właśnie ochronę domowej elektroniki przed tego typu zdarzeniami. Niestety, nie daje ona 100% pewności, ponieważ może nie być w stanie oprzeć się takiej sile, jaką niesie ze sobą piorun.

Co robić i jak zabezpieczyć się przed skutkami burzy?

  • Jak to zostało wspomniane, w pierwszej kolejności powinniśmy odłączyć nasze urządzenia od instalacji elektrycznej.

  • Choć nie da nam to 100% pewności, mimo wszystko warto posiadać listwę antyprzepięciową – będzie ona pomocna przede wszystkim wtedy, gdy nie ma nas w domu i nie możemy odłączyć naszych sprzętów z gniazdka.

  •  W ramach prewencji warto zaopatrzyć się w zasilacz UPS, który jest awaryjnym akumulatorem i przydaje się w przypadku zaniku zasilania lub też nagłych skoków napięcia.

  • Ważna jest również ochrona przeciwprzepięciowa pod postacią ograniczników przepięć, inaczej określanych ochronnikami. Dostępne są różne ich rodzaje, a dopasowuje się je przede wszystkim do instalacji, a dokładniej – poziomu napięcia, jakie obsługuje. Ochronniki pozwalają m.in. na ograniczenie ryzyka negatywnych skutków, jakie wiążą się z nagłymi wzrostami napięcia w sieci.

Gdy piorun uderzył – co wtedy?

Załóżmy, że prawidłowo zabezpieczyliśmy sprzęt, a piorun uderzył – co teraz? Przede wszystkim nie powinniśmy wpadać w panikę. Warto ze spokojem podejść do sprawy i ustalić, jakie straty ponieśliśmy (jeśli w ogóle). Pomocne może okazać się wezwanie specjalisty elektryka, który oceni, czy nie doszło do poważnej awarii instalacji elektrycznej. Jeśli straty będą znaczące, należy skontaktować się z firmą, która ubezpiecza nasz dom (zgadza się, o ubezpieczenie należy zadbać znacznie wcześniej i traktować je jako kluczowy element prewencji – nie tylko w kontekście zagrożeń związanych z burzami).

Jak chronić sprzęt elektroniczny w czasie burzy? Prewencja!

Jak to zostało już kilkukrotnie podkreślone, kiedy zauważymy zbliżającą się burzę, której towarzyszą pioruny, warto zadbać o wyłączenie sprzętów z zasilania. Nie zawsze jednak jesteśmy w domu i możemy zrobić to samodzielnie. W tym kontekście warto postawić na zaufanych sąsiadów, przyjaciół czy rodzinę – zostawmy im klucze, a w wymagającej tego sytuacji, poprośmy o reakcję z ich strony. Tego rodzaju zabezpieczenie będzie szczególnie istotne podczas naszych dłuższych wyjazdów. Zanim jednak wybierzemy się w takie, warto zawczasu wyłączyć sprzęty, których praca podczas naszej nieobecności nie jest niezbędna. Odłączmy więc z kontaktu router, telewizor, czajnik, nawilżacz powietrza etc. Nic na tym nie stracimy, a może okazać się to kluczowe dla bezpieczeństwa naszego domu. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl