ethernet.jpeg
Porady

Ethernet vs. Wi-Fi. Który standard wybrać?

23 kwietnia 2021 4 minuty czytania

Co jest lepsze – Ethernet czy Wi-Fi? Każdy z tych standardów ma zalety i wady, które warto poznać, zanim wybierze się najlepsze dla siebie rozwiązanie. Wydaje się, że łączenie się z siecią bezprzewodowo jest najwygodniejsze. Czy jednak jest efektywne? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz artykuł.

Chociaż niejedna promocja internetu kusi, bez względu na to, jaką wybierze się ofertę, najczęściej staniemy w domu przed dylematem, w jaki sposób najlepiej łączyć się z siecią – bezprzewodowo czy przewodowo. Odpowiedź nie jest wcale oczywista, ponieważ wszystko zależy od tego, jakich urządzeń używamy do łączenia się z internetem i do czego wykorzystujemy połączenie online. Inny standard sprawdzi się na przykład przy biurowej pracy zdalnej, a inny – przy toczeniu rozgrywek w sieci. Należy jednak zacząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest Ethernet, a czym Wi-Fi.

Czym jest Ethernet?

Na początek należy wyjaśnić, że pod pojęciem Ethernet nie kryje się wcale kabel sieciowy, jaki podłączany jest bezpośrednio do laptopa lub komputera. Ethernet jest tak naprawdę standardem, który określa ściśle właściwości sieci lokalnej LAN. Kabel to tylko jeden z elementów używanych w standardzie Ethernet do budowy wspomnianej sieci lokalnej. Ten standard został opracowany w latach 70. XX wieku przez Roberta Metcalfe’a z firmy Xerox. Aby skorzystać ze standardu Ethernet w domowych warunkach, trzeba połączyć router z urządzeniem końcowym (laptop, komputer PC) za pomocą kabla.

Ethernet (regulowany przez standard IEEE 802.3) zapewnia szybką transmisję danych, mniejsze zakłócenia, dużą stabilność połączenia. Wadą są ograniczenia w przemieszczaniu się z urządzeniem końcowym, jakie narzuca kabel. Do tego nie zawsze można łatwo poprowadzić przewód tak, żeby nie przeszkadzał i nie obniżał walorów estetycznych pomieszczenia.

O Wi-Fi każdy słyszał!

W przypadku Wi-Fi nie ma mowy o używaniu żadnego kabla do podłączania urządzeń. Tę nazwę znają chyba wszyscy użytkownicy nie tylko komputerów, ale i smartfonów czy tabletów. Za początek Wi-Fi można uznać 1999 rok, gdy takie marki jak Nokia, Airones, 3Com i Lucent Technologies powołały do istnienia WECA (Wireless Ethernet Compatibility Alliance), który później został zmieniony na Wi-Fi Alliance. Celem tych stowarzyszeń było wdrożenie i upowszechnienie technologii Wi-Fi. Od czego pochodzi ten skrót? Od angielskiego wyrażenia „Wireless Fidelity”. Parametry Wi-Fi są regulowane przez różne standardy – dla pasma 2,4 GHz to IEEE 802.11b, IEEE 802.11ge i IEEE 802.11n, natomiast dla najnowszego rozwiązania i pasma 5 GHz (wyższa prędkość przesyłania danych bez zakłóceń, ale na bliższe odległości) to IEEE 802.11ac.

W przypadku Wi-Fi połączenie z internetem odbywa się w sposób bezprzewodowy. Największą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście duża mobilność i wygoda. Nie ma ograniczeń w postaci kabla, który musi być zainstalowany w pomieszczeniu przy standardzie Ethernet. Niestety wadą jest często zasięg, szczególnie w dużych budynkach. Im dalej od routera, tym przesyłanie danych może być wolniejsze, a do tego mogą pojawić się zakłócenia sygnału (np. ściany, sufity, inne urządzenia).

Czym różni się Ethernet od Wi-Fi?

Podstawowa różnica to oczywiście sposób połączenia z internetem – w Ethernet to kabel, a w Wi-Fi sieć bezprzewodowa. To jednak nie wszystko. Różnice widać już na poziomie bezpieczeństwa. Wi-Fi to sygnał, który wychodzi poza nasze mieszkanie i jest bardziej podatny na włamania niż sygnał prowadzony poprzez kabel. W ostatnim przypadku najsłabszym punktem są urządzenia podłączone do lokalnej sieci, które mogą zostać zainfekowane.

Kolejna różnica dotyczy prędkości. Ethernet jest szybszy niż Wi-Fi. Najczęściej używany kabel Cat5e może zapewniać przesył do 1 Gb/s, a nowszy (Cat6) – nawet do 10 Gb/s. W ostatnich latach standard Wi-Fi poczynił jednak duże postępy i różnice w prędkościach zostały zmniejszone, np. w paśmie 5 GHz można osiągnąć przesył do 1733 Mb/s (standard 802.11ac). Warto jednak zauważyć, że pomimo ciągłego wzrastania prędkości w Wi-Fi, to właśnie Ethernet zapewnia stabilne przesyłanie danych bez zakłóceń, które mogą obniżyć prędkość transferu. Właśnie stabilność to kolejna różnica między Ethernet a Wi-Fi.

Nie można również zapomnieć o opóźnieniach. Chodzi o czas potrzebny na przesłanie pakietu w sieci, co jest sprawdzane poleceniem „Ping”. Większe opóźnienia pojawią się w Wi-Fi.

Standard bezprzewodowy czy kablowy?

Co zatem wybrać – standard Ethernet czy Wi-Fi? To zależy od tego, do czego używamy internetu i na jakim urządzeniu. O ile najczęściej z Wi-Fi łączymy urządzenia mobilne i laptopy, o tyle komputer stacjonarny w wielu przypadkach zostanie połączony kablem. Wyznacznikiem może być zatem mobilność. Wi-Fi to więcej swobody i wygoda. Powinno zostać wybrane, jeśli nie chcemy żadnych ograniczeń w postaci kabli. Jeśli jednak przesyłamy często duże pliki, lepiej wybrać Ethernet. To rozwiązanie jest także lepsze w przypadku miłośników gier online. Ping będzie wtedy mniejszy i nie ma niebezpieczeństwa zerwania połączenia. Do zwykłej pracy biurowej, przeglądania social media czy stron internetowych wygodniejsze będzie Wi-Fi, a często wystarczy także do oglądania filmów na platformach streamingowych.

Tak naprawdę każdy powinien sam zdecydować, czy woli używać Wi-Fi, czy też nie przeszkadza mu podpięty kabel w standardzie Ethernet. To w rzeczywistości wybór między wysokim komfortem korzystania z urządzenia w dowolnym miejscu domu a rozwiązaniem zapewniającym większą prędkość i stabilność internetu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl