Ekran 120 Hz w smartfonie.jpeg
Porady

Ekran 120 Hz w smartfonie – niezastąpiona funkcja czy zbędny dodatek?

27 marca 2024 4 minuty czytania

Coraz więcej smartfonów ma ekran o częstotliwości 120 Hz. Czy jest to niezbędna funkcja czy tylko kolejny dodatek? Sprawdź nasz artykuł!

Producenci telefonów komórkowych stale zaskakują nowościami. Niektóre proponowane przez nich rozwiązania ułatwiają korzystanie z urządzeń mobilnych na co dzień. Do innowacji technologicznych można zaliczyć m.in. ekrany o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Umożliwiają one płynniejsze niż dotychczas wyświetlanie obrazu, ale to nie wszystko. Co dokładnie warto o nich wiedzieć?

Spis treści:

  1. Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu? 

  2. Którzy producenci wprowadzają telefony 120 Hz?

  3. Praktyczne zastosowanie ekranów 120 Hz

  4. Czy warto zainwestować w 120 Hz telefon?

  5. Więcej niż 120 Hz – czy to możliwe?

  6. Ekran 120 Hz – czy naprawdę jest potrzebny?

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu? 

Częstotliwość odświeżania ekranu (wyrażana w hercach) to wartość określająca maksymalną ilość jego aktualizacji w ciągu sekundy. Tradycyjne smartfony oferowały dotychczas jedynie 60 Hz, jednak obecnie istnieją wyświetlacze, które osiągają aż 120 Hz.

Działanie to przekłada się na:

  • płynniejsze przewijanie treści;

  • dynamiczne reakcje urządzenia na dotyk użytkownika;

  • możliwość wyświetlania 120 klatek na sekundę (ang. Frames per Second).

Różnica jest ogromna. Dla porównania tradycyjna wartość FPS dla filmów wynosi jedynie 24.

     Sprawdź także: Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu i jaka powinna być w smartfonie, laptopie i telewizorze?

Różnica między 60 a 120 Hz – czy jest zauważalna gołym okiem?

Czy różnica między np. 4K 120 Hz a 4K 60 Hz jest zauważalna? Tak, a zwłaszcza w kontekście gier mobilnych. To dlatego, że w trakcie rozgrywki znaczenie ma każdy ułamek sekundy – taka częstotliwość odświeżania ekranu ułatwia dostrzeganie istotnych detali.

Warto wspomnieć, że usprawnienie jest widoczne nawet podczas korzystania z mediów społecznościowych i podnosi komfort użytkowania do nowego poziomu.

     Sprawdź także: Tani telefon do gier – jak wybrać odpowiedni model?

Którzy producenci wprowadzają telefony 120 Hz?

W jakich telefonach można szukać ekranu 120 Hz? To dobre czasy dla konsumentów. Okazuje się, że ta technologia jest już dostępna w większości flagowych modeli smartfonów.

iPhone 120 Hz – modele

Modele Apple wspierające 120 Hz to:

  • iPhone 13 Pro;

  • iPhone 13 Pro Max;

  • iPhone 14 Pro;

  • iPhone 14 Pro Max;

  • iPhone 15 Pro;

  • iPhone 15 Pro Max.

Można zakładać, że technologia ProMotion zostanie wykorzystana również z wariantach iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max.

LG 120 Hz – modele

120 Hz w telefonie LG? To niestety niemożliwe. Produkcja nowoczesnych smartfonów została zakończona w kwietniu 2021 roku.

Samsung 120 Hz – modele

Polecane telefony 120 Hz od Samsung to przede wszystkim:

  • Galaxy A35;

  • Galaxy S23;

  • Galaxy S24;

  • Galaxy S24 Ultra.

Wymienione smartfony są dostępne m.in. w ofercie Play. Sprawdź ofertę smartfonów

Praktyczne zastosowanie ekranów 120 Hz

W jaki sposób samemu doświadczyć korzyści płynących z zastosowania ekranów 120 Hz? Najlepiej można zauważyć to podczas czytania tekstu na komórce w trakcie przewijania ekranu w dół lub górę. Wzrok użytkownika przy tak częstym odświeżaniu obrazu nie będzie się męczyć – to dlatego, że częste aktualizacje zapewniają płynne wyświetlanie obrazu bez żadnych widocznych szarpań i tzw. przeskoków.

Czy warto zainwestować w 120 Hz telefon?

Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ekrany 120 Hz to tylko kolejna specyfikacja na liście technicznych parametrów, to w praktyce okazuje się, że mają one ogromny wpływ na codzienne doświadczenia podczas użytkowania.

Na wstępie należy podkreślić, że producenci rzadko reklamują tę funkcję jako kluczową cechę swoich urządzeń. Dzieje się tak, ponieważ częstotliwość odświeżania 120 Hz jest trudna do zobrazowania.

Nie da się w pełni zademonstrować zalet na ekranie nieobsługującym tej technologi. To sprawia, że wielu konsumentów może nie być świadomych tego, jak dużą różnicę stwarza obecność takiego wyświetlacza.

Ogólna responsywność interfejsu jest na poziomie, którego nie da się doświadczyć m.in. w urządzeniach 60 Hz. Powrót do urządzeń zapewniających tę standardową wartość może okazać się trudny i odczuwalny na każdym kroku użytkowania.

Różnica jest na tyle znacząca, że nie da się jej nie zauważyć podczas pierwszych sekund trzymania urządzenia w ręce. 120 Hz ma realny wpływ na stan zadowolenia użytkownika podczas korzystania ze smartfona.

Więcej niż 120 Hz – czy to możliwe?

Niektóre modele współczesnych telefonów zostały wyposażone w częstotliwość odświeżania ekranu 144 Hz. Testując jednak urządzenia o różnych częstotliwościach, zauważyliśmy, że różnica między modelami 60 Hz a 120 Hz jest bardziej odczuwalna niż między wariantami 120 Hz a 144 Hz – to z powodu ogromnego przeskoku jakościowego w pierwszym przypadku.

Innymi słowy, użytkownikom telefonów 60 Hz, którzy rozważają zakup nowego urządzenia, wystarczy prawdopodobnie smartfon 120 Hz. Chyba że ktoś jest miłośnikiem nowinek technologicznych i pragnie zapewnić sobie możliwie najlepsze doświadczenie na ten moment.

Ekran 120 Hz – czy naprawdę jest potrzebny?

Osobom, które korzystały z ekranów 120 Hz, nie polecamy powrotu do 60 Hz! Najlepiej zdecydować się na telefon z ekranem o większej częstotliwości podczas rozważania zakupu nowego urządzenia. Mimo że ich zalety mogą nie być od razu oczywiste ze względu na trudności związane z marketingowym przedstawieniem tej funkcji, użytkownicy szybko dostrzegą różnicę w płynności i responsywności interfejsu.

Wysoka częstotliwość odświeżania znacząco poprawi doświadczenia użytkowania telefonu – od przeglądania treści po granie w gry mobilne.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl