Pytania o to, do ilu procent ładować telefon, w zasadzie nie zadajemy sobie zbyt często. Na co dzień nie zwracamy uwagi na tego typu szczegóły, a przecież to one przekładają się m.in. na żywotność akumulatora w naszym smartfonie. Sprawdź, o jakich zasadach w kontekście ładowania telefonu warto pamiętać!
Spis treści:
Jak dbać o baterię w telefonie?
Gdy zostaje nam tylko kilka procent baterii, bardzo często zaczynamy się mocno stresować. Tym bardziej że zwykle dochodzi do tego w momencie, kiedy naprawdę potrzebujemy dostępu do swojego smartfona – cóż, taka złośliwość losu. Na szczęście można zmniejszyć ryzyko podobnych sytuacji, chociażby poprzez świadome podejście w zakresie tego, do ilu procent ładować telefon, jakim sprzętem powinno się to robić, a także czego warto przy tym unikać. Oto kilka kluczowych zasad, o których każdy z nas powinien pamiętać:
Postaw na wolniejsze ładowanie
Ładowarki nazywane super charge, fast charge czy quick charge coraz bardziej zyskują na popularności. I trudno się temu dziwić – przykładowo twórcy baterii Quick Charge 4.0 zaznaczają, że ich sprzęt jest w stanie naładować smartfona z poziomu 0 do 50% w zaledwie 15 minut. Jeśli chodzi o standardową ładowarkę, bazującą na mocy 5-10 W, zajmie to zapewne ponad godzinę (zależnie od innych czynników). Jako szybkie ładowarki uznaje się na ten moment te oferujące moc 20 W, choć niektóre pracują nawet na poziomie ponad 100 W.
Sprawdź także: Które smartfony posiadają ładowarki Super Charge?
W kontekście szybkich ładowarek nieraz jednak pojawia się wątpliwość, czy nie wpływają na żywotność akumulatora. Trzeba przyznać, że jest to wątpliwość zasadna. Faktycznie, może tak być, choć oczywiście producenci wyposażają je m.in. w odpowiednie systemy zarządzania energią (podobnie jak producenci smartfonów, z którymi tego typu ładowarki są kompatybilne).
Nie ładuj, gdy telefon jest rozgrzany
Wspomniane wyżej szybkie ładowanie może się wiązać m.in. z ryzykiem przegrzania telefonu. To bardzo niekorzystne zjawisko, które może prowadzić do zniszczenia ważnych podzespołów lub wręcz wybuchu smartfona. Co więcej, do przegrzania sprzętu może dojść także w przypadku kontaktu ze zbyt wysokimi temperaturami, np. gdy przez dłuższy czas telefon będzie leżał na słońcu.
W takich momentach absolutnie nie powinno się podłączać telefonu do ładowarki. Poleca się przenieść go w chłodniejsze miejsce oraz ograniczyć działanie do minimum – wyłączyć Wi-Fi, Bluetooth, wszelkie aplikacje itd. Konieczne jest też zapewnienie mu odpowiedniej wentylacji.
Co ważne, podobne wskazówki przekładają się także na inne ekstremalne warunki, jak chociażby silny mróz (np. zostawienie telefonu na kilka godzin w śniegu). Temperaturę smartfona trzeba wtedy doprowadzać do normy stopniowo, absolutnie nie podłączając go w tym czasie do ładowarki.
Używaj odpowiednich urządzeń
Stosowane ładowarki powinny być oryginalne i kompatybilne z wybranym telefonem. Korzystanie z zamienników wiąże się m.in. z większym ryzykiem przegrzania urządzenia – jeśli nie masz wyjścia, szukaj zamienników posiadających odpowiednie certyfikaty.
Warto też na co dzień wybierać ładowanie za pomocą kabla – bezprzewodowe generuje więcej ciepła, co może przyspieszać zużycie baterii.
Wprowadź w codzienne życie odpowiednie nawyki
Wśród takich nawyków może być np. zaprzestanie pozostawiania telefonu podłączonego do ładowarki na całą noc. To bardzo popularne działanie, ale trzeba wiedzieć, że może negatywnie wpływać na żywotność baterii. Podobnie jak ładowanie smartfona przykrytego np. poduszką – brak wentylacji to duże ryzyko nadmiernego wzrostu temperatury. Przegrzewanie się baterii może też spowodować np. granie w gry czy oglądanie filmów podczas ładowania. W jego trakcie najlepiej w ogóle nie używać smartfona.
Sprawdź także: Jak włączyć i wyłączyć powiadomienia w telefonie?
Co więcej, warto odłączać ładowarkę, gdy nie jest używana, ponieważ zapobiega to przepięciom i oszczędza energię.
Do ilu procent ładować telefon?
Jeśli chodzi o konkretne dane mówiące o tym, do ilu procent ładować telefon, zwykle podaje się następujące wytyczne:
-
najlepiej ładować smartfona do 80% i nie dopuszczać, by poziom baterii spadał poniżej 20%;
-
nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania;
-
podobnie jak do długotrwałego „trzymania” baterii na 100%, co ma miejsce np. podczas wspomnianego wyżej podłączania telefonu do ładowarki na całą noc.
Warto przy tym pamiętać, by na bieżąco sprawdzać stan baterii, co pomoże jeszcze lepiej doprecyzować, do ilu procent ładować telefon. Przykładowo w iPhonie można to zrobić w Ustawieniach – należy wybrać kategorię „Bateria”, a następnie „Kondycja i ładowanie baterii”. Dostaniemy wtedy m.in. informacje o tym, jaka jest w danym momencie maksymalna pojemność akumulatora, na które aplikacje zużywamy najwięcej baterii, czy mamy włączoną opcję zoptymalizowanego ładowania itp.
Sprawdź także: USB-C we wszystkich smartfonach? Tak, to już standard!
Jeśli zaś chodzi o telefony z Androidem, tego typu informacje można otrzymać np. po wpisaniu kodu *#*#4636#*#* i wyborze opcji „Informacje o baterii” (choć nie działa to na wszystkich modelach smartfonów). Pomocne może być też skorzystanie z przeznaczonych do tego aplikacji, jak np. AccuBattery, które podają sporo naprawdę szczegółowych danych.
To o tyle istotne, że wraz ze starzeniem się akumulatora, jego wydajność spada, co jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym. Odpowiednie monitorowanie tego procesu pozwoli jednak lepiej zarządzać wydajnością.