oczyszczacz_powietrza_xiaomi.jpg
Porady

Czysta atmosfera. Dlaczego warto zainwestować w odświeżacz powietrza?

3 sierpnia 2021 4 minuty czytania

W większych miastach coraz częściej stężenie pyłów w powietrzu przekracza dopuszczalne normy. Na szczęście możemy w szybki sposób poprawić nasze samopoczucie i zdrowie, decydując się na specjalne urządzenie. Odświeżacz powietrza to niezastąpiony sprzęt w naszym domu albo biurze.

Najtańsze odświeżacze powietrza nie są drogie i możemy je kupić już od kilkuset złotych. Jednak co powinniśmy wiedzieć przed zakupem takiego urządzenia? Na jakie parametry przede wszystkim zwracać uwagę? Może warto wybrać droższe urządzenie?

Główne funkcje odświeżacza powietrza

Nikt z nas nie chce niepotrzebnie narażać się na różne choroby – wiadomo, zdrowie jest najważniejsze. Niestety, w dzisiejszych czasach trudno jest o uzyskanie odpowiedniej jakości powietrza w domu czy miejscu pracy. Na szczęście w sklepach możemy kupić jeden ze sprzętów, który przede wszystkim będzie oczyszczał wdychane przez nas powietrze. 

Odświeżacze powietrza najczęściej oparte są na filtrach HEPA. Wszystko dlatego, że jako jedyne potrafią skutecznie (w ok. 99%) odfiltrować pyły i zanieczyszczenia pochodzące z niskiej emisji. Ma to ogromne znaczenie, bowiem największym zagrożeniem dla naszego organizmu są przede wszystkim pyły PM 2.5 i PM 10. Dodatkowo droższe modele zapewniają pozbycie się z powietrza nieprzyjemnych zapachów, np. dymu papierosowego, czy nawet wirusów i różnego rodzaju grzybów. 

Niektóre modele odświeżaczy powietrza oferują również tryb nawilżania powietrza. O co w tym chodzi? Żeby oddychało nam się lepiej (co przekłada się na nasze zdrowie oraz innych lokatorów danego pomieszczenia), możemy przejąć kontrolę nad odpowiednim poziomem nawilżenia powietrza. Wystarczy ustawić wybraną funkcję w naszym urządzeniu.

Oczywiście warto pamiętać także o tym, że odświeżacze powietrza są niezastąpionym sprzętem dla alergików albo osób, które mają problemy z oddychaniem, ponieważ oczyszczają powietrze z kurzu.

Najważniejsze kryteria wyboru odświeżacza powietrza

Często kluczowym elementem w podejmowaniu decyzji o kupnie jest cena. Dobre i tanie urządzenia tego typu zaczynają się już od 250 złotych, jednak to nie cena powinna być najistotniejsza. Jednym z głównych kryterium doboru odpowiedniego modelu powinna być powierzchnia, na której będzie on pracował.

Najprostszy sprzęt oferuje zazwyczaj pracę na powierzchni do kilku metrów. Nieco droższy może objąć swoim działaniem pomieszczenie o wielkości przekraczającej nawet 51m2. Na szczęście to wydatek nieprzekraczający jeszcze tysiąca złotych. Zatem kiedy zapłacimy za odświeżacz powietrza 2000–3000 złotych?

Wszystko zależy od dodatkowych funkcji oraz programów, z jakie oferuje urządzenie, niekoniecznie od wielkości pomieszczenia. Przykładowo jeden z najpopularniejszych odświeżaczy powietrzaXiaomi Mi Air Purifier 3H kupimy już od 579 złotych (48 m2). Cena innego modelu Xiaomi Mi Air Purifier Pro H zaczyna się od 1099 złotych (72 m2). Dodatkowo model Philips AMF220/15 3w1 Pure Breeze&Hot kosztuje od 1539 złotych, a oferuje zaledwie pracę do 20 m2. 

Na pierwszy rzut oka widać, że jeśli mamy mniejsze pomieszczenie (do 20 m2) i tym kryterium będziemy się kierowali (a nie ceną), to najbardziej opłaca się kupić Philips AMF220/15 3w1 Pure Breeze&Hot – bo ten sprawdzi się znakomicie przy takiej powierzchni. Tylko że przepłacimy, bo moglibyśmy kupić Xiaomi Mi Air Purifier 3H (tańszy niemal o 1000 złotych), który i tak zaoferowałby większy obszar działania.

Jakie programy oferują urządzenia za kilka tysięcy, których nie mają tańsze sprzęty? Wśród najpopularniejszych technologii odświeżania powietrza możemy wyróżnić:

  • Filtrację wielostopniową (np. 2-stopniowa, 3-stopniowa),
  • TSS Ceramiczny Rdzeń Sterylizujący (we wnętrzu modelu, w jego rdzeniu niszczone jest 99,99% szkodliwych mikroorganizmów),
  • Plasmacuster (technologia jonizacji opracowana przez firmę Sharp),
  • Dyson Air Multiplier (technologia opracowana przez markę Dyson, polegająca na rozprowadzaniu oczyszczonego, chłodnego powietrza),
  • VitaShield – (filtruje do 99,97% drobnych cząsteczek takich jak pyłki, kurz, roztocza czy sierść zwierząt).

Do tego dochodzą opcje dodatkowe, jak wspomniana wcześniej funkcja nawilżania powietrza czy jonizacja (pozbywanie się wirusów, bakterii, zarodników grzybów i pleśni) oraz wbudowany w urządzenie wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Warto zainwestować w sprzęt oferujący różnego rodzaju czujniki (alergenów, gazu, lotnych związków organicznych), niski poziom hałasu mierzony w decybelach, a przede wszystkim wydajność takiego urządzenia przeliczana na godzinę pracy. Co to oznacza? 

Każdy odświeżacz powietrza w zależności od parametrów technicznych jest w stanie filtrować pewną ilość powietrza. Tańsze urządzenia mogą oczyścić, np. do 160 m3/h, tymczasem lepsze modele potrafią w ciągu tego samego czasu oczyścić nawet 250 m3 (i więcej).

Filtry do odświeżacza powietrza

Tak samo jak inne sprzęty, odświeżacz powietrza do prawidłowego działania potrzebuje filtrów. Jednym z najtańszych i niezawodnych sposobów jest zainwestowanie w model z wymiennymi filtrami HEPA. Nie są one drogie, a w zależności od naszego urządzenia, wymieniać je trzeba co jakiś czas – najczęściej co kilka miesięcy. Wszystko tak naprawdę zależy od nas i od tego, na jakim programie będzie działał nasz sprzęt.

Do tego dochodzą filtry wstępne, które dodatkowo filtrują wdychane przez nas powietrze. Jednak w większości przypadków „dodatkowe” filtry można myć albo odkurzać.

Co jeszcze ma wpływ na szybszą eksploatację urządzenia i konieczność zmiany filtra? Przede wszystkim poziom zanieczyszczenie w pomieszczeniu, w którym ten będzie pracował. Im gorsza jakość powietrza, tym więcej urządzenie wykona pracy, by odfiltrować je z zanieczyszczeń.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl