5 korzyści z wyboru technologii 5G.jpeg
Internet

5 korzyści z wyboru technologii 5G – sprawdź, dlaczego warto!

8 lutego 2024 4 minuty czytania

Poznaj 5 powodów, dla których warto przeskoczyć na nowy poziom technologii. Jakie są korzyści technologii 5G? Dowiedz się z naszego artykułu!

Jeszcze względnie niedawno technologia 5G wydawała się być pieśnią odległej przyszłości. Dziś można korzystać z niej w coraz to większej liczbie miejsc, o dużych miastach w ogóle nie wspominając – we wszelkich metropoliach 5G powoli staje się niemalże obowiązkowe. Co za tym stoi i jakie dokładnie zalety ma sieć piątej generacji? Sprawdź i także zacznij z nich korzystać!

Spis treści:

  1. 5G – co to właściwie jest?

  2. Co jeszcze warto wiedzieć o 5G?

5G – co to właściwie jest?

5G – sieć piątej generacji – to jeden ze standardów, które umożliwiają przesyłanie i odbieranie danych. Tego typu technologia korzysta z fal radiowych – jest to internet bezprzewodowy. Dlaczego jednak w ogóle pojawiła się potrzeba jej wdrożenia, skoro mieliśmy już 3G i 4G? 

Otóż nigdy wcześniej nie było tak wielu urządzeń korzystających z połączenia internetowego i nie przesyłano tak gigantycznych porcji danych, jak ma to miejsce w ostatnich latach. Poprzednie generacje, w tym także wymienione tu 3G i 4G, najzwyczajniej w świecie nie dałyby sobie z tym rady. Warto chociażby zaznaczyć, że pierwsza z nich umożliwia przepływ danych z prędkością 42 Mb/s, 4G – 300 Mb/s, zaś 5G nawet ponad 1000 Mb/s! Co więcej, czas reakcji tego typu sieci jest przy tym błyskawiczny, bo zajmuje nawet zaledwie ok. 1 milisekundy (dla porównania: w technologii 3G było to ok. 100 ms, zaś w 4G – ok. 40 ms). 

Więcej informacji: Czym jest 5G?

Jak zatem widać, 5G jest przede wszystkim odpowiedzią na współczesne potrzeby i swoimi możliwościami zdecydowanie przewyższa wcześniejsze standardy – to zaś przekłada się na wymierne, wielopłaszczyznowe korzyści. Jakie konkretnie? 

1. Połączenie bez zbędnych opóźnień

Jedną z ważnych cech internetu 5G jest niski poziom tzw. latencji (ang. latency – opóźnienie), która mówi o czasie reakcji. Jak to zostało wspomniane, może być to nawet zaledwie 1 milisekunda. Oznacza to, że tyle właśnie potrzebuje sieć 5G, by odpowiedzieć na wygenerowane żądanie. 

Dlaczego jednak niska latencja jest aż tak istotna? Współcześnie wzrasta bowiem liczba technologii, które wymagają reakcji w czasie rzeczywistym. Na co dzień są to np. aplikacje do przeprowadzania wideokonferencji czy różnego rodzaju gry online. Co jednak istotniejsze, coraz częściej ma to znaczenie także dla telemedycyny lub np. autonomicznych samochodów – w takich przypadkach każda milisekunda faktycznie może mieć ogromne znaczenie. 

2. Szybsza praca internetu

Sieć 5G to zarówno wyższa prędkość pobierania, jak i wysyłania danych. Przewyższają one parametry wcześniejszych generacji nawet o kilkaset razy! Warto bowiem pamiętać, że choć w teorii 4G umożliwiało pracę z prędkością 300 Mb/s, liczne czynniki zakłócające sygnał sprawiały, że w rzeczywistości rzadko udawało się pobierać dane szybciej niż 30 Mb/s, a przy wysyłaniu przekraczać prędkość 15 Mb/s. Sieć piątej generacji ma zaś potencjał nawet na operowanie prędkościami na poziomie 10 Gb/s (choć to jeszcze przed nami). 

3. Większa pojemność = więcej sprzętów 

Bardzo ważną przewagą sieci 5G nad poprzednimi wersjami jest także jej pojemność. Im bowiem jest większa, tym więcej sprzętów może jednocześnie pracować na wybranym obszarze – co ważne: pracować płynnie, szybko i stabilnie. 

W przypadku 4G, ograniczenia były znacznie większe, a trzeba pamiętać, że miasta coraz bardziej są naszpikowane różnego rodzaju technologiami. Nie chodzi zresztą tylko o indywidualnych użytkowników, lecz także skomplikowane systemy miejskie, jak chociażby obsługa świateł drogowych czy monitoringu. Niektóre dane wskazują, że 5G może wytrzymać obciążenie pozwalające na pracę nawet miliona sprzętów na zaledwie 1 km2!

4. Połączenia pomiędzy urządzeniami (ang. machine to machine)

Jak to zostało wspomniane, współcześnie ogromne ilości danych przesyłane są nie tylko pomiędzy konkretnymi użytkownikami sieci, lecz także pomiędzy poszczególnymi systemami i urządzeniami. Wyżej opisane cechy technologii 5G – tzn. wysokie poziomy prędkości, przepustowości oraz niska latencja – umożliwiają optymalizację tego typu połączeń. Stabilne i szybkie działanie systemów machine to machine („urządzenie do urządzenia”) jest zaś podstawą tzw. internetu rzeczy, który już dziś wspomaga liczne gałęzie przemysłu, biznesu, jak również np. projektowanie inteligentnych domów.

5. Wybór częstotliwości

5G to także o wiele efektywniejsze wykorzystywanie pasm fal milimetrowych. Tego typu technologia może bowiem pracować nawet na częstotliwości 26 GHz, która umożliwia rozwinięcie jej ogromnego potencjału w zakresie przepustowości. Do tego może jednak korzystać także z pasm na niższych poziomach, jak np. 3,5 GHz, co również jest bardzo istotne – pozwala m.in. znacznie zwiększyć zasięg działania sieci.

Co jeszcze warto wiedzieć o 5G?

Po pierwsze, należy rozwiać obawy osób, które dopatrują się w technologii 5G różnego rodzaju zagrożeń dla zdrowia człowieka. Tego typu wątpliwości nie znalazły bowiem potwierdzenia w badaniach naukowych. Po drugie, zasięg sieci piątej generacji wciąż rośnie. Jeśli chodzi o internet 5G, który oferowany jest w Play, mapę jego zasięgu można sprawdzić na stronie www [TUTAJ]. 

Po trzecie, korzystanie z 5G jest możliwe tylko z zastosowaniem odpowiednich urządzeń, tzn. takich, które przystosowano do obsługi takiego systemu. Ich wybór jest jednak coraz większy – warto zapoznać się z ofertą smartfonów i routerów, które tego typu nowoczesne połączenie obsługują.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl