Workation – wakacje i praca w jednym.jpeg
Rozrywka

Workation – wakacje i praca w jednym! Plusy i minusy takiego rozwiązania

16 lutego 2022 4 minuty czytania

Okres pandemii bez wątpienia zmienił nasze upodobania i przyzwyczajenia względem trybu pracy. Zdalne wykonywanie obowiązków przypadło do gustu wielu osobom. Z tego względu w wielu firmach, zdecydowana większość pracowników nadal pozostaje na home office. Czemu więc nie pójść o krok dalej i nie połączyć obowiązków zawodowych z wypoczynkiem?

Do niedawna praca zdalna była domeną wąskiej grupy freelancerów, zazwyczaj z szeroko pojętej branży IT. Dziś jednak coraz więcej firm działa w trybie zdalnym bądź hybrydowym. Czy można połączyć wakacyjny relaks z codziennymi zadaniami zawodowymi? Przyglądamy się wadom i zaletom workation.

Na czym polega workation?

Pojęcie, które w ostatnim czasie zdobywa coraz więcej zwolenników, powstało z połączenia dwóch angielskich słów „work” (ang. praca) oraz „vacation” (ang. wakacje). W praktyce oznacza to połącznie wypoczynku z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Z punktu widzenia pracodawcy workation to nic innego jak praca zdalna. Obecność pracownika w biurze nie jest konieczna, zatem może on wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca na ziemi. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu i firmowej skrzynki mailowej czy CMS. Natomiast z punktu widzenia osoby pracującej w trybie zdalnym, workation to możliwość pogodzenia ośmiogodzinnego dnia pracy z czasem wypoczynku.

Przykładem workation może być praca zdalna za granicą. Wyjazd do egzotycznego kraju, gdzie pogoda sprzyja wypoczynkowi na plaży albo różnego rodzaju aktywnościom, nie musi wiązać się z przerwą w pracy. Dostępny czas można skutecznie podzielić między obowiązkami służbowymi a relaksem. Co więcej, może na tym skorzystać twój portfel – jeśli tylko wybierzesz miejsce cechujące się niższymi kosztami życia.

Workation to opcja nie tylko dla cyfrowych nomadów. Także osoby zatrudnione na etat czy pracujące w modelu hybrydowym mogą pozwolić sobie na dwutygodniowy wyjazd bez konieczności wypełniania wniosku urlopowego. Wystarczy wykupić pakiet dostępu do sieci jak np. internet mobilny w Play. Wygodny modem możesz zabrać ze sobą, gdzie chcesz. A jeśli pogoda na wyjeździe nie dopisze, możesz skorzystać z darmowego dostępu do serwisu Amazon Prime.

Co można zyskać dzięki workation?

Wypalenie zawodowe nierzadko ma swoje podłoże w monotonii i rutynie, których nie przełamuje nawet czas poza pracą. Wyjazd w trybie zdalnym, bez względu na to, czy wybierzesz egzotyczną wyspę, czy gospodarstwo agroturystyczne, pozwoli ci przełamać codzienność. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednia organizacja czasu. Na wypoczynek możesz przeznaczyć zarówno moment przed rozpoczęciem pracy, jak i długie godziny po jej zakończeniu. Popołudnie na hamaku z książką, wieczorna nauka surfingu, zwiedzanie zabytków – workation zdejmuje wiele ograniczeń i oferuje ogrom nieosiągalnych wcześniej możliwości.

Jako cyfrowy nomada często możesz dostosować rytm dnia do swoich zainteresowań i preferencji. Jeśli nie musisz uczestniczyć w callu o umówionej godzinie, swoje obowiązki wykonujesz, kiedy chcesz. Czujesz większą produktywność rano? Wstań wcześnie i ciesz się całym popołudniem dla siebie. A jeśli najlepiej pracuje ci się wieczorem, wystarczy odpowiednio zaplanować dzień, żeby pogodzić obowiązki i przyjemności.

Jakie są wady pracy zdalnej?

Jak każdy system, również praca w trybie zdalnym ma swoje minusy. Jednym z najczęściej wymienianych jest konieczność samoorganizacji i samodzielnego dopilnowania wszystkich obowiązków. W przypadku workation aspekt ten jest jeszcze większym wyzwaniem. Wyobraź sobie, że trafiasz do egzotycznego kraju, gdzie od rana panuje fantastyczna pogoda, a od plaży dzieli cię najwyżej kilka kroków. Jak w takich okolicznościach zmobilizować się do otwarcia laptopa i sprawdzenia firmowego maila? Wiele osób ma problemy z samoorganizacją w standardowym home office. Łączenie obowiązków zawodowych z wypoczynkiem to jeszcze większe wyzwanie.

Inną wadą może być brak umiejętności wypoczywania bez urlopu. Dni wolne od pracy pozwalają twojej głowie na reset. W trybie zdalnym wciąż jesteś czynnym pracownikiem. Myśli związane z pracą mogą nie opuszczać twojej głowy tak łatwo. W efekcie wypoczynek może okazać się niepełny czy wręcz w ogóle nieefektywny.

Tradycyjny urlop czy work-life balance?

Workation może pomóc ci pogodzić swoje życie zawodowe z odpoczynkiem. Tradycyjny, dwutygodniowy urlop powinien przynosić ukojenie i relaks, jednak nie zawsze tak jest. Gdy nie potrafimy osiągać na co dzień work-life balance, to nawet po najlepszych wakacjach, znów wrócimy do niezdrowego trybu życia. Znalezienie odpowiedniego balansu między karierą a życiem osobistym, może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie, zdrowie i produktywność. Stąd też rosnące zainteresowanie workation, które pozwala skuteczniej odpocząć bez konieczności rezygnacji z pracy.

Na koniec warto zwrócić uwagę na prawny aspekt workation. W Polsce Kodeks Pracy wciąż nie ma jasnych przepisów dotyczących pracy zdalnej, lecz w niedalekiej przyszłości w związku z popularyzacją tego modelu pracy, mają pojawić się przepisy dla pracowników zdalnych. Czy utrudnią one np. pracę zdalną za granicą, czy może będą sprzyjać zwolennikom workation? Na ten moment, nie ma jasnych wytycznych, a to oznacza, że pracując zdalnie, masz dużo swobody. Tylko od ciebie zależy, jak spożytkujesz swój czas.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl