Jakie były największe ataki hakerskie w historii Ciekawostki (1) (1).jpg
Rozrywka

Jakie były największe ataki hakerskie w historii? Ciekawostki

17 lutego 2023 4 minuty czytania

Wszyscy kojarzą z filmów postać cyberprzestępcy – siedzącego w ciemnym pomieszczeniu przed komputerem, w założonym na głowę kapturze, walczącego w imię sprawiedliwości z dużą korporacją. W rzeczywistości hakerzy wyglądają inaczej, a ich motywem do popełniania przestępstw jest własna korzyść. W ich działaniu zazwyczaj nie ma nic szlachetnego, a żeby przekonać się o tym, wystarczy dowiedzieć się kilku ciekawostek o największych atakach hakerskich w historii!

Spis treści:
Ataki hakerskie – czym są?
Najsłynniejsze ataki cyberterrorystyczne
Nigeryjski szwindel
Atak na PlayStation Network
Haker TeaPot i atak na Uber oraz Rockstar Games
Robak Sasser
Wycofanie kontrowersyjnego filmu Sony Pictures
Pierwszy atak cybernetyczny w Polsce
Afera hakerska – jak sprawdzić, czy jest się zagrożonym?


Ataki hakerskie – czym są?


Ataki hakerskie to złośliwe próby podejmowane przez cyberprzestępców w celu uzyskania dostępu do nieautoryzowanych informacji lub systemów. Wykorzystują oni różne techniki. Są to m.in.:

  • wiadomości e-mail typu phishing;
  • złośliwe oprogramowanie (np. ransomware);
  • przejmowanie kontroli nad komputerem w sposób zdalny.

Hakerzy obierają sobie także za cel podatne na ataki strony internetowe lub aplikacje, aby uzyskać dostęp do informacji osobistych (dane logowania poszczególnych klientów sklepu internetowego).

Po co przeprowadza się ataki hakerskie? Dla pieniędzy. Hakerzy, którym uda się zdobyć poufne dane, takie jak login i hasło, mogą spróbować użyć ich, aby zalogować się na stronę banku, a następnie zlecić sobie przelew środków finansowych. Przestępcy używają zdobytych informacji także do tego, aby szantażować swoje ofiary.


Sprawdź także: Jak bezpiecznie poruszać się w internecie?


Najsłynniejsze ataki cyberterrorystyczne


Jakie są najsłynniejsze ataki cyberterrorystyczne, o których usłyszał cały świat? Niektóre z nich mogły dotknąć nawet czytelników!


Nigeryjski szwindel


Nigeryjski szwindel to jeden z najbardziej znanych przekrętów internetowych typu scam phishing. Na kontach e-mailowych milionów osób pojawiły się wiadomości sugerujące, że ma się przed sobą niepowtarzalną okazję na uzyskanie nagrody wysokości co najmniej kilkuset tysięcy dolarów. Warunek? Trzeba uiścić początkową opłatę, która pomoże oszustowi odzyskać władzę nad majątkiem, którym jest gotów się podzielić.

Na przełomie lat 90. i w roku 2000 w ten sposób na samym terenie USA wyłudzono około 100 milionów dolarów. Ciekawostką jest, że ten sposób oszustwa istniał już wcześniej, ale w formie analogowych listów.


Sprawdź także: Czym jest phishing i jak się przed nim bronić?


Atak na PlayStation Network


Systemy zostały zamknięte z powodu konserwacji – z takim komunikatem spotkali się w kwietniu 2011 roku gracze chcący skorzystać ze swojej konsoli PlayStation. Okazało się jednak, że wiadomość ta została upubliczniona przez hakerów z grupy LulzSec. Platforma była niedostępna przez ponad miesiąc.

Ciekawostka: hakerom udało się wykraść dostęp do kont 77 milionów użytkowników, w tym zdobyć cenne informacje dot. kart płatniczych i kredytowych.


Haker TeaPot i atak na Uber oraz Rockstar Games


Niepełnoletni haker w 2022 roku przeprowadził ataki na dwie firmy: Uber oraz Rockstar Games. Cyberprzestępcy udało się uzyskać dostęp do poufnych informacji poprzez zdobycie dostępu do kont pracowniczych działających na platformie Slack. Sytuacja odbierana początkowo jako nieśmieszny żart szybko okazała się być jednym z największych ataków przeprowadzonych przez osobę młodocianą.
Co ciekawe, udostępnione dane dot. gry Grand Theft Auto 6 uznaje się za największy dotychczasowy tzw. leak w świecie gier komputerowych.


Robak Sasser


Sven Jaschan, czyli 18-letni przestępca, stworzył robaka (szkodliwe oprogramowanie) o nazwie Sasser, który odpowiadał za 70% wszystkich infekcji komputerowych w 2004 roku. Program był zdolny do automatycznej replikacji, co powodowało, że skuteczna walka z nim była niemożliwa.

Ciekawostka: Sasser był tak skuteczny, że nie dało się przed nim uchronić nawet Komisji Europejskiej, ani kilku dużym bankom.


Wycofanie kontrowersyjnego filmu Sony Pictures


W 2014 roku grupa hakerska Guardians of Peace wykradła poufne dane Sony Pictures dotyczące:

  • imion, nazwisk i miejsc zamieszkania pracowników;
  • przyszłych planów inwestycyjnych firmy;
  • dotychczas niewypuszczonych i nieogłoszonych filmów.

Cyberprzestępcy grozili opublikowaniem ich w momencie, w którym Sony Pictures nie zdecydowałoby się na wycofanie kontrowersyjnego filmu The Interview z kin. Sony uległo hakerom i wycofało tytuł z obiegu stacjonarnego. The Interview dostępne było jedynie przez internet.


Sprawdź także: Co to jest atak DDOS i jak się przed nim chronić?


Pierwszy atak cybernetyczny w Polsce


Za pierwszy atak cybernetyczny w Polsce uznaje się akcję przeprowadzoną przez tzw. Gumisiów. W drugiej połowie lat 90. udało im się zyskać dostęp do serwera Naukowej i Akademickiej Sieci Internetowej. Zmienili jej nazwę na „Niezwykle Aktywna Siatka Kretynów”.

Co było celem popełnienia przestępstwa? Grupa miała jedno żądanie: nie dopuścić do uznania podwyżek cen za użytkowanie internetu. Odpowiedzią NASK było ulepszenie ubezpieczeń, aby sytuacja nigdy się nie powtórzyła.

Gumisiom się to nie spodobało i przeprowadzili drugi atak, ponownie skuteczny.


Afera hakerska – jak sprawdzić, czy jest się zagrożonym?


W sieci istnieją strony internetowe, które pozwalają użytkownikom sprawdzić, czy e-mail, którym się posługują, należał kiedykolwiek do bazy danych, która została wykradziona przez cyberprzestępców. Korzystanie z nich jest darmowe, więc zaleca się zapoznanie z nimi wszystkim internautom.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl