wyposazenie_samochodu_na_co_warto_zwrocic_szczegolna_uwage.jpg
Porady

Wyposażenie samochodu. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

23 czerwca 2021 4 minuty czytania

Wyposażenie samochodu można podzielić na kilka kategorii. Najważniejsze akcesoria są regulowane prawnie i muszą znaleźć się w każdym pojeździe poruszającym się po polskich czy europejskich drogach.

Wyposażenie samochodu można podzielić na kilka kategorii. Najważniejsze akcesoria są regulowane prawnie i muszą znaleźć się w każdym pojeździe poruszającym się po polskich czy europejskich drogach. Dodatkowe wyposażenie pozwala na szybką reakcję w razie awarii. Ponadto często stawia się na elementy, które ułatwiają nawigację, komunikację, a także komfort jazdy. Co jest najczęściej wykorzystywane?

Spis treści:

Niezależnie od tego, czy samochód jest używany sporadycznie, czy codziennie pokonuje się nim duże dystanse, powinien być odpowiednio wyposażony. To gwarantuje większe bezpieczeństwo jazdy, a także wygodę. Niektóre elementy wyposażenia pozwalają szybko rozwiązać problemy, inne zwiększają komfort jazdy. Co jest kluczowe?

Wyposażenie samochodu zwiększające bezpieczeństwo

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego w każdym samochodzie muszą znaleźć się elementy, które w przypadku kolizji lub wypadku zwiększają bezpieczeństwo na drodze, a mogą nawet ocalić życie. Dotyczy to gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego (z homologią). Jak podaje moto.pl, istotne jest przy tym, aby gaśnica miała typ ABC i min. 1 kg zawartości środka gaśniczego. Gaśnica i trójkąt powinny być przechowywane w pojeździe w miejscu łatwo dostępnym, w przeciwnym wypadku kierowcy grozi mandat. Za brak obowiązkowego wyposażenia trzeba spodziewać się mandatu do 500 zł. Dodatkowo napotyka się problemy przy przedłużeniu ważności badania technicznego podczas przeglądu w SKP. Prawo w Polsce okazuje się jednak mało restrykcyjne w porównaniu z innymi krajami UE. Obowiązkowe wyposażenie jest faktycznie minimalne.

Wyposażenie, które nie jest obowiązkowe, ale zaleca się umieszczać je w każdym samochodzie, to apteczka. Zawiera bandaże i plastry z opatrunkiem, opaskę uciskową, środek dezynfekujący, ustnik do sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne i koc termoizolacyjny. Dla bezpieczeństwa warto też zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową. Sama konieczność posiadania jej w pojeździe nie jest regulowana prawnie. Jednak po zmroku, szczególnie poza terenem zabudowanym, gdzie pieszy zobowiązany jest do korzystania z odblasku, kamizelka może przydać się m.in. w przypadku awarii i konieczności opuszczenia pojazdu.

To przyda się w przypadku awarii

W samochodzie warto posiadać wyposażenie, z którego skorzysta się w przypadku awarii. Może przydać się nam lub kierowcy innego pojazdu. Są to detale, które pozwalają na szybkie rozwiązanie problemu, a tym samym zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Do tej grupy zalicza się:

  • kable rozruchowe (przydają się zwłaszcza w okresie zimowym);

  • linkę holowniczą;

  • drobne elementy, takie jak bezpieczniki i zapasowe żarówki;

  • zestaw narzędzi – klucze i lewarek

  • koło zapasowe.

Nawigacja i komunikacja w pojeździe

Nawigacja w samochodzie to podstawa, zwłaszcza jeśli dużo podróżuje się po Polsce czy innych krajach. Nie każdy model auta ma wbudowany GPS. Dlatego warto zakupić urządzenie nawigujące lub po prostu korzystać z telefonu. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze i ogranicza koszty. Kluczowy jest wybór precyzyjnej, stale aktualizowanej aplikacji, np. Nawigacja Play. Program oferuje aktualne mapy, informuje o natężeniu ruchu i generuje ostrzeżenia CB, dzięki czemu uniknie się mandatów. Ponadto można skorzystać z map Google Play.

Aby korzystanie z nawigacji było bezpieczne i wygodne, należy zainstalować uchwyt samochodowy. Jak wybrać odpowiedni? Dobrym modelem jest uchwyt sam. WG 13 uniwersalny, który pasuje do większości smartfonów i ma powłokę zapobiegającą zarysowaniom. Można go przymocować do szyby lub na kratkę.

Osobom, które w trakcie jazdy dużo rozmawiają, zaleca się zakup słuchawki Bluetooth lub zestawu głośnomówiącego. Pierwsze rozwiązanie lepiej sprawdza się podczas podróży z pasażerami. Jest dyskretniejsze. Zestaw głośnomówiący jest z kolei bardziej komfortowy, ale najlepiej korzystać z niego, gdy przebywa się samemu w pojeździe.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Właściciele aut narażeni są na różne wydarzenia losowe. Dotyczy to m.in. nieprzewidzianych sytuacji w trakcie jazdy, które mogą stać się przedmiotem sporu. Nie można wykluczyć także zniszczeń czy zarysowań podczas postoju na parkingu. Niestety sprawcy często uciekają, a pechowemu kierowcy pozostaje opłacić koszty czyjegoś błędu (pomijając już akty wandalizmu). W każdym z tych przypadków dobrym zabezpieczeniem jest videorejestrator. Kosztuje kilkaset złotych, ale może zwrócić się z nawiązką. Warto wybierać takie urządzania, które rejestrują obraz z przodu i z tyłu pojazdu. Dobre modele zapewniają wysoką jakość obrazu w czasie dnia i nocy, mają szeroki kąt nagrywania i funkcję wychwytywania drgań. Nagrywają obraz nawet wtedy, gdy samochód stoi na parkingu. Najczęściej filmy są nagrywane w formie pętli i przechowywane na karcie mikro-SD. Z kamerką łatwo można połączyć się za pomocą smartfona.

Inny przydatny element to powerbank, czyli przenośna ładowarka do urządzeń mobilnych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jej pojemność (mAh). Określa, jaki zapas mocy urządzenie jest w stanie zgromadzić. Dużą wydajność ma m.in. Power Bank WG 16000 mAh. Istotne są także ilość i rodzaj wejść. Nowoczesne modele posiadają złącze USB-C i zapewniają szybkie ładowanie. Więcej o urządzeniach można przeczytać w artykule: Zawsze z energią – jaki powerbank wybrać?

Dobrze wyposażony samochód zapewnia większe bezpieczeństwo i daje odczuć, że w razie losowego zdarzenia jest się na nie dobrze przygotowanym. Jednocześnie dzięki technologiom znacząco zwiększa się komfort jazdy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl