Jaki antywirus wybrać Ranking darmowych antywirusów na komputer i telefon (1).jpg
Porady

Jaki antywirus wybrać? Ranking darmowych antywirusów na komputer i telefon

15 września 2022 5 minut czytania

Coraz więcej mówi się o zagrożeniach związanych z użytkowaniem Internetu.

Coraz więcej mówi się o zagrożeniach związanych z użytkowaniem Internetu. Wprawdzie świadomość internautów rośnie, aczkolwiek wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdego dnia powstaje nawet do 50 000 nowych wirusów komputerowych. Szkodliwe oprogramowanie jest przenoszone przez zainfekowane pliki, co utrudnia bądź uniemożliwia właściwe działanie systemu operacyjnego. Może się to skończyć np. utratą danych do bankowości elektronicznej lub innymi przykrymi konsekwencjami. W związku z tym korzystanie z programów antywirusowych jest nie tylko zalecane, ale wręcz obowiązkowe. Dotyczy to użytkowników komputerów – stacjonarnych i laptopów, ale również smartfonów. Podpowiadamy, jaki antywirus wybrać na komputer i urządzenie mobilne.

 

Spis treści

  1. Darmowy czy płatny antywirus – co je od siebie różni?

  2. Jaki antywirus wybrać – ranking darmowych programów na komputer

  3. Jaki antywirus wybrać – ranking darmowych programów na smartfony

  4. Ochrona Internetu to nie tylko program antywirusowy

Darmowy czy płatny antywirus – co je od siebie różni?

W pierwszej kolejności warto porównać darmowe i płatne antywirusy. W przypadku bezpłatnych wersji programy antywirusowe pełnią zwykle kilka wybranych funkcji, tj.:

  • chronią przed wirusami;

  • blokują szkodliwe pliki;

  • ostrzegają przed podejrzanymi stronami WWW.

Oczywiście często jest to podstawowe, częściowe zabezpieczenie, jeżeli poziom ochrony trzeba porównać z płatną wersją. W innym wypadku mają one niemal identyczne funkcje, ale darmowe wersje są ograniczone czasowo (np. wersje trial działające 30 dni).

W przypadku najlepszych płatnych programów powinny one zatrzymać każdy atak na komputer czy urządzenie mobilne w czasie rzeczywistym. Takie oprogramowania na bieżąco zbierają dane o zagrożeniach i aktualizują systemy bezpieczeństwa. To programy płatne w subskrypcji na rok, 2 lata czy dłużej.

 

Sprawdź także: Co to jest DRM i jak może Cię ochronić w sieci?

 

Jaki antywirus wybrać – ranking darmowych programów na komputer

Avast Free Antivirus

Jeden z popularniejszych antywirusów, który w przypadku darmowego oprogramowania oferuje podstawowe funkcje. Program pozwala skanować urządzenie, wysyła też alerty o włamaniach i ostrzega o działaniu podejrzanych aplikacji. Sprawdza też aktualność zainstalowanych programów w systemie operacyjnym (np. dla systemu Windows). Poza niższym poziomem ochrony minusem są wyskakujące reklamy zachęcające do instalacji płatnych pakietów (np. Avast Premium Security lub Avast Ultimate).

AVG AntiVirus Free

W swojej podstawowej i darmowej wersji oprogramowanie antywirusowe oferuje m.in.:

  • skanowanie sprzętu;

  • wykrywanie niebezpieczeństw;

  • blokowanie podejrzanych załączników, linków i plików;

  • ochronę skrzynki e-mailowej;

  • niszczenie plików i katalogów.

Pełną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem oferuje AVG Ultimate (m.in. z pakietem AVG TuneUp z modułami do czyszczenia i optymalizacji środowiska pracy). Warto wskazać też na licencję AVG Secure VPN (ukrywanie adresu IP komputera).

Avira Free Antivirus

Pakiet ochrony blokujący oprogramowanie szpiegujące, ransomware czy trojany. Oprócz tego blokowane są reklamy mocno uprzykrzające surfowanie po sieci. Dużą zaletą jest też lekkość, ponieważ program nie spowalnia komputera. Charakteryzuje się także szybkim skanowaniem, a to wszystko przy rozbudowanym algorytmie, który potrafi skutecznie wyszukać zagrożenia.

Pełny pakiet ochrony zapewnia program Avira Prime, który dodatkowo oczyszcza dysk twardy z plików, co poprawia też wydajność systemu operacyjnego. Również Avira pozwala korzystać ze stron pod ukrytym adresem IP (Avira Phantom VPN Pro). Inne komponenty to Avira Password Manager (generowanie i przechowywanie silnych haseł) i Avira Software Updater (instalowanie nowych wersji sterowników i programów).

Jaki antywirus wybrać – ranking darmowych programów na smartfony

McAfee Mobile Security Free 

McAfee Mobile Security Free to doskonały program antywirusowy na smartfony, w tym umożliwiający skan sieci Wi-Fi, oferujący narzędzia do optymalizacji i skaner prywatności. Oprócz tego jest to aplikacja dla tych, którzy mają skłonność do gubienia przedmiotów, w tym telefonu. Jeżeli urządzenie zostało skradzione lub zgubione, program oferuje kilka funkcji, które pozwalają odnaleźć zgubę (m.in. lokalizacja GPS) lub przynajmniej zdalnie wyczyścić pliki na telefonie.

BullGuard Mobile Security & Antivirus Free

Chmurowy, a więc i lekki program antywirusowy na telefon. Pozwala skanować urządzenie i blokować większość złośliwych wirusów, oprogramowania szpiegowskiego czy adware. Możliwe jest też skanowanie sieci Wi-Fi i tworzenie kopii zapasowych.

Jednocześnie program oferuje dobrą ochronę antykradzieżową. Dlatego zdalnie można namierzyć swoje urządzenie, włączyć głośny alarm, zablokować telefon i wyczyścić go z plików. Program pozwala też automatycznie zablokować urządzenie po usunięciu karty SIM.

Panda Dome Free Antivirus

Dobre narzędzie do ochrony smartfona przed wirusami. Jednocześnie jest to narzędzie antykradzieżowe (m.in. lokalizacja urządzenia GPS, czyszczenie sprzętu, blokada telefonu). Oprócz tego to skaner prywatności aplikacji mobilnych i możliwość surfowania po Internecie z wykorzystaniem funkcji VPN. Większość funkcji można kontrolować zdalnie ze smartwatcha z systemem Android Wear. To właśnie na swój inteligentny zegarek można też otrzymywać informacje, że system wyłapał podejrzany plik.

Ochrona Internetu to nie tylko program antywirusowy

To, jaki antywirus wybrać, jest kwestią indywidualną. Powyższy ranking jest subiektywnym zestawieniem redakcji (inne to np. Norton, Bitdefender), ale na pewno są to czołowe darmowe antywirusy, z których często można korzystać jednocześnie na komputerach i urządzeniach mobilnych. Bez wątpienia warto wdrożyć ochronę przeciw zagrożeniom czyhającym w sieci, aczkolwiek nawet najlepszy program antywirusowy na rynku to nie wszystko. Należy też stosować się do dobrych praktyk korzystania z Internetu, tj.:

  • stosowanie silnych i unikatowych haseł;

  • korzystanie z dwuetapowej weryfikacji;

  • nieotwieranie załączników z nieznanych źródeł;

  • instalowanie sprawdzonych programów i aplikacji;

  • korzystanie ze sprawdzonych sieci Wi-Fi;

  • wyczulenie na phishing;

  • chronienie loginów i haseł;

  • aktualizowanie systemu operacyjnego i programów antywirusowych.

Wsparcia w zakresie ochrony w Internecie szukać można także wśród operatorów telefonii komórkowej. Na przykład w Play dostępna była usługa "Ochrona Internetu w Play", która zapewniała:

  • bezpieczne płatności w sieci;

  • ochronę rodzicielską;

  • bezpieczeństwo danych (m.in. zdjęcia, pliki, dokumenty i profile społecznościowe).

Takie narzędzia dla ochrony interesów podczas korzystania z Internetu również warto rozważyć. Szczególnie że to produkty o bardzo niskiej cenie wpisanej w abonament komórkowy lub inną usługę operatora. Oczywiście podstawą powinien być optymalny dla potrzeb, najlepszy antywirus, który zabezpieczy sprzęt przed atakami – również na urządzeniu mobilnym.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl