Bezpieczna sprzedaż używanego smartfona.jpeg
Porady

Bezpieczna sprzedaż używanego smartfona. Usuwanie kont i przenoszenie danych – jak to zrobić dobrze?

18 marca 2024 6 minut czytania

Nie wiesz, jak bezpiecznie sprzedać używany telefon? Sprawdź artykuł i dowiedz się, jakie są najlepsze praktyki, aby zabezpieczyć swoje dane osobowe.

Niestety, wcześniej czy później każdy smartfon będzie wymagał wymiany. Niezależnie od tego, czy zmieniasz telefony co roku, czy raczej maksymalnie wykorzystujesz ich potencjał wytrzymałości i decydujesz się na nowy model dopiero po kilku dobrych latach, zawsze istnieje opcja sprzedaży posiadanych dotąd modeli (choć wiele zależy od ich stanu). Trzeba się jednak dobrze przed nią przygotować – jak usunąć konto Google ze smartfona, jak przenieść dane z telefonu na telefon i czy jest to możliwe pomiędzy iOS’em a Androidem? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Kopia to podstawa – zawsze miej aktualny backup

  2. Jak przerzucić dane z telefonu na telefon?

  3. Jak usunąć konto Google z telefonu?

  4. Czy dane na pewno zostały usunięte?

  5. Warto pamiętać o wyjęciu karty SIM!

  6. Dobrze sprzedać smartfon, czyli jak?

Kopia to podstawa – zawsze miej aktualny backup

Backup to w wielkim skrócie zapisanie całej zawartości Twojego smartfona. Powinno być to coś, co robisz na bieżąco. Tego typu zabezpieczenie jest bowiem potrzebne nie tylko w przypadku przemyślanego i planowanego żegnania się z danym modelem, lecz także np. ratunkiem w razie jego awarii czy zgubienia. Teoretycznie backup można zrobić za pomocą nośników danych, jak np. dodatkowej karty pamięci, lecz – po pierwsze – nie zawsze jest to możliwe (np. w iPhone’ach nie ma opcji zastosowania dodatkowej karty), a po drugie – łatwo o zgubienie tego typu nośnika. 

Najczęściej korzysta się zatem z tzw. chmury, która pozwala przechowywać dane w sieci. W przypadku smartfonów z systemem Android wykorzystuje się w tym celu chmurę oferowaną w ramach konta Google, zaś użytkownicy iOS’a korzystają zwykle z iCloud lub iTunes.

Sprawdź także: Backup i replikacja – czym się różnią? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak przerzucić dane z telefonu na telefon?

Na to pytanie istnieje tak naprawdę kilka odpowiedzi, które różnią się przede wszystkim w zależności od tego, przy pomocy jakiego systemu pracują zarówno nowy, jak i stary telefon. Oto najważniejsze kroki w każdym z przypadków:

- Przenoszenie danych – Android 

Jak to zostało wspomniane, użytkownicy Androida mogą wykorzystać chmurę Google. Podczas konfigurowana telefonu wystarczy po prostu zalogować się na swoje konto Google (lub takie stworzyć), udzielić odpowiednich zgód i wybrać działanie: „Przywróć kopię zapasową”. Co ważne, można samodzielnie wybrać konkretną kopię, z której chce się skorzystać (poszczególne backupy oznaczane są datami ich tworzenia). Kopiowanie danych do nowego telefonu z Androidem może zająć kilkadziesiąt minut. 

Inną opcję stanowi korzystanie z systemów producenckich do przenoszenia danych. Przykładem jest Samsung Cloud i appka Smart Switch, która pozwala przenieść dane nie tylko z telefonu na telefon, lecz także ze smartfona na komputer czy połączyć go ze smartwatchem Samsung. Konieczne jest jej zainstalowanie na obu telefonach, choć w przypadku nowszych modeli, powinna być zainstalowana fabrycznie. Przy jej pomocy można też wybrać konkretne dane, które chce się przenieść – np. przerzucić do nowego telefonu kontakty i połączenia, a niekoniecznie aplikacje.

- Przenoszenie danych z iPhone’a na iPhone’a

Dane ze starego do nowego iPhone’a wgrywają się przy pierwszej konfiguracji. W tym celu wykorzystuje się wspomniane już iCloud lub iTunes. W tym drugim przypadku konieczne jest połączenie iPhone’a z komputerem za pomocą kabla USB.

Pierwsza, popularniejsza opcja, to po prostu zbliżenie do siebie dwóch telefonów – starego i nowego iPhone’a. Podczas konfiguracji pojawi się opcja sparowania ze sobą obu modeli, co dzieje się za pomocą Bluetootha. Należy pamiętać, że w każdym z tych przypadków konieczne jest wpisanie kodu Apple ID – warto przypomnieć go sobie jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu. 

- Przenoszenie danych z iPhone’a na Androida i odwrotnie

Tu także możliwy jest „automat”, który pracuje dzięki zbliżeniu do siebie obu telefonów. Sprawdza się zarówno w przypadku przenoszenia danych z iPhone’a na Android, jak i odwrotnie, choć wiele zależy od marki smartfona (tego typu opcja możliwa jest chociażby z telefonami Samsung, m.in. dzięki opisanej wcześniej aplikacji Smart Switch). Zwykle trzeba jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami w tego typu procesie – np. niemożnością przeniesienia niektórych aplikacji czy SMS-ów.

Przy przenoszeniu danych z iPhone’a na Android można wykorzystać też Dysk Google – zainstalować go w iPhonie, aktywować „Kopię zapasową”, a następnie pobrać ją na nowym Androidzie. 

Jak usunąć konto Google z telefonu?

Konto Google, zwłaszcza na Androidzie, to dla wielu osób podstawa – pozwala korzystać ze Sklepu Google Play, zapisywać dane, korzystać z poczty itd. Przed sprzedażą używanego telefonu, zdecydowanie należy jednak usunąć do niego dostęp, co jest bardzo proste. Wystarczy:

  1. wejść w „Ustawienia”, a następnie „Hasła i konta”;

  2. wybrać sekcję „Konta” lub „Użytkownicy i konta”;

  3. kliknąć w konto, które chce się usunąć i wybrać polecenie „Usuń konto”;

  4. zwykle konieczne jest podanie kodu PIN, hasła lub wzoru.

Co ważne, warto pamiętać, by podczas przenoszenia danych oba telefony miały naładowaną baterię. Jeśli bowiem proces zostanie w połowie przerwany, konieczne może być nie tylko rozpoczęcie całego przesyłania danych od nowa, lecz może dojść nawet do utraty danych. Powodzenia!

Sprawdź także: Używany smartfon – na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Czy dane na pewno zostały usunięte?

Jeśli chcemy mieć absolutną pewność co do tego, że nasze dane bezpowrotnie zniknęły z telefonu, warto pomyśleć o ich nadpisaniu. To istotne, gdy nie mieliśmy włączonego szyfrowania, lub gdy sprzedajemy nieco sędziwy smartfon ze starszą wersją systemu. Nie jest tajemnicą, że wprawny technik potrafi odzyskać skasowane dane. By to uniemożliwić, trzeba – korzystając ze specjalnej aplikacji – nadpisać nasze dane przypadkowymi ciągami liczb, które powstrzymają odtworzenie poufnych informacji. Wówczas staną się niemożliwe do odzyskania. Niestety, takie aplikacje przeważnie są płatne, zatem doraźnie wystarczy uruchomić telefon (już bez konfigurowania kont czy haseł) i np. wykonując zdjęcia seryjne, zapełnić pamięć przypadkową, neutralną zawartością. Na koniec, dla pewności, możemy zalogować się przez przeglądarkę na konto przypisane do urządzenia (Google czy Apple) i sprawdzić, czy telefon został od niego odłączony. Jeśli nie, trzeba to uczynić ręcznie.

Warto pamiętać o wyjęciu karty SIM!

Nim spakujemy stary telefon do pudełka i wystawimy go na sprzedaż, warto upewnić się, że wyjęliśmy z niego kartę pamięci oraz SIM. Bywa, że w uniesieniu po udanej transakcji, zapominamy o tym prostym, aczkolwiek ważnym drobiazgu – ma on dla bezpieczeństwa naszych danych olbrzymie znaczenie.

Dobrze sprzedać smartfon, czyli jak?

Przygotowanie telefonu do sprzedaży powinna zwieńczyć jego kontrola. Sprawdźmy stan i kompletność zestawu, a w razie potrzeby, usuńmy zabrudzenia – szczególnie ze słuchawek. Dobrze jest również zdjąć z telefonu folie czy szkiełka (o zużytym, źle wyglądającym pokrowcu nie wspominając). Dodatki chroniące ekran czy szklane „plecki” urządzenia noszą zwykle nieestetyczne ślady zużycia, a kupujący i tak je usunie, w celu weryfikacji stanu obudowy. 

Oczywiście, pamiętajmy o oczyszczeniu telefonu i dołączeniu do niego wszelkiej dokumentacji karty gwarancyjnej czy dowodu zakupu. Jeśli urządzenie przechodziło naprawy, nie powinniśmy zatajać tego faktu, a zamiast tego wykorzystać oręż w postaci dokumentów potwierdzających sprawność, wystawionych przez serwis. Jeśli sprzedajemy telefon kupiony na raty, miłym uzupełnieniem wspomagającym proces sprzedaży będzie dokument potwierdzający uregulowanie pełnej kwoty należności wobec banku czy operatora. Teraz pozostaje już tylko wykonanie porządnych zdjęć sprzedawanego urządzenia i publikacja ogłoszenia w serwisie internetowym. Warto zadbać o dokładny opis smartfona, można wymienić krótko jego najważniejsze zalety. Jeśli wolicie mieć problem „z głowy”, spróbujcie sprzedać używany telefon w komisie, pamiętając jednak, że uzyskacie tam zapewne niższą cenę – wszak komis musi także zarobić.

Czy warto przez lata trzymać oryginalne pudełko?

Tak, bo idealnie chroni nasz sprzęt, jeśli będziemy musieli go wysłać. Jest też bardzo mile widziane przez kupujących. Na koniec warto sprawdzić stan i kompletność zestawu. Dobrze jest również zdjąć z telefonu stare folie czy szkiełka ochronne.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl