ślad węglowy.PNG
Porady

Czym jest ślad cyfrowy i dlaczego warto go ograniczać?

15 lipca 2022 3 minuty czytania

 Z jakiego powodu to takie ważne? Czym dokładnie jest ślad cyfrowy i dlaczego powinniśmy go redukować? Dzisiaj zajmiemy się wyjaśnieniem tych kwestii.

Internet towarzyszy nam na co dzień praktycznie na każdym kroku. Wykorzystujemy go bardzo często w charakterze narzędzia pracy, medium pozwalającego załatwiać różne – mniej lub bardziej – formalne  sprawy oraz jako źródło rozrywki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie czynności wykonywane przez ludzi w ramach globalnej sieci generują ślad cyfrowy. Dlatego warto przeanalizować nasze działania w internecie i ograniczać je tylko do tych najbardziej niezbędnych. Z jakiego powodu to takie ważne? Czym dokładnie jest ślad cyfrowy i dlaczego powinniśmy go redukować? Dzisiaj zajmiemy się wyjaśnieniem tych kwestii.

Ślad cyfrowy znakiem naszych czasów!

Statystyczny użytkownik komputera lub sprzętu mobilnego spędza na eksplorowaniu internetu – za pośrednictwem smartfona lub komputera – kilka  godzin dziennie. Nie jest z pewnością świadom, że w tym czasie generowany jest przez niego naprawdę potężny ślad cyfrowy. Czym on tak naprawdę jest? To w bardzo ogólnikowych słowach wszystkie ślady w wersji cyfrowej, jakie pozostawiamy po sobie w trakcie przeglądania internetu i prowadzenia w nim wszelkich działań.

Śladem cyfrowym mogą być więc nasze dane autoryzacyjne do różnych serwisów, pliki wymieniane z internetowymi serwerami, elementy autouzupełniania formularzy, dane pochodzące z naszej poczty e-mail lub wprowadzane w różnych serwisach, zdjęcia, materiały wideo, a także pakiety wymieniane z siecią przez sam komputer, które zawierają informacje o naszym adresie IP, systemie operacyjnym, a nawet specyfikacji urządzenia.

Jak więc widać, ślad cyfrowy stanowi ogromna ilość danych wymienianych przez nas codziennie z internetem. Globalna sieć jest dosłownie zapychana informacjami i nie jest to pozytywna tendencja. Dlatego powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób możemy ograniczać nasz ślad.

Jak skutecznie usunąć nasz zbędny ślad cyfrowy z sieci?

Wbrew pozorom, usunięcie śladu cyfrowego pozostawianego przez nas każdego dnia w sieci nie jest trudne. Wystarczy kilka prostych kroków, by internet został w pewnym stopniu uporządkowany i aby niepotrzebne, generowane przez nas dane zostały z niego usunięte. Wystarczy uruchomić laptopa i stosować się do kilku prostych porad.

  • W pierwszej kolejności warto usunąć dane osobowe z witryn, które zupełnie niepotrzebnie gromadzą informacje na nasz temat – chociażby wtedy, gdy od dłuższego czasu ich nie odwiedzamy, a w przyszłości nie planujemy zaglądać na nie ponownie.

  • Kolejnym krokiem może być usunięcie niepotrzebnych skrzynek pocztowych oraz kont w różnych, nieużywanych już serwisach – także w tych społecznościowych.

  • Warto skorzystać z funkcji poproszenia Google o usunięcie z wyszukiwarki wszystkich informacji pozostałych po założonych wcześniej profilach.

Jak ograniczać nasz ślad cyfrowy na co dzień?

Można zrobić wiele, aby na co dzień starać się ograniczać pozostawianie śladu cyfrowego.  Po usunięciu kont, maili i danych z nieużywanych witryn, warto wyłączyć śledzenie naszych aktywności przez Google. Można to zrobić, wchodząc w zakładkę „zarządzanie aktywnością” w ustawieniach konta Google. Pozwoli to ograniczać dalsze generowanie śladu cyfrowego.

Co jeszcze możemy zrobić? Na bieżąco monitorować ustawienia prywatności różnych stron internetowych oraz aplikacji. Wskazują one na to, które z udostępnianych przez nas – w mniej lub bardziej świadomy sposób – informacji może trafiać do sieci. W takich sytuacjach dość mocno obnażamy przed innymi swoją prywatność.

Pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa mogą nam różne ogólnodostępne środki. Przydatne okażą się rozwiązania takie jak tryby incognito w przeglądarkach internetowych, czy też VPN-y. Te pierwsze ograniczają ilość informacji przesyłanych przez nas do sieci podczas korzystania z przeglądarek typu Chrome, Edge czy Firefox w maksymalny, możliwy sposób. VPN-y pozwalają natomiast na zachowanie anonimowości w sieci poprzez maskowanie naszego adresu IP oraz lokalizacji.

W dobie narastającej cyberprzestępczości oraz korporacji masowo pozyskujących prywatne dane warto przykładać szczególną uwagę do ich ochrony.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl