Co to jest spam Foto.jpeg
Porady

Co to jest spam i jak pozbyć się niechcianych wiadomości?

5 października 2021 4 minuty czytania

Oprócz tego, że jest irytujący, może być też niekiedy niebezpieczny i wprowadzający w błąd. Dowiedz się, czym dokładnie jest spam i jak możesz się go pozbyć.

Spam w obecnych czasach to częste, irytujące zjawisko. Może nieść za sobą poważne zagrożenia dla użytkownika telefonu i poczty elektronicznej. Prawdopodobnie spotykasz się ze spamem wiele razy podczas przeglądania wiadomości i maili. Oprócz tego, że jest irytujący, może być też niekiedy niebezpieczny i wprowadzający w błąd. Dowiedz się, czym dokładnie jest spam i jak możesz się go pozbyć.

Co to jest spam?

W tłumaczeniu z języka angielskiego spam oznacza „głupie, bezsensowne i irytujące wiadomości” –  ang. Stupid Pointless Annoying Messages. W praktyce to wszystkie treści, które są wysyłane najczęściej masowo do odbiorców, którzy wcześniej nie wyrazili zgody na ich otrzymywanie. Jeśli jesteś użytkownikiem poczty elektronicznej, prawdopodobnie wiele razy spotkałeś się z tego typu wiadomościami.

Spam ma następujące cechy:

  • masowy charakter wysyłki,

  • niespersonalizowane wiadomości,

  • wiadomości w postaci: maila, SMS oraz wysyłane przez komunikatory na portalach społecznościowych,

  • działanie niezgodne z prawem, które ma na celu hakowanie systemu urządzenia użytkownika,

  • próba wprowadzenia odbiorcy w błąd, np. przekierowanie na stronę do wyłudzania danych,

  • wykorzystanie metod socjotechnicznych.

W jakim celu wysyłany jest spam?

Spamerzy to osoby, które rozsyłają niechciane wiadomości najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Jednym z przykładów może być firma, która kupuje bazę danych i wysyła do niej wiadomości mające na celu pozyskanie klientów. Treść jest skonstruowana w taki sposób, aby przekierować odbiorcę na stronę z ofertą lub do formularza zapisu na newsletter.

Często użytkownicy portali, rejestrując konta, nie czytają regulaminu, przez co automatycznie akceptują warunki, które uprawniają dany portal do odsprzedaży ich danych – najczęściej w postaci adresu e-mail.

Spam może być rozsyłany także w celu szerzenia danej idei, np. społecznej, religijnej, politycznej.

Zagrożenie, które może spowodować spam

Spam może być rozsyłany przez firmy w celach promocji produktów lub usług. W takim przypadku Tobie – jako odbiorcy i konsumentowi – w zdecydowanej większości nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Jednak wielokrotnie takie maile tylko zaśmiecają Twoją skrzynkę, co może być irytujące. Wiadomości rozsyłane w celach marketingowych najczęściej nie niosą zagrożenia zainfekowania systemu wirusem.

Obecnie coraz częściej spamerzy mogą wysyłać spam w postaci SMS lub za pomocą komunikatorów na portalach społecznościowych. Zdarza się, że podszywają się pod instytucje, firmy czy strony. Możesz dostać więc fałszywą wiadomość od oszusta podszywającego się pod Twój bank, w której pojawia się informacja np. o niedziałającej karcie kredytowej. W takich przypadkach możesz zostać poproszony o kliknięcie w link. Po przekierowaniu (na stronie docelowej) często pojawia się formularz z polami do wypełnienia, a więc:

  • imię i nazwisko,

  • numer karty kredytowej i PIN,

  • numer i seria dowodu osobistego lub skan,

  • login i hasło do systemu bankowości internetowej,

  • miejsce zamieszkania.

Dzięki graniu na emocjach spamerzy w łatwy sposób mogą otrzymać Twoje dane i wykorzystać je np. do zaciągnięcia pożyczki lub kradzieży pieniędzy z konta bankowego. Takie działanie jest określane jako phishing i bywa bardzo niebezpieczne. Często oszuści działają na portalach aukcyjnych i piszą do sprzedających. Dzięki temu stają się wiarygodni (nie dostajesz przypadkowej wiadomość, tylko taką, która faktycznie Ciebie dotyczy). Nigdy więc nie klikaj w żadne linki wysyłane przez nieznane Ci osoby! 

Jak rozpoznać spam?

Wiadomości typu spam mogą być napisane chaotycznie oraz zawierać literówki i błędy ortograficzne, jednak zdarza się to coraz rzadziej (translatory coraz lepiej radzą sobie z tłumaczeniem treści, więc spam dociera do odbiorców z różnych krajów w lepszym wydaniu). Spamerzy – w celu wzbudzenia zaufania odbiorcy – niekiedy używają w tytule wiadomości znacznika RE. To sugeruje, że użytkownik wcześniej wysłał wiadomość do adresata.

Oszuści często stosują techniki manipulacyjne w treści wiadomości, których celem jest przekonanie odbiorcy do podjęcia szybkiego działania pod wpływem emocji. Dlatego w tego typu treściach możesz znaleźć informację o wygranej, próbie włamania na konto, o możliwej blokadzie telefonu, ogromnym spadku.

Spamerzy obecnie wykorzystują także SMS z informacją o niewielkiej kwocie zadłużenia, np. 0,29 zł. Taka suma nie wzbudza podejrzeń, a użytkownik po kliknięciu w link zostaje przekierowany na stronę płatności, która do złudzenia przypomina popularne systemy płatnicze. Niestety, po podaniu danych spamerzy logują się na konto bankowe i w ten sposób kradną pieniądze.

Jak możesz radzić sobie ze spamem?

Nie ma sposobu, który gwarantuje 100% skuteczności. Jednak możesz korzystać z poczty elektronicznej, która posiada filtry antyspamowe. Dzięki temu wiadomości, które zawierają słowa z tzw. czarnej listy, trafią do folderu SPAM. Jeśli chcesz uniknąć przykrych skutków niechcianych wiadomości, to:

  • ignoruj wiadomości, które spełniają kryteria spamu,

  • nigdy nie klikaj w grafiki lub linki znajdujące się w treści niesprawdzonych wiadomości,

  • unikaj podawania głównego adresu mailowego podczas wypełniania formularzy, np. w sklepach online, na forach itd.,

  • na oficjalnych stronach, np. w social media, możesz uniknąć pozyskania adresu e-mail przez boty, podając go w zmienionej postaci, np. x.y(małpa)gmail.com lub x.y(at)gmail.com. 

Spam, którego celem jest pozyskiwanie klientów dla legalnie działających firm, najczęściej nie niesie ze sobą zagrożeń dla odbiorcy. Z kolei odwrotnie sprawa wygląda w przypadku niechcianych wiadomości, których celem jest wyłudzenie danych. Dlatego sprawdzaj swojego e-maila i od razu usuwaj podejrzane wiadomości. Pamiętaj, aby nie klikać w linki i nie pobierać załączników, które instalują w systemie wirusy przechwytujące dane – niekiedy nie są one wyłapywane nawet przez programy antywirusowe. Bezpieczeństwo w sieci to podstawa!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl