jaka_elektronika_internet_wybrac_do_biura.jpeg
Porady

7 przydatnych opcji w telefonach z Androidem

4 stycznia 2023 4 minuty czytania

Z każdą aktualizacją system Android oferuje nam nowe rozwiązania. Część z nich jest nam dobrze znana i ułatwia codzienne korzystanie z telefonu. Jednocześnie często nie zdajemy sobie sprawy z niektórych funkcjonalności, które mogą uczynić smartfon jeszcze praktyczniejszym.

Spis treści:
1. Tryb gościa, czyli przydatna funkcja, kiedy pożyczamy telefon
2. Blokada głośności Android
3. Łatwiejsze odblokowanie ze Smart Lock
4. Wygodniejsze korzystanie z telefonu w rękawiczkach
5. Znajdź mój telefon
6. Sprawdź wszystkie powiadomienia
7. Funkcje Androida przydatne nocą


Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy siedem opcji w smartfonach z Androidem, o których istnieniu mogliście dotąd nie wiedzieć. Sprawdźcie, co nam oferują i jak je uruchomić.


Tryb gościa, czyli przydatna funkcja, kiedy pożyczamy telefon


Być może nie mamy problemu z tym, żeby udostępnić nasz smartfon komuś bliskiemu, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy np. o możliwość pożyczenia urządzenia na krótki czas prosi znajomy, który nieszczęśliwie zgubił swój telefon lub go zapomniał. Użyczając komuś naszego smartfona, w rzeczywistości dajemy tej osobie dostęp do wielu prywatnych aspektów naszego życia – galerii, kont w mediach społecznościowych, wiadomości, konta bankowego. Żeby jednak udostępnić komuś urządzenie, nie trzeba wylogować się z każdego portalu ani usuwać historii SMS-ów. Wystarczy uruchomić tryb gościa. Jak to zrobić?

W zakładce „System” należy znaleźć opcję „Wielu użytkowników”. Na ekranie powinniśmy zobaczyć pola „Konto administratora” oraz „Gość”. Po wybraniu drugiej opcji tryb zostanie od razu uruchomiony, a smartfon będzie przypominał urządzenie przywrócone do ustawień fabrycznych.


Sprawdź: Tryb awaryjny w telefonie – jak go włączyć


Blokada głośności Android


Większości z nas zdarzyło się nieświadomie wcisnąć któryś z przycisków głośności, w efekcie maksymalnie ściszając lub drastycznie zwiększając głośność dzwonka. To niezbyt wygodne, ale można temu zaradzić, zmieniając funkcje obu przycisków. Wystarczy wejść w ustawienia „Głośności”, gdzie znajduje się opcja „Użyj klawiszy głośności dla multimediów”. Włączenie tej funkcji sprawi, że naciskanie przycisków głośności zmieni jedynie poziom głośności multimediów.

Przy okazji blokady głośności, Android posiada jeszcze jedną przydatną funkcję. Chodzi o momenty, kiedy w najmniej oczekiwanym momencie nasz telefon zacznie głośno dzwonić. Wtedy można wcisnąć jednocześnie przycisk blokady i zwiększania głośności. Urządzenie powinno natychmiast błyskawicznie się wyciszyć. Innym sposobem na natychmiastowe wyciszenie są ustawienia gestów. Pozwalają one m.in. wyciszyć dzwonek nadchodzącego połączenia, zakrywając wyświetlacz dłonią lub odwracając telefon ekranem do dołu.


Łatwiejsze odblokowanie ze Smart Lock


Chociaż nowoczesne smartfony posiadają całkiem szybkie i wygodne rozwiązania w kwestii odblokowania ekranu, czasami może irytować każdorazowe przykładanie palca, wpisywanie kodu czy kreślenie wzoru. Dlatego w telefonach z Androidem znajdziemy funkcję Smart Lock, która rozpoznaje m.in. czy odłożyliśmy odblokowany telefon i po jakimś czasie sięgnęliśmy po niego ponownie. Wówczas system nie wymaga żadnych działań zawiązanych z blokadą urządzenia. Można również ustawić wybraną lokalizację, w której środki bezpieczeństwa nie będą wymagane.


Sprawdź: Aktywuj hotspot i udostępnij internet z telefonu


Wygodniejsze korzystanie z telefonu w rękawiczkach


Czas na funkcję, która przydaje się zwłaszcza zimą. Chodzi o regulację czułości dotyku. Wystarczy wejść w ustawienia wyświetlacza, aby znaleźć tam opcję „Zwiększ czułość dotyku”. Po jej uruchomieniu telefon będzie reagował na każdy nacisk z naszej strony. To funkcja przydatna nie tylko wtedy, gdy korzystamy ze sprzętu w rękawiczkach. Przede wszystkim zaleca się włączenie większej czułości po naklejeniu na ekran szkła ochronnego, którego obecność wpływa na gorszą czułość smartfonu.


Znajdź mój telefon


Funkcja ta czasami występuje domyślnie w systemie lub ma postać aplikacji. Chodzi o opcję „Znajdź mój telefon”, która może okazać się bezcenna zarówno w codziennych sytuacjach, kiedy zapominamy, gdzie odłożyliśmy smartfon, ale też w poważniejszych przypadkach takich jak kradzież. Włączenie tej funkcji w telefonie pozwala na namierzenie go z poziomu innego urządzenia.

Dobrym przykładem mogą być smartfony Samsunga. Po włączeniu funkcji „Znajdź mój telefon” wystarczy wejść na stronę findmymobile.samsung.com i zalogować się na konto Samsung. Wtedy zobaczymy, gdzie ostatni raz zarejestrowano obecność telefonu. Ponadto możemy zdalnie nim sterować: odblokować i zablokować, włączyć dzwonek, utworzyć kopię zapasową, śledzić lokalizację, a nawet usunąć dane z urządzenia. To bardzo przydatne opcje w sytuacji, kiedy smartfon został skradziony.


Sprawdź: Jak zrootować telefon i dlaczego warto to zrobić?


Sprawdź wszystkie powiadomienia


Powiadomienia bywają uciążliwe i łatwo przegapić te istotne wśród wielu innych. Jeśli przypadkiem usuniemy ważną treść, rejestr powiadomień jest dostępny przez określony czas w folderach, które zależnie od nakładki na system Android nazywają się „Dziennik powiadomień” lub „Historia powiadomień”. Wystarczy wejść w „Ustawienia”, następnie „Powiadomienia”. Tam wchodzimy w „Ustawienia zaawansowane” i już powinniśmy mieć dostęp do rejestru.


Funkcje Androida przydatne nocą


Na koniec kilka funkcji, które zebraliśmy do puli przydanych nocą. Chodzi tu o takie opcje jak „Ochrona wzroku”. Jest to funkcja, którą zazwyczaj znajdziemy w górnym menu lub ustawieniach wyświetlacza. Po jej uruchomieniu ekran minimalizuje emitowanie światła niebieskiego, które w dużych ilościach niekorzystnie wpływa na wzrok. Zadanie ograniczenia ilości światła ma również funkcja „Tryb ciemny”, która zmienia tło menu z białego na czarne, co nie razi naszych oczu po zmroku.

Wreszcie warto wiedzieć też o funkcji „Nie przeszkadzać”. Można z niej korzystać o każdej porze, ale większości z nas może przydać się nocą. Jeśli nie chcemy słyszeć dźwięków powiadomień czy przychodzących wiadomości, wystarczy uruchomić tryb „Nie przeszkadzać”, w którym telefon ograniczy dźwięki powiadomień do minimum. Możemy też sami decydować, kto lub co może nas niepokoić w czasie działania trybu, a jakie aplikacje będą wyciszone.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl