okladka-blobikowe-artykuly-czy-kazdy-router-to-modem.jpg
Porady Internet

Czy każdy router to modem? Wyjaśniamy różnice między sprzętami.

26 października 2023 5 minut czytania

Dowiedz się, czym router różni się od tradycyjnego modemu oraz jak wygląda proces instalacji.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Play wynika, że 43% z nas nie wie jaki typ routera posiada, a 65% miałoby problem z zakupem nowego urządzenia. Na szczęście w dzisiejszych czasach wybierając ofertę dostępu do internetu praktycznie zawsze możemy skorzystać z routera dostarczanego przez operatora. Klienci zastanawiają się jednak, jakie możliwości daje router i czym różni się tak naprawdę od modemu. W poniższym artykule postaramy się te wątpliwości wyjaśnić i przy okazji opowiedzieć, jak powinien wyglądać poprawny proces instalacji wykonywany przez montera.

Spis treści:

  1. Router może być modemem, ale modem nie jest routerem
  2. Dobrze zaplanuj gdzie postawić router
  3. Zmiana operatora nie musi być stresująca

Router może być modemem, ale modem nie jest routerem

Starsi czytelnicy z pewnością pamiętają modemy. Gdy internet jeszcze w Polsce raczkował, to modem był jedynym oknem na świat. Najpierw pozwalały łączyć się z siecią przy pomocy numeru telefonicznego 0202122 i zapewniał oszałamiającą prędkość 56 Kbps. Później pojawiały się kolejne rozwiązania korzystające z łącz cyfrowych (ISDN) oraz ADSL. Za każdym razem jednak operator dostarczał zazwyczaj tylko modem, czyli urządzenie, które pozwalało połączyć się z internetem jednemu komputerowi. We wczesnych latach dwutysięcznych
nie było to problemem, bo większość z nas miała w domu tylko jeden komputer, a nikt nie myślał o podłączaniu do sieci telewizorów kineskopowych czy telefonów komórkowych.

Z biegiem czasu wszystko się jednak diametralnie zmieniło, w ofertach pojawiały się coraz częściej routery z wbudowanym modemem.
Na czym polega główna różnica? Jak już wspominałem, modem pozwala podłączyć się do sieci jednemu urządzeniu. Podłączamy go np. do komputera i możemy korzystać z sieci internet. Jeśli mieliśmy w domu drugi komputer, to konieczne było udostępnienie połączenia internetowego z komputera z modemem na drugi. Można to było zrobić przy pomocy karty sieciowej (LAN), wtedy ten główny komputer stawał się swoistym routerem.

Jak sama nazwa wskazuje, router rozdziela połączenie internetowe na inne urządzenia, które do niego podepniemy, modem takiej funkcji nie posiada. Router z wbudowanym modemem może jednocześnie podłączyć się do sieci internet i dzielić to połączenie na więcej urządzeń bez wykorzystania dedykowanego komputera. Obecne nowoczesne rozwiązania pozwalają rozdzielić dostęp do sieci na setki urządzeń klienckich, podłączonych zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo (przez WiFi). Dzięki temu korzystając z jednego, często niewielkiego terminala możemy cieszyć się dostępem do internetu na komputerach, smartfonach, w telewizorze czy nawet w pralce i lodówce.

Dobrze zaplanuj gdzie postawić router

Wybierając internet stacjonarny w Play, niezależnie czy za pośrednictwem sieci kablowej czy światłowodowej dostaniecie router WiFi
z wbudowanym modemem. Za pośrednictwem tego jednego terminala możecie podłączyć do sieci wszystkie swoje urządzenia, ale żeby
na wszystkich korzystało się wygodnie, warto dobrze zaplanować umieszczenie routera. Niekoniecznie musi on stać na eksponowanym miejscu, ale warto zadbać o to aby nie był schowany w szafie czy szufladzie, która mocno będzie ograniczać sygnał WiFi. Nie jest też wskazane aby router znajdował się w skrajnych miejscach w domu/mieszkaniu bo to również może powodować problemy z zasięgiem
po przeciwległej stronie. Router powinien zostać umiejscowiony w możliwie centralnej części i raczej na wierzchu, aby nie zakłócać propagacji fal sieci bezprzewodowej.

Podpisując umowę na internet stacjonarny w Play, router zostanie Wam dostarczony przez profesjonalnego montera, który również podłączy go do gniazdka sieciowego i wstępnie skonfiguruje. Monter zamontuje router tam gdzie sobie tego życzycie, ale warto się na to przygotować, jeśli np. konieczne będzie przeciągnięcie dłuższego kabla bo gniazdko w ścianie znajduje się w mało dogodnym miejscu.
Gdy router zostanie podłączony do sieci operatora, monter sprawdzi czy parametry sygnału są dobrej jakości i usługa będzie mogła być świadczona bez przeszkód, z pełną prędkością. Jeśli wszystko będzie w porządku to monter poprosi o podłączenie jednego z domowych urządzeń (komputera, smartfona) do sieci i sprawdzenie czy usługa działa poprawnie. Dopiero wtedy powinniśmy podpisać protokół odbioru sprzętu i potwierdzić instalację usługi. W optymalnych przypadkach wizyta nie powinna potrwać dłużej niż 30 minut i zostać zrealizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Potem pozostaje już tylko podpiąć wszystkie swoje urządzenia do nowej sieci. Monter powinien zostawić wam informację o nazwie sieci bezprzewodowej oraz haśle, które można znaleźć również na naklejce na samym urządzeniu. Play pozwala też na zalogowanie się do ustawień routera i samodzielne ustawienie nazwy sieci WiFi i jej hasła. Nowoczesne routery pozwalają ponadto na stworzenie sieci WiFi dla gości oraz zabezpieczenie dostępu do niej. O tych działaniach pisaliśmy już w osobnym artykule, do lektury którego serdecznie zachęcamy.

 

Zmiana operatora nie musi być stresująca

Z ankiety przeprowadzonej przez Play wynika, że 18% użytkowników uważa, że zmiana operatora internetowego jest trudna.
Największe problemy to niejasna oferta oraz wątpliwości jak poprawnie rozwiązać umowę z obecnym dostawcą, któremu zazwyczaj trzeba też zwrócić sprzęt. Dlatego Play postanowił wyjść naprzeciw tym obawom i skonstruował przejrzystą i konkurencyjną ofertę. Do wyboru mamy usługę kablową o prędkości 150, 300 i 600 Mbps lub światłowodową oferującą 300, 600 lub 1000 Mbps (1 Gbps). Ceny usług startują od 35 złotych miesięcznie za internet o przepustowości 150 Mbps i bez limitu danych, więc jest to bardzo atrakcyjna oferta. Wystarczy tylko sprawdzić na stronie Play czy w waszej lokalizacji możemy świadczyć usługę i umówić się na rozmowę z konsultantem, który odpowie na wszystkie pytania.

Mało tego, Play może w waszym imieniu rozwiązać umowę z obecnym operatorem oraz odesłać sprzęt, który posiadacie. Wystarczy zarejestrować chęć skorzystania z takiej usługi za pośrednictwem internetowego formularza. Po wypełnieniu wniosku wystarczy spakować sprzęt i przekazać go kurierowi, który po niego przyjedzie. Resztą formalności zajmiemy się my. Należy tylko pamiętać, że umowa na czas określony powinna zostać rozwiązana zgodnie z terminem jej obowiązywania aby uniknąć kar umownych.

Dzięki temu proces zmiany operatora internetu stacjonarnego będzie szybki i bezproblemowy, a wy będziecie mogli cieszyć się nową ofertą w ciągu kilku dni od podpisania umowy.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl