Etui na telefon – plastikowe, gumowe, wodoszczelne. Jakie sprawdzi się najlepiej 2.jpeg
Zestawienia/Rankingi

Etui na telefon – plastikowe, gumowe, wodoszczelne. Jakie sprawdzi się najlepiej?

5 lipca 2023 4 minuty czytania

Aby zdabać o smartfon dobre rozwiązanie stanowią etui i futerały, które chronią tył, boki, a niekiedy też ekran.

Minęły już czasy, gdy zdecydowana większość smartfonów wykonana była z plastiku. Współcześnie króluje szkło, a kupić można także urządzenia, które mają obudowy z metalu. Niestety, są one śliskie, przez co telefony łatwo mogą wypaść z rąk i ulec uszkodzeniu. Rozwiązanie stanowią etui i futerały, które chronią tył, boki, a niekiedy też ekran. Jaki pokrowiec kupić?

Spis Treści:

  1. Jakie etui nie pogrubia telefonu?

  2. Czy eleganckie etui na telefon musi być skórzane?

  3. Pokrowce do zadań specjalnych

Jakie etui nie pogrubia telefonu?

Duże przekątne ekranów smartfonów ułatwiają korzystanie z aplikacji, ale powodują również trudności z trzymaniem urządzenia w kieszeni kurtki lub spodni. Na szczęście producenci dokładają starań, by były jak najcieńsze, co częściowo rekompensuje ich długość i szerokość. By zachować jak najmniejsze wymiary, najlepiej wybrać odpowiednio dopasowany case do telefonu.

Plastikowy case

Osoby, które chcą zachować jak najmniejszą grubość smartfona, mogą wybrać plastikowy case do telefonu. Tego rodzaju etui zabezpieczy tył i bardziej wrażliwe na upadki boki urządzenia. Dzięki niemu smartfon nie zyska dodatkowych centymetrów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku modeli takich jak dostępny w Play Samsung Galaxy S23 Ultra o bardzo dużej przekątnej 6,8 cala. Wada takich case’ów to m.in. brak ochrony wyświetlacza.

Sprawdź także: Jak chronić wyświetlacz telefonu przed uszkodzeniami?

Etui z silikonu

Ciekawą propozycją są też etui silikonowe. Tak jak plastikowe case’y nie zwiększają zbytnio wymiarów i wagi smartfona, a przy tym są bardziej wytrzymałe. Na najpopularniejsze modele urządzeń dostępnych jest sporkrowców w wielu kolorach. Część z nich ma te same lub bardzo podobne barwy, co obudowy telefonów. Ewentualnie można zakupić przeźroczysty case z silikonu. Dzięki temu możliwe jest zachowanie oryginalnego wyglądu sprzętu. 

Gumowa ochrona obudowy

Case’y do telefonów, które są wykonane z gumy, zapewniają dostateczną ochronę tyłu i boków przed upadkami, ale nie w takim stopniu jak modele plastikowe i silikonowe. Podobnie jak one jednak nie zabezpieczają wyświetlacza. Mimo to cieszą się dość dużą popularnością, ponieważ pozwalają na łatwą personalizację smartfona. Dostępne są w setkach odcieni wszystkich kolorów, a także z wszelkiego rodzaju wzorami. Nie każdy jednak pragnie zmieniać wygląd urządzenia. Osoby, które nie chcą w niego ingerować, mogą kupić przezroczyste etui.

Czy eleganckie etui na telefon musi być skórzane?

Etui lub bumpery, które chronią tylko boki telefonu to propozycje, które nie przypadną do gustu osobom chcącym dodać urządzeniu nieco elegancji. Na szczęście nie muszą ograniczać się do modeli ze skóry. Warto zastanowić się też nad innymi propozycjami, wśród których część to już nie tylko pokrowce, ale zaawansowane elektroniczne gadżety.

Futerał ze skóry

Skórzane etui na telefon kojarzy się z szykiem, któremu dorównać nie może żaden inny rodzaj pokrowca. Rzeczywiście, wykonane z syntetycznej lub (zdecydowanie rzadziej) naturalnej skóry futerały prezentują się doskonale. Wiele modeli wykonywanych jest w formie portfeli, co oznacza, że mają również część osłaniającą ekran. Czasem znajdują się w niej przegródki, do których można schować np. kartę płatniczą lub dowód osobisty. W sprzedaży dostępne są warianty otwierane na bok lub do góry oraz z magnetycznym zamknięciem albo bez niego.

Futerał z plastiku lub silikonu

Futerał do telefonu nie musi jednak być wykonany ze skóry, by doskonale prezentował się np. na spotkaniu biznesowym. Dobrą alternatywą dla takich modeli są pokrowce stworzone z plastiku lub silikonu. Od case’ów odróżnia je budowa, na którą składa się nie tylko część tylna, ale i przednia. W ten sposób łączą najlepsze cechy obu rodzajów zabezpieczeń – elegancję skórzanego futerału i niewielką grubość case’a. Ceną za takie udogodnienia jest jednak wysoki koszt jednego egzemplarza.

Futerał z wycięciem lub LED

Najbardziej zaawansowane modele umożliwiają podgląd powiadomień bez potrzeby otwierania pokrowca. Producenci tego typu akcesoriów oferują m.in. futerały z wyciętym fragmentem pozwalającym podejrzeć godzinę, a czasem też inne informacje np. o połączeniach przychodzących. Miłośnicy elektronicznych gadżetów mogą pokusić się o jeszcze bardziej funkcjonalny egzemplarz wyposażony w diody LED wyświetlający aktualny czas i ikony powiadomień.

Pokrowce do zadań specjalnych

W wyjątkowych sytuacjach nie sprawdzi się żadne etui lub futerał używany na co dzień. Osoby, które uprawiają sport lub pracują w trudnych warunkach, potrzebują wytrzymalszych konstrukcji. Takimi są wodoszczelne i tzw. pancerne etui.

Wodoszczelne etui na telefon

Dobre etui na telefon dla osoby np. uwielbiającej sporty wodne powinno zabezpieczać sprzęt przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Przed zakupem trzeba więc zwrócić uwagę na:

  • materiał wykonania komory, do której wkłada się telefon (najczęściej jest to PVC);

  • obecność prowadnicy szczelnie zamykającej urządzenie w komorze;

  • uchwyt na smycz pozwalający wieszać telefon na szyi lub przywiązywać do paska spodni.


Sprawdź także: Jakie akcesoria do smartfonów warto wybrać?

Obudowy o zwiększonej odporności

Bardzo wytrzymałe, dodatkowe osłony telefonów najczęściej wykonane są z poliwęglanu. Producenci akcesoriów do smartfonów wybierają je ze względu na dużą wytrzymałość i niską wagę. Dzięki temu etui jest w stanie skutecznie zabezpieczyć urządzenie, a przy tym nie być nadmiernym ciężarem, gdy trzeba je nieść wraz z np. ekwipunkiem potrzebnym w górach lub w kieszeni spodni w trakcie pracy na budowie. Dla zapewnienia pełnej ochrony warto wybrać wariant z hartowanym szkłem lub dokupić taki osobno.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl