Intensywne użytkowanie telefonu rozładowuje jego ogniwo w zaledwie kilka godzin. Czasem bywa to bardzo problematyczne, zwłaszcza w podróży. Czy da się coś z tym zrobić? Oczywiście, że tak! Wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie baterii. Niektóre z nich są niezwykle skuteczne.
Spis treści:
Po co oszczędzać baterię w telefonie?
Warto oszczędzać baterię w telefonie z kilku różnych powodów, ale głównie po to, żeby zyskać pewność, że urządzenie mobilne będzie zawsze gotowe do użytku. Wówczas można być spokojnym o to, że smartfon nagle nie wyłączy się w nieodpowiednich momentach np. gdy pilnie trzeba do kogoś zadzwonić.
Działanie mające na celu oszczędzanie baterii zapewnia też lepszą pracę ogniwa. Co ważne, akumulatory nigdy nie powinny być całkowicie rozładowywane, bo znacznie skraca to ich żywotność.
Do tego warto wspomnieć o tym, że oszczędzanie baterii przyczynia się pośrednio do ochrony środowiska. Sprawnych ogniw nie trzeba wymieniać na nowe, więc nie ma konieczności ich utylizacji. To dobra metoda na ograniczanie powstawania odpadów.
Sprawdź także: Jak przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie? Sprawdź!
Oszczędzanie baterii – 15 sposobów
Oszczędzanie baterii może wyglądać odrobinę odmiennie w różnych telefonach, które są dostępne na Play. To dlatego, że niektórzy producenci zapewniają ciekawe rozwiązania fabryczne, a inni bazują głównie na oprogramowaniu zewnętrznym (dostępnym do pobrania np. w sklepie Google). Znakomite rezultaty zapewnia korzystanie z kilku metod w tym samym czasie.
Które sposoby należy przetestować od razu? Przede wszystkim:
-
wykorzystanie trybu oszczędzania energii;
-
obniżanie jasności ekranu (odpowiednio do warunków oświetleniowych);
-
prawidłowe zarządzanie oprogramowaniem;
-
wyciszanie dźwięków;
-
ograniczanie liczby wyświetlanych powiadomień;
-
całkowite wyłączenie wibrowania;
-
aktualizowanie systemu na bieżąco (niektóre poprawki optymalizują pracę ogniwa);
-
wyłączanie nieużywanych modułów łączności (m.in. bluetooth i Wi-Fi);
-
ładowanie telefonu wyłącznie oryginalnymi ładowarkami (cechującymi się właściwym napięciem);
-
zrezygnowanie z usług GPS w niepotrzebnych do tego momentach;
-
korzystanie z tzw. trybu monochromatycznego;
-
włączenie automatycznego wygaszania ekranu (np. po 15 sekundach bezczynności użytkownika);
-
używanie niezależnych apek przeznaczonych do oszczędzania baterii;
-
zaprzestanie nieustannego synchronizowania urządzenia;
-
pozbycie się wszystkich dynamicznych tapet.
Różnica w czasie pracy baterii będzie zauważalna gołym okiem. Czasem takie działania wydłużają go nawet o kilka lub kilkanaście godzin.
Oszczędzanie baterii – Android
Jak włączyć oszczędzanie baterii w telefonach z oprogramowaniem Android? To proste. Wystarczy przejść do „Ustawień”, a potem znaleźć zakładki „Bateria” i „Oszczędzanie Baterii”.
Oszczędzanie baterii – iPhone (iOS)
Jak włączyć oszczędzanie baterii np w odnowionym iPhonie? Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy wymaga wejścia w „Ustawienia”, a potem „Bateria” i wreszcie „Tryb Niskie zużycie energii”.
Natomiast drugi polega na wykonaniu tego z poziomu centrum sterowania. Jak włączyć ten tryb? Dokładna metoda zależy od posiadanego telefonu:
-
modele iPhone’a z Face ID – wystarczy przesunąć palcem po ekranie z góry na dół;
-
warianty iPhone’a z przyciskiem „Początek” – należy przesunąć palcem po ekranie z dołu do góry.
Wówczas oczom użytkowników ukażą się różne ikonki, a wśród nich będzie przycisk przedstawiający baterię naładowaną do połowy. Trzeba go kliknąć.
Wyłączanie apek w iPhone – czy to ma sens?
Urządzenia mobilne z iOS nie wymagają całkowitego wyłączania apek. System ten został zoptymalizowany do tego, aby działały one zawsze w tle. Usuwanie historii otwieranych programów w telefonie skutkuje tym, że włączane oprogramowanie wymaga ponownego rozruchu, a tym samym powoduje wzmożone zużycie energii.
Oznacza to, że w tym konkretnym przypadku oszczędzanie baterii iPhone’a nie wymusza żadnych aktywnych działań ze strony użytkownika telefonu. To wygodne i proste rozwiązanie.
Sprawdź także: Jak ustawić telefon na dwie karty sim?
Kiedy wymienić baterię w telefonie?
Akumulatory wszystkich telefonów mają określoną żywotność. Teoretycznie pierwsze oznaki zużycia ogniwa da się zaobserwować po ok. 2 latach normalnego użytkowania smartfona. Można to poznać m.in. po tym, że bateria wymaga coraz częstszego ładowania, a sam sprzęt przestaje działać płynnie. To dlatego, że urządzenie generuje zbyt niskie napięcie, co utrudnia prawidłową pracę wszystkich podzespołów (zwłaszcza procesora i pamięci RAM).
Sprawdź także: Bateria w smartfonie – kiedy należy wymienić ją na nową?
Okres 2 lat może ulec skróceniu lub wydłużeniu – w zależności od intensywności korzystania z komórki. Kiedy więc wymienić baterię? Dobrym pomysłem wydaje się regularne sprawdzanie pojemności ogniwa w ustawieniach, a za sygnał do działania należy uznać spadek tego wskaźnika poniżej 80%. To właśnie wówczas telefon traci na wydajności.
Dodatkowo można zapytać o poradę samego producenta. Wystarczy udać się ze smartfonem do autoryzowanego serwisu i zapytać ich o zalecenia. Fachowcy zawsze służą dobrą radą.