System Mesh-wifi - co to za technologia i jak działa.jpg
Porady

System Mesh Wi-Fi – co to za technologia i jak działa?

8 grudnia 2022 3 minuty czytania

Stale gubiący się sygnał Wi-Fi? Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza podczas wykonywania prac biurowych.

Stale gubiący się sygnał Wi-Fi? Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza podczas wykonywania prac biurowych. Skorzystaj z systemu, które rozwiązuje większość problemów występujących przy korzystaniu z połączenia internetowego. Mesh Wi-Fi – co to?
 

Spis treści:

 1. System Mesh Wi-Fi – na czym to polega?

 2. Tradycyjne Wi-Fi kontra Mesh Wi-Fi – które będzie lepsze?

 3. Zasięg i stabilność sieci internetowej Wi-Fi – jak ją zwiększyć?
   

System Mesh Wi-Fi – na czym to polega?

System Mesh Wi-Fi to rodzaj technologii bezprzewodowej, która służy do udostępniania sieci wielu urządzeniom. Działa ona, wykorzystując w tym celu kilka punktów dostępu lub węzłów w ułożeniu kratowym – stąd też bierze się jej nazwa. Węzły komunikują się ze sobą i udostępniają to samo połączenie internetowe pochodzące z jednego źródła. Powstająca tzw. siateczka zapewnia równomierne rozprowadzenie sygnału.

To rodzaj systemu, który jest idealny dla większych domów i biur. Zapewnia zasięg w całej przestrzeni, eliminując całkowicie wszelkie występujące martwe punkty.
Jak działa Wi-Fi Mesh? Każdy węzeł funkcjonuje jak mini router, odbierając i wysyłając sygnały z innych węzłów w celu stworzenia rozległej sieci mesh.

Największą zaletą Mesh Wi-Fi jest to, że metoda ta pozwala na jednoczesne podłączenie większej liczby urządzeń bez wyraźnego przeciążenia połączenia internetowego.

Tradycyjne Wi-Fi kontra Mesh Wi-Fi – które będzie lepsze?

Podczas wyboru między tradycyjnym Wi-Fi a systemem Mesh należy zastanowić się, jaki typ konfiguracji sieci będzie nam potrzebny. Pierwszym rozwiązaniem jest pojedynczy router, który rozsyła sygnał po całym domu lub biurze.
Drugą opcją jest system zarządzania dla wielu urządzeń, które współpracując ze sobą, tworzą większą i niezawodną sieć o lepszym zasięgu.

Tradycyjna sieć Wi-Fi jest w zupełności wystarczająca dla mniejszych powierzchni. Jest również zdecydowanie tańsza. Posiada mniej elementów wymagających skonfigurowania i utrzymania, więc można powiedzieć, że jest łatwiejsza w obsłudze. Z jej poprawnym ustawieniem poradzi sobie nawet całkowity amator.
Jednakże sieć Mesh Wi-Fi jest wydajniejsza pod względem zasięgu, prędkości i stałości połączenia. Radzi sobie też lepiej z pokrywaniem powierzchni nietypowych np. biur, które mają kilka pięter. To właśnie dlatego jest tak popularnym rozwiązaniem wybieranym przez informatyków dużych firm IT.

 

Sprawdź także: Jak poprawić zasięg WiFi w domu? Wzmacniacz sygnału czy WiFi Mesh?

 

Wybór zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Pojedynczy router będzie sprawdzonym wyborem dla osób, które potrzebują prostego i taniego urządzenia we własnym domu lub mieszkaniu. Jednak użytkownicy, którzy potrzebują silnego i niezawodnego zasięgu na większym obszarze, np. na dużej przestrzeni firmowej, zdecydowanie powinni postawić na system Wi-Fi Mesh. Nie ma on sobie równych w tym zakresie.

Zasięg i stabilność sieci internetowej Wi-Fi – jak ją zwiększyć?

Czy istnieją jakieś kroki, które pozwalają zwiększyć zasięg i stabilność tradycyjnej sieci Wi-Fi? Oczywiście, że tak!

Jednym z najważniejszych aspektów zasięgu i stabilności Wi-Fi jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Aby zapewnić w pomieszczeniu silne i niezawodne połączenie internetowe, zalecamy stosowanie routerów, które są w stanie zapewniać co najmniej dwa pasma:

 • 2,4 GHz;

 • 5 GHz.

Użytkownicy powinni zwrócić uwagę, czy ich router obsługuje najnowsze standardy szyfrowania sieci bezprzewodowej, takie jak np. WPA2-PSK.

 

Sprawdź także: 2,4Ghz vs 5Ghz. Które pasmo Wi-Fi wybrać?

 

Innym sprawdzonym sposobem na zwiększenie zasięgu i stabilności Wi-Fi jest mocniejsza antena zewnętrzna lub punkt dostępowy, który można umieścić w miejscach, gdzie nie dociera zasięg. Pomoże to wyeliminować martwe punkty, które jak na złość potrafią pojawić się na terenie wykonywanej przez innych pracy, podczas gdy sprawna sieć jest tam bardzo potrzebna.

 

Sprawdź także: Wzmacniacz Wi-Fi – kiedy może okazać się szczególnie pomocny?

 

Wielu użytkowników nie zwraca uwagi na to, gdzie umieszcza swój router lub punkt dostępu. To duży błąd. Należy upewnić się, że jest on z dala od przeszkód takich jak:

 • ściany;

 • meble;

 • sufity;

 • łóżka.

Kiedy sygnał ma na swojej drodze wiele przeszkód, zmniejsza to jego zasięg. Ponadto powinno się unikać umieszczania routera w pobliżu urządzeń elektronicznych, zwłaszcza telewizorów i mikrofalówek – mogą one zakłócać pracę routera. Na sam koniec można jeszcze sprawdzić, czy firmware routera jest regularnie aktualizowany. Nowe oprogramowanie często zawiera poprawki błędów i ulepszenia wydajności, które znacznie poprawiają komfort użytkowania.

Można także skorzystać z rozwiązania Mesh Wi-Fi! Fizyczne przeszkody takie jak ściany, których dużo w przestrzeni mieszkania lub biura, często nie są, niestety, do ominięcia. Zamiast dzwonić po ekipę remontową, która przebuduje cały lokal, łatwiej będzie poprosić administratora sieci o wykorzystanie systemu Mesh Wi-Fi.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl