samsung_galaxy_z_fold.jpg
Porady

Samsung Galaxy Z Fold2 5G – arcydzieło technologii

2 grudnia 2020 4 minuty czytania

Wprowadzając model Galaxy Fold, Samsung stworzył zupełnie nową kategorię smartfonów.

Wprowadzając model Galaxy Fold, Samsung stworzył zupełnie nową kategorię smartfonów. Dziś mamy już kolejną generację składanych telefonów – Samsunga Galaxy Z Fold2 5G w towarzystwie Galaxy Z Flip 5G.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G ma budowę podobną do poprzedniego modelu, ale wprowadzono w nim szereg ulepszeń. Smartfon wyposażono w zmodernizowane zawiasy z lepszymi uszczelkami, a obudowa występuje w gamie kolorystycznej spójnej z resztą tegorocznych flagowców Samsunga. Galaxy Fold drugiej generacji jest też smuklejszy od poprzednika.

Unowocześniony, elastyczny wyświetlacz

Wewnętrzny, składany wyświetlacz jest o 12% większy, zaś jego ramki o 27% mniejsze niż w ubiegłorocznym modelu. Z narożnika ekranu zniknął duży, szpecący go notch. 7,6-calowa matryca Dynamic AMOLED o rozdzielczości 2208 x 1768 pikseli odświeża obraz z częstotliwością 120 Hz i ma powłokę z materiału Ultra Thin Glass. Dzięki temu wyświetlacz jest odporniejszy na uszkodzenie niż w przypadku pierwszego Folda. Wyświetlacz ma wysoką jasność, a częstotliwość odświeżania obrazu jest regulowana automatycznie, by zapewnić jak najwyższą jego płynność, przy zachowaniu rozsądnego poziomu zużycia energii.

Zewnętrzny ekran urósł

Dodatkowy, zewnętrzny ekran, którego rozmiar krytykowano w poprzedniej generacji Folda, urósł teraz do 6,2 cala, stając się zdecydowanie praktyczniejszym i estetyczniejszym. Matryca SuperAMOLED zajmuje niemalże całą zewnętrzną połówkę telefonu i oferuje obraz o rozdzielczości 2260 x 816 pikseli.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Ekran: 7,6" Dynamic AMOLED + 6,2" Super AMOLED

Rozdzielczość: 2208 x 1768 pikseli + 2260 x 816 pikseli

Aparaty: 12 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix, przednie 2 x 10 Mpix

Procesor: Snapdragon 865+

Bateria: 4500 mAh

Pamięć: 12 GB RAM + 256 GB ROM

Wymiary: 159,2 x 128,2 x 6,9/6,0 mm, 282 g

Lagowe aparaty

Przy każdym z ekranów znajdziemy aparaty do selfie – oba mają 10 megapikseli oraz przysłonę f/2.2 i skrywają się w dyskretnych otworkach wyświetlaczy. W tyle mamy zaś trzy 12-megapikselowe matryce o różnym przeznaczeniu. Podstawowa współpracuje z obiektywem szerokokątnym o przysłonie f/1.8 i optycznej stabilizacji obrazu, zaś kolejna z teleobiektywem z przysłoną f/2.4 i zbliżeniem 3x. Ostatnia robi zdjęcia ultraszerokokątnym obiektywem o przysłonie f/2.2. W tym modelu znajdziemy wszystkie opcje fotograficzne znane z innych flagowych modeli Samsunga, jak choćby „Jedno ujęcie” czy profesjonalny, manualny tryb filmowy.

Serce z najwyższej półki

Sercem nowego Folda jest procesor Snapdragon 865+, wspomagany przez 12 GB pamięci RAM LPDDR5 i 256 GB pamięci flash UFS 3.1. Galaxy Z Fold2 otrzymał akumulator o pojemności 4500 mAh z szybkim ładowaniem 25 W i ładowaniem bezprzewodowym 10 W, a także ładowaniem zwrotnym. O bezpieczeństwo dba klasyczny czytnik linii papilarnych umieszczony na boku obudowy, zaś za dźwięk odpowiadają głośniki stereo z technologią Dolby Atmos i logo AKG. Smartfon może obsługiwać dwie karty SIM: jedną fizyczną nanoSIM oraz elektroniczną eSIM.

Ciekawe opcje oprogramowania

Dzięki specjalnej, nowej konstrukcji zawiasu, obudowę telefonu można rozchylać pod różnymi kątami. Pozwala to korzystać z funkcji Flex Mode – opcji dzielenia ekranu, którą znajdziemy również w modelu Z Flip 5G. Smartfon można przekształcić w funkcjonalnego minilaptopa. Dolna część ekranu może np. wyświetlać klawiaturę, zaś na górnej pojawi się pole tekstowe. Ponadto, elastyczny ekran można podzielić między trzy różne aplikacje. Można przenosić aplikacje między ekranami – gdy zamkniemy obudowę to, co oglądaliśmy na dużym ekranie, pojawi się na wyświetlaczu zewnętrznym oraz odwrotnie: obraz oglądany na mniejszym ekranie możemy łatwo pokazać w większym formacie, po prostu otwierając obudowę. Co ważne, oprogramowanie samo rozpoznaje, czy chcemy korzystać z pełnego ekranu, czy jego dzielenia, dostosowując interfejs zależnie od stopnia rozchylenia obudowy. Ponadto, możemy uruchomić tę samą aplikację w dwóch osobnych oknach, choćby po to, by łatwiej przenosić pliki między folderami. Nie zabrakło także możliwości podłączenia do zewnętrznego monitora w bezprzewodowym trybie DeX oraz funkcji „Połącz z Windows”.

Niesamowity gadżet

Samsung Galaxy Z Fold2 nie jest urządzeniem najtańszym, ale oferuje flagowe wyposażenie i unikalne możliwości, jakie daje złożenie obudowy. Model ten stanowi popis możliwości producenta i technologiczne arcydzieło, ale przestrzegam: po bliższym poznaniu sprawia, że nie zechcemy już klasycznego smartfona…

Ultra Thin Glass (UTG)

W składanych smartfonach serii Samsung Galaxy Z zastosowano opracowywany od 2013 roku materiał zwany Ultra Thin Glass. Pokryto nim składane, elastyczne wyświetlacze. Materiał ma grubość zaledwie 30 mikrometrów. Jest twardy jak szkło, ale – dzięki niewielkiej grubości – daje się zginać. Niezależne biuro badawcze Bureau Veritas z Francji potwierdziło, że materiał ten bez uszczerbku zniesie 200 tysięcy zgięć. Przyjmując, że będziemy rozkładać i składać smartfon 100 razy dziennie, trwałość UTG przekracza 5 lat.

Przeczytaj również artykuł: Samsung Galaxy S20 FE 5G nie tylko dla fanów

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl